روایت ضد و نقیض از سقوط دوباره منطقه میرزاولنگ درافغانستان به گوش می رسد

کابل - ایرنا - منابع خبری افغانستان پس از حمله گسترده شب گذشته نیروهای طالبان به پاسگاه های منطقه میرزاولنگ در استان سرپل؛ امروز جمعه روایتگر اخبار ضد و نقیض هستند ، از سقوط منطقه برای سومین بار بر اثر فرار نیروهای دولتی تا دفع حمله مهاجمان و عدم سقوط این منطقه.

گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری صدای افغان ( آوا) حاکی است «اسدالله خرم» یک عضو شورای استان سرپل گفت که در پی حمله شب گذشته طالبان نیروهای «خیزش مردمی» مقاومت کردند ولی چون نیروهای ارتش ایستادگی نکردند و پایگاههای خود را ترک کردند ، منطقه به تصرف طالبان درآمد.
منطقه میرزاولنگ در شهرستان صیاد از توابع استان سرپل به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استقرار آن در شاهراه ارتباط چندین استان در شمال شرق افغانستان به ویژه مرکز استان سرپل برای طالبان از اهمیت زیادی برخوردار است.
آوا به نقل از خرم افزوده است ؛ طالبان ابتدا حمله خود را به پاسگاههای مشرف به میرزاولنگ آغاز کرد و نیروهایی که از خود میرزاولنگ بودند، مقاومت کردند، اما نیروهای دولتی که در پشت سر این نیروها ، قرار داشتند ؛ پاسگاههای خود را ترک کردند.
به گفته خرم ترک سنگر توسط نیروهای دولتی باعث می شود که نیروهای خیزش مردمی میرزاولنگ در محاصره قرار گیرند و مجبور به عقب نشینی شوند .
این خبرگزاری ادامه داده است که دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع و محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان از سقوط میرزاولنگ اظهار بی اطلاعی کرده اند.
در همین حال آوا به نقل از نصرت الله جمشیدی، معاون مطبوعاتی قرارگاه 209 شاهین خبر داده است که او ساعات اولیه روز جمعه با مسئولین میرزاولنگ صحبت کرده است و آنها سقوط دره میرزاولنگ را تایید نکردند و تنها حمله مخالفان را به پاسگاههای سبز گل و چند پاسگاه دیگر را گزارش دادند.
جمشیدی گفته است که نیروهای دولتی به خاطر این که از تلفات بیشتر جلوگیری کنند، فقط از دو پاسگاه عقب نشینی کرده اند و الان نیروهای ارتش و کماندوها به میرازولنگ رسیده اند و فعلا جنگ در منطقه جریان دارد.
او تاکید دارد که سقوط میرزاولنگ دروغ است.
از سوی دیگر محمد عظیم قویاش، نماینده مردم سرپل در مجلس سنا به خبرنگار آوا می گوید ؛ میرزاولنگ شب گذشته برای سومین بار به دست مخالفان سقوط کرد.
او شروع حملات طالبان را ساعت 5 عصر پنجشنبه اعلام کرد و گفت : پاسگاه شیرم ها، کلکتوه و دیگر پاسگاه های مهم و راهبردی نیز به تصرف مهاجمان درآمده است و تاکنون نیروهای دولتی کاری نکرده اند.
عظیم قویاش افزوده است حکومت بی توجه است،احتمال این اتفاق چندین نوبت در مجلس مطرح شد ولی آنها به فکر این استان نیستند و برای نمونه چندی قبل داعش یکی از فرماندهان خیزش مردمی را از 200 متری پاسگاه ربود و هنوز این فرد در شهرستان درزآب در اسارت داعش است.
همچنین عبدالمقدم امین، یکی از کارشناس نظامی در این ارتباط گفته است ؛ بحث خیانت و بی عدالتی و ناهماهنگی میان نیروهای امنیتی در سطوح مختلف مدیریتی یکی از عوامل بروز این بحران ها در خطوط مقدم جبهه و سایر نقاط کشور است.
امین می گوید : گزارش هایی در این رابطه از سوی مجامع بین المللی منتشر شده و همچنین گزارشی روز گذشته محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت داد مبنی بر این که در حقوق سرباز دستبرده می شود ؛ اطلاعات فروخته می شود، سنگرها مبادله می گردند و همه این رخداد ها نشان می دهد که دولت اقتدار ملی ندارد.
به اعتقاد او نظارتی بر بخش های امنیتی، خطوط جنگ و اوضاع افغانستان وجود ندارد و بدنه جنگ به دست کسانی است که خیانت می کنند و این وضعیت تنها در سرپل نیست، بلکه در تمام سطوح جنگی در استان های مختلف شاهد می شود.
بامداد پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه امسال ۱۳۹۶ گروه طالبان با همکاری نیروهای وابسته به داعش پس از 48 ساعت درگیری موفق شدند روستای میرزاولنگ را تصرف کند .
طالبان در این حمله ۵۲ نفر از ساکنان غیرنظامی این منطقه را به صورت فجیعی کشت و نیروهای ارتش با همکاری نیروهای خیزش مردمی موفق شدند پس از 10 روز در ۲۳ مرداد 96 این منطقه را از دست طالبان و داعش آزاد کنند .
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی از این حمله به عنوان مصداق جنایت علیه بشریت نامبرده است .
منابع محلی مدعی هستند گروه داعش و طالبان در این حمله بیش از 50 تن از زنان و دختران منطقه را به اسارت برده اند که تاکنون نیروهای دولتی موفق به نجات آنها نشده اند.
*آساق * 1104** 1908
ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال