دفاع اردوغان از اعزام نیروی نظامی به خاک سوریه و انتقاد غیرمستقیم از آمریکا

آنکارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با دفاع از اعزام نیروی نظامی به خاک سوریه در قالب نیروهای ضامن صلح در مناطق کاهش تنش شهر ادلب، از سیاست های آمریکا در منطقه به شکل غیرمستقیم انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، اردوغان روز جمعه طی سخنرانی در جمع روسای دفاتر استانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا گفت: استان ادلب سوریه هم مرز ترکیه است و به همین علت باید تدابیر لازم را اتخاذ کنیم و هیچ کس نمی تواند به ما بگوید که چرا این کار را انجام می دهید.
وی تاکید کرد: 'ما به دلیل وجود 911 کیلومتر مرز مشترک با سوریه، همواره در معرض تهدید و تجاوز قرار داریم و هیچ کس نمی تواند به ما بگوید که چرا این کار را این گونه انجام دادید.'
وی ادامه داد: 'همان گونه که قبلا گفته بودیم که 'ممکن است شبی ناگهان بیاییم'، دیدید که نیروهای مسلح ترکیه دیشب به همراه ارتش آزاد سوریه عملیاتی را در ادلب شروع کردند.'
وی با انتقاد غیرمستقیم از آمریکا بیان کرد: دو رویی برخی از کشورها در قبال تحولات منطقه تاسف‌آمیز است و ما از دورویی برخی از کشورهای متحد خود به شدت ناراضی هستیم.
وی اظهار کرد: کسانی که در این روزهای سخت در کنار ما هستند، فراموش نخواهیم کرد و همین طور، آنهایی را نیز که دائم در تلاش برای خالی کردن زیر پای ما هستند، فراموش نخواهیم کرد.
رییس جمهوری ترکیه با بیان این که 'به خوبی می دانیم که در روابط بین کشورها نمی توان دوستی و یا دشمنی مطلق اتخاذ کرد' افزود: برخی از سران کشورهای متحد وقتی با ما ملاقات می کنند، هر گونه وعده و وعیدی می دهند اما کارهای زشتی که پشت سر ما انجام می دهند، پنهان نمی ماند و دیگر امکان پنهان کردن این خیانت ها وجود ندارد.
وی ادامه داد: کسانی که موفق به تحت فشار قرار دادن ترکیه با استفاده از گروه های تروریستی پ.ک.ک و تشکیلات گولن نشدند، امروز خودشان به طور مستقیم وارد میدان شده اند.
اردوغان با متهم کردن تلویحی آمریکا به همکاری با گروه های تروریستی اضافه کرد: کسانی که سالها ترکیه را به عدم مبارزه مناسب با گروه‌های تروریستی متهم می کردند، اکنون تلاش می‌کنند شانه به شانه این گروه ها، منطقه را ساماندهی کنند.
وی اظهار کرد: کسانی که می‌گویند بزرگترین هدف شان مبارزه با داعش است، اکنون برای مبارزه با این گروه، با تروریست های پ.ی.د و ی.پ.گ همکاری می‌کنند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال