گاردین: ترامپ از برجام خارج نخواهد شد

لندن - ایرنا - روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: منابع آگاه می گویند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد تا در جریان سخنرانی روز جمعه اش رفتار دولت ایران را سرزنش کند اما خواستار خروج آمریکا از برجام نخواهد شد.

به گزارش ایرنا، گاردین افزود: مقامات اروپایی از اینکه سخنرانی ترامپ مؤید خروج آمریکا از برجام نیست نفس راحتی کشیدند. از زمانی که ترامپ طی ماه‌های اخیر هشدار داده که تمایلی به تایید دائم برجام ندارد، دیپلمات‌های اروپایی به تکاپو افتاده تا مانع خروج کامل آمریکا از برجام شوند.
این روزنامه افزود: با این‌حال گفته می‌شود که وی در سخنرانی‌اش مواضع سختی را علیه ایران بیان خواهد کرد که موجب افزایش تنش‌ها و شکاف میان روابط کشورهای دو سوی اقیانوس خواهد شد.
گاردین نوشت: ترامپ در این سخنرانی اشاره خواهد کرد گام‌هایی را که ایران در راستای اجرای برجام برداشته با گشایشی که در تحریم‌ها علیه این کشور ایجادشده همخوانی ندارد.هرچند ترامپ خواستار اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران نخواهد شد اما از کنگره می‌خواهد تا قوانینی را به اجرا بگذارد که به‌محض تخلف ایران از برجام و سایر اقداماتی که این کشور خارج از حوزه توافق صورت می‌دهد، تحریم‌ها به‌صورت خودکار از سر گرفته شود.
این روزنامه انگلیسی افزود: 'ترامپ قرار است در جریان سخنرانی امروزش به رفتارهای ایران، برنامه موشک‌های بالستیک، نقش این کشور در حمایت از رژیم بشار اسد و حمایت از حزب‌الله اشاره کند.'
گاردین نوشت: هرچند ترامپ شماری از اعضاء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که از گروه‌های شبه‌نظامی خارج حمایت می‌کنند تحریم خواهد کرد، اما تا آنجا پیش نخواهد رفت که آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.
این روزنامه انگلیسی اضافه کرد: اروپایی‌ها نگران بودند که ترامپ با اعمال دوباره تحریم‌ها توافق هسته‌ای با ایران را از بین ببرد؛ اما به نظر نمی‌رسد که ترامپ چنین اقدامی را صورت دهد. با این‌حال مقامات می‌گویند که او ممکن است نظرش را در لحظه آخر تغییر دهد.
گاردین به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشت: بدین ترتیب ترامپ می‌گوید اگر ایران حتی یک میلی‌متر از برجام تجاوز کرد، آمریکا از این توافق خارج می‌شود و هیچ انعطافی نشان نخواهد داد.
این روزنامه انگلیسی اضافه کرد که ترامپ از کنگره می‌خواهد تا قانون توافق هسته‌ای ایران (INARA) را به‌گونه‌ای اصلاح کند که نیاز نباشد او هر 90 روز برجام را تائید کند. بر این اساس او پایبندی ایران به برجام کمتر تائید خواهد کرد اما دستگاه‌های امنیتی آمریکا بایستی ارزیابی کنند که آیا ایران به‌صورت پنهان در مراکزی که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازدید نشده فعالیت پنهانی داشته یا خیر.
اروپام ** هـ ن **1908
ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال