موسویان :آمریکا در مورد برجام می‌ خواهد هم بازیگر باشد و هم داور

مادرید- ایرنا- «سید حسین موسویان» معاون پیشین دبیرخانه شورای امنیت ملی‌ ایران در شبکه تلویزیونی فرنس 24 ضمن اشاره به اینکه آمریکا در مورد برجام می‌ خواهد نقش بازیگر و داور را داشته باشد تروریست خواندن سپاه پاسداران را دلیلی برای افزایش بی‌ ثباتی در منطقه قلمداد کرد .

به گزارش روز جمعه ایرنا ، در این بحث داغ ایرانی و آمریکایی که در یک میزگرد یک ساعته برگزار شد ، «ایلان گولدنبرگ» مدیر خاورمیانه مرکزامنیت جدید آمریکا، «سید حسین موسویان» متخصص سیاستهای هسته ای دردانشگاه پرینستون آمریکا، «مایکل پرگنت» از موسسه هادسون و مامور سابق سرویس اطلاعاتی آمریکا افزون بر «فرانسوا پیکارد» مجری شبکه تلویزیون فرانسه ، شرکت داشتند .
مجری با بیان اینکه ترامپ برجام را بدترین معامله تاریخ خوانده و قصد اعلام عدم پایبندی ایران به برجام را دارد.چرا و تا کجا پیش خواهد رفت؟، ازگولدنبرگ پرسید اگر ترامپ پایبندی را تایید نکند، ریسک آینده برجام چقدراست؟
گولدنبرگ پاسخ داد : ریسک بالاست. در این صورت برجام تضعیف می شود. اگر برجام شکست بخورد، ایران مسیر بمب هسته ای خود را ازسر می گیرد و آمریکا درشرایطی قرار خواهد گرفت که یا به ایران حمله نظامی کند یا ایران هسته ای را بپذیرد. ترامپ ممکن است برجام را مغایر امنیت ملی آمریکا بداند اما وزیر دفاع و وزیر خارجه اش مخالف هستند.
پرگنت در این سوال که ترامپ به چه کسانی گوش می دهد و چرا ترامپ می خواهد سرنوشت برجام را به کنگره واگذار کند؟ افزود :اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، آمریکا را درموضع برتر قرار می دهد. ما نمی توانیم به راستی آزمایی فعالیتهای هسته ای ایران اعتماد کنیم چون آژانس هم قادر به راستی آزمایی کامل نیست و نمی داند که آیا ایران برنامه مخفی نظامی دارد یا خیر. معلوم نیست که ایران به کره شمالی تبدیل نشود. با برجام ، ایران بعد از شش سال توان صنایع نظامی و موشکی خود را نامحدود توسعه خواهد داد.
موسویان درپاسخ به این پرسش که برجام چگونه پیش می رود؟ تصریح کرد :اجرای برجام بخوبی پیش می رود. آژانس بین المللی انرژی اتمی که مرجع اصلی نظارت براجرای برجام است، حداقل هشت بار بعد از اجرای برجام، تایید کرده که ایران کامل به تعهدات خود عمل کرده است.
وی در این مورد که گولدنبرگ مدعی شد که آژانس قادر به راستی آزمایی همه ابعاد برنامه هسته ای ایران نیست، گفت :مشکل با آمریکا این است که آمریکا یکی از بازیگران این بازی است که هم می خواهد بازیگر باشد و هم داور، می خواهد هم شاکی و مدعی باشد و هم قاضی! این برای جامعه جهانی قابل قبول نیست.
موسویان ادامه داد :آژانش بین المللی انرژی اتمی داور است و نه آمریکا. آژانس هشت بار تایید کرده که ایران به تمام تعهداتش عمل کرده است. بجز آمریکا و اسراییل، سایر اعضاء شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی کاملا از اجرای تعهدات ایران راضی هستند.
این کارشناس سیاستهای هسته ای ایرانی افزود :مطلب بعد اینکه ترامپ مدعی است که برجام بدترین توافق است. همه اعضاء جامعه جهانی بجز آمریکا و اسراییل معتقدند که برجام بهترین توافق است زیرا که جامعترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاحهای هسته ای است که شامل کاملترین موازین راستی آزمایی وتضمینهای عینی برای عدم انحراف به سمت ساخت بمب هسته ای است.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه مایکل پرگنت به فعالیتهای موشکی ایران اشاره و آن را موضوعی نگران کننده برای آمریکا خواند و هرچند آزمایش موشکی جزء برجام نیست ، آیا تحریک کننده نیست؟ خاطرنشان کرد :دراین بحث هم مشکل با آمریکا این است که آمریکا خوشحال می شود وقتی که 350 میلیارد دلار از پیشرفته ترین سلاحها را به عربستان می فروشد،اما اگر ایران یک تست موشکی کرد، شیون سرمی دهد.
معاون پیشین دبیرخانه شورای امنیت ملی‌ ایران ابراز داشت :ایران یک کشورمستقل است و حق توان دفاعی دارد. ایران کشوری است که توسط همسایگان عرب مورد تجاوز نظامی قرارگرفته است. عربستان و آمریکا و شوروی و اروپا همه ازتجاوز به ایران حمایت کردند. لذا این حق ایران است که ازتوانمندی سلاحهای متعارف برای پیشگیری از تجاوز به خاکش برخوردار باشد.
موسویان ادامه داد :آمریکا از یکطرف می گوید همه گزینه ها روی میز است و از طرف دیگر مانع توان دفاعی ایران می شود و همزمان هم صدها میلیارد دلار پیشرفته ترین سلاحها را به همسایگان ایران هم می فروشد.لذا طبیعی است که ایران احساس تهدید کند. ضمن اینکه بهره مندی از تسلیحات و متعارف ، نیاز مشروع ایران برای دفاع است. باید این واقعیت ها را درک کنید.
ایلان گولدنبرگ در این سوال که اگرآمریکا خارج شود، توافق می تواند باقی بماند؟ گفت :بعید می دانم از توافق چیزی باقی بماند چون شرکتهای خارجی ازترس تحریمهای آمریکا با ایران کار نخواهند کرد. ایران درصورتی می تواند بمب هسته ای داشته باشد که غنی سازی سطح بالا یا فناوری پلوتونیوم داشته باشد. برجام مانع هردومسیراست. لذا اینکه گفته می شود ما اطلاعات کامل از برنامه هسته ای ایران نداریم، بی معنی است چون ایران هیچکدام از دو طریق ساخت بمب را ندارد.
پرگنت در این پرسش که با توجه به اینکه ترامپ گفته ما توافقات با سایر کشورها مثل نفتا را داریم مجددا مذاکره می کنیم. ایا این درست است که توافق هسته ای را با توافق تجاری مقایسه کرد؟ ابراز داشت :ترامپ از مشاورینش سئوال کرده که آیا برجام ایران را ازبمب هسته ای ممانعت می کند؟ آنها جوابی نداده اند.
وی در اشاره مجری به اینکه برجام، توافق چند جانبه بین المللی است، تصریح کرد :این ما هستیم که باید از عدم بمب ایران مطمئن شویم. اروپاییها دنبال کار اقتصادی با ایران هستند با وجودیکه سرویس اطلاعاتی آلمان هشدار داده که 32 مورد تلاش ایران برای مسیر بمب هسته ای را رصد کرده است.
در بخش دیگری از این میزگرد ، موسویان در این پرسش که سپاه درفعالیتهای اقتصادی دست دارد. اگر ترامپ سپاه را تحریم کند چه خواهد شد؟ و اینکه ظریف از سپاه حمایت کرد. عاقبت کار راچه می بیند؟ گفت :سپاه ، نیروی مسلح ایران است. هرشهروندی از نیروی مسلح کشورش دفاع می کند. تردید نکنید مردم ایران هم یکپارچه از سپاه ونیروهای مسلح کشورشان دفاع خواهند کرد.
به عقیده موسویان ، نتیجه اقدام آمریکا در تلقی کردن سپاه به عنوان گروه تروریستی ، این خواهد شد که ایران هم نیروهای مسلح آمریکا را درلیست گروههای تروریستی قرار خواهد داد درحالیکه چند واقعیت وجود دارد.
وی افزود :واقعیت اول این است که ایران و آمریکا، دوبازیگر مهم درمنطقه هستند. واقعیت دوم این است که هردو کشور منافع مشترکی درمبارزه با داعش دارند. واقعیت سوم این است که سپاه ایران درخط مقدم مبارزه باداعش درعراق و سوریه و کل منطقه است. لذا قراردادن سپاه درلیست گروههای تروریستی توسط آمریکا، باعث از بین رفتن شانس هرنوع همکاری با ایران درمنطقه است و صرفا موجب افزایش تشنج و بی ثباتی درمنطقه خواهد شد.
موسویان در پرسشی دیگر با این اشاره مجری که ما شاهد هستیم که ارتشهای مصر و الجزایر فعالیتهای اقتصادی هم دارند. اگر آمریکا سپاه را درلیست تروریستی قراردهد، تا چه میزان فشار به ایران خواهد آمد؟ خاطرنشان کرد :نیروهای مسلح آمریکا هم کارهای اقتصادی دارند. این منحصر به مصر و الجزایر و هند هم نیست.
دیپلمات سابق ایرانی افزود :بسیاری از نیروهای مسلح دنیا مثل دیگر ارتشهای منطقه درکارهای اقتصادی هم فعال هستند. ایران یک کشور مستقل است و خودش درمورد چگونگی فعالیتهای اقتصادیش تصمیم می گیرد. این ربطی به آمریکا ندارد و آمریکا حق مداخله درامورداخلی ایران را ندارد.
گولدنبرگ در این پرسش که نظرش درمورد فعالیتهای منطقه ای سپاه و درلیست تروریستی قراردادن آن چیست؟ گفت :سپاه نقش بی ثبات کننده درمنطقه دارد. برخی از منافع مشترک مثل مبارزه با داعش بین ایران و آمریکا هست اما نیروی قدس ایران دنبال حمایت از «بشار اسد» هست. من فکرمی کنم اقدام آمریکا علیه سپاه و گروههای مورد حمایت سپاه درمنطقه ، کاردرستی است .
وی ادامه داد :حرف من این است که ما می توانیم همه این کارها را انجام دهیم و به برجام هم پایبند باشیم. اگر ایران به بمب هسته ای دست یابد کارما بسیار سخت تر می شود. من نگران هستم که کنگره تحریمهایی را به عنوان مقابله با سپاه تصویب کند اما درواقع برجام را نابود کند.حفظ بالانس بین برجام و اقدام علیه رفتار منطقه ای ایران مهم است. اقدام علیه سپاه توجیه دارد. اما اگر مثلا ایران ایر را به بهانه حمل سلاح برای سپاه تحریم کند، درواقع برجام رانقض کرده زیرا توافق بویینگ و ایران ایر از بین می رود درحالیکه طبق نص صریح برجام این معامله مجاز است. ضمنا شرایط بعد از برجام تغییر کرده و آمریکا دیگرقادر نیست که مثل سال 2012 دنیا راعلیه ایران متحد کند.
پرگنت در اشاره مجری بر اینکه تنها یک کشور از سیاست ترامپ خوشحال است و آنهم اسراییل است.آمریکا از یونسکو بخاطر اسراییل خارج شد.لذا این احساس وجود دارد که ترامپ به تندروهای اسراییل سرویس می دهد، گفت:ترامپ با خروج از یونسکو اسراییل را خوشحال کرد چون اسراییل از برجام عصبانی بود.
وی ادامه داد :سپاه باید تحریم شود. ایران معتقد است که تحریم سپاه نقض برجام است درحالیکه تحریم سپاه ربطی به برجام ندارد لذا این بهترین راه نابود کردن برجام توسط ایران است بدون اینکه جامعه جهانی بتواند آمریکا را مقصر بداند. ضمن اینکه باعث می شود برخی ازمشکلات درعراق هم حل شود. آمریکا به ارتش عراق کمک مالی میکند و آنها هم این پولها رادراختیار گروههای مسلح عراقی تحت پوشش ایران قرار می دهد که علیه سنی های عراق وسوریه کار می کنند.
مجری: این سیاست واقع گرایانه است. ایران و آمریکا درعراق و افغانستان منافع مشترک دارند و درسوریه تضاد منافع.
پرگنت تصریح کرد :تضاد منافع آمریکا با ایران درعراق و افغانستان، بیشتر از سوریه هست. ایران درافغانستان از طالبان حمایت می کند که ضد منافع آمریکاست. نیروهای ایران از طریق عراق وارد سوریه می شوند که ضد منافع آمریکا درسوریه عمل کند. وقتی من به کنگره می روم به آنها می گویم که «قاسم سلیمانی» آمریکاییها را درعراق کشته و الان هم به طالبان کمک می کند تا آمریکاییها را بکشند. این واقعیت است.
موسویان به نوبه خود در اشاره مجری مبنی بر اینکه وزیر خارجه که یک عنصر واقع گراست از سپاه حمایت کرد، در این پرسش که اگرسپاه درلیست تروریستی آمریکا قرار گیرد، چه تاثیری برمعادلات سیاسی داخلی ایران خواهد داشت؟ تصریح نمود :مهم است که به باور ایرانیها درمورد عامل بی ثباتیهای منطقه توجه کنیم. همه جناحهای سیاسی ایران معتقدند که این تجاوزنظامی آمریکا به عراق بود که عراق را بی ثبات کرد، این تجاوزنظامی آمریکا به افغانستان بود که افغانستان را بی ثبات کرد. این تجاوز نظامی آمریکا و عربستان به یمن بود که یمن را بی ثبات کرد.....
مجری: اما سئوال من درمورد تاثیر برمعادلات جناحی داخلی ایران بود!
موسویان ادامه داد : بله! من هم می خواهم دقیقا همین مطلب را برای شما روشن کنم. نیروهای اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالی در ایران همه باهم اتفاق نظردارند که تجاوزهای نظامی آمریکا به عراق و افغانستان و لیبی و یمن منطقه را بی ثبات کرده است.
وی افزود :الان هم تقابل آمریکا با سپاه که نیروی خط مقدم مبارزه با داعش درمنطقه است، هیچ تردیدی برای همه جناحهای سیاسی داخلی ایران باقی نخواهد گذاشت که آمریکا بدنبال حمایت ازداعش است چون داعش دریکسال گذشته شکستهای سنگینی متحمل شده و هرچه داعش بیشتر شکست می خورد، آمریکا فشار به سپاه را بیشتر میکند.
موسویان ابراز داشت :گذاشتن سپاه درلیست تروریستی، هیچ تردیدی درجناحهای سیاسی داخلی ایران باقی نخواهد گذاشت که آمریکا بدنبال بی ثبات کردن ایران و منطقه است. ما باید واقع بین باشیم. ما نمی توانیم قبول کنیم که ازیک طرف آمریکا به عراق و افغانستان تجاوزکند، آمریکا و ناتو ومتحدین عربشان به لیبی حمله کنند، آمریکا و عربستان به یمن حمله کنند و با راه انداختن این جنگ ها هم تروریسم را گسترش دهند و هم منطقه را بی ثبات کنند و متقابلا ایران را درمورد بی ثباتی منطقه متهم کنند.ایران تنها کشوری است که موجب حفظ عراق شده است.
در این پرسش که آیا وی مدعی است که ایران تنها کشوری است که موجب حفظ عراق شده است درحالیکه نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف آمریکا و پیشمرگ های کرد آنجا فعال بوده اند؟ موسویان ادامه داد :بله! من معتقدم ایران عامل اصلی حفظ عراق بوده است. آمریکا در عراق بود و حملات هوایی علیه داعش هم داشت و داعش حدود 40 درصد ازخاک عراق را اشغال کرد.
این پژوهشگر دانشگاه پرینستون ابراز داشت :با حضورآمریکا، داعش توانست موصل و کرکوک را تسخیر کند. متقابلا شما شنیدید که «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق اعلام کرد بدون کمک ایران ، بغداد سقوط کرده بود. شما شنیدید که «بارزانی» رییس کردستان عراق اعلام کرد که درزمان حمله داعش به اربیل، ایران اولین کشوری بود که وارد عمل شد و اگر ایران نبود اربیل مرکز ایالت کردستان عراق سقوط کرده بود. اینها واقعیات منطقه است.
در آخرین سوال ، گولدنبرگ در این پرسش که آیا اسراییل سیاست خارجی آمریکا را تعیین میکند؟ گفت :نتانیاهو مخالف برجام است اما سیاست خارجی آمریکا را تعیین نمی کند. واقعیت این است که آمریکا و ایران درمورد داعش اشتراک منافع دارند و باید درمورد منافع مشترکشان هم باید با هم صحبت کنند. اما اختلافات اساسی هم درمنطقه دارند.
وی ادامه داد :من معتقدم باید مثل ایران عمل کنیم. ایران برجام را اجراء می کند همزمان هم درمنطقه تهاجمی و علیه منافع آمریکا عمل می کند. ماهم باید دقیقا همین کار را بکنیم. برجام را حفظ کنیم و علیه رفتار منطقه ای ایران عمل کنیم درعین حال کانالهای گفتگو را باز بگذاریم.
اروپام *5*491**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر