آخرین اخبار و تحولات لیبی در 24 ساعت گذشته/تورم در لیبی به 28.5درصد رسید

الجزیره-ایرنا- لیبی از سال 2011میلادی و از زمان سرنگونی نظام معمر قذافی تاکنون همچنان درگیر مشکلات سیاسی امنیتی و اقتصادی است و اکنون نیز تحولات در این کشور با شتاب پیش می رود و ثبات سیاسی و اقتصادی در این کشور همچنان آرزویی دور از دسترس است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، پایگاه خبری «جریده تونسیه» نوشت: متوسط تورم در 6 ماه نخست سال جاری میلادی در لیبی به 28.5درصد رسید.علت اصلی تورم، ضعف زنجیره های واردات کالاهای اساسی، بازار سیاه، لغو یارانه مواد خوراکی به دلیل کمبود پول و کاهش شدید ارزش دینار در بازارهای غیر رسمی است.

**ژنرال حفتر دستور داد حمل و نقل دریایی لیبی از طبرق به بنغازی منتقل شود
پایگاه خبری الوسط نوشت: ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی به هیات کل حمل و نقل در دولت موقت لیبی دستور داد بندر طبرق را به روی کشتیرانی بین المللی ببندد و واردات و صادرات را در این بندر متوقف و همه کشتی ها را به سمت بنغازی هدایت کند.
رسانه های طرفدار ژنرال حفتر، علت این امر را افزایش حمل و نقل مواد غیر مجاز و از جمله مواد مخدر در طبرق اعلام کرده اند.

** نماینده سازمان ملل: لیبی در حال چپاول شدن است
پایگاه خبری شبکه' اللیبیه 218 'به نقل ازغسان سلامه نوشت: هدف از تلاش هایی که در حال حاضر در جریان است، این است که یک شبکه امن برای حفاظت و حمایت از لیبی مقابل چپاول سازماندهی شده ایجاد شود.
وی در نشستی با اهالی طرابلس ابراز امیدواری کرد که مرحله کنونی گفت و گوی گروه های لیبایی در تونس بیش از دو هفته به درازا نکشد زیرا قرار نیست توافقنامه الصخیرات مغرب به طور کامل تغییر کند بلکه قرار است اصلاحاتی در آن انجام شود.
وی افزود: همه کسانی که (به هدف تاثیر گذاری بر هیات های مذاکره کننده) به تونس رفته اند باید بدانند که راه را اشتباه رفته اند . حاکمیت لیبی باید حفظ شود و به هیچ سفیر یا دیپلماتی اجازه ورود به محل این مذاکرات داده نشده است.
سلامه تصریح کرد که باید همه مردم لیبی را قانع کرد تا در انتخابات شرکت کنند و اگر میزان مشارکت در این انتخابات بالا برود، این نشان می دهد سازمان ملل در ماموریتش موفق بوده است.

**نیروهای امنیتی مصراته 13 مظنون به عضویت در داعش را دستگیر کردند
پایگاه خبری «بوابه افریقیا الاخباریه» نوشت: نیروهای امنیتی شهر «مصراته» لیبی یک گروه 13 نفره را که مظنون به عضویت در داعش بودند،پس از درگیری چند ساعته با آن ها در این شهر، دستگیر کردند.
یک منبع آگاه در اداره امنیت شهر مصراته گفت: نیروهای نظامی و امنیتی به مدت چند ساعت با این افراد در منطقه « السکت» درگیر شدند که بر اثر آن یک نفر از آنان کشته و سه نفر از نیروهای امنیتی نیز زخمی شدند.
وی افزود: این افراد پس از چند ساعت درگیری خود را تسلیم نیروهای امنیتی کردند.

**انفجار مین در مرکز شهر بنغازی دو کشته برجای گذاشت
پایگاه خبری «بوابه افریقیا الاخباریه» نوشت: پنجشنبه شب یک مین در خیابان مصراته شهر بنغازی منفجر شد که بر اثر آن دو غیر نظامی کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.
گروه های درگیری ، تعداد زیادی مین در زمان درگیری ها در این شهر برای جلوگیری از پیشروی گروه های رقیب در خیابان ها جاسازی کرده بودند و در این میان یگان های مهندسی ارتش لیبی امکانات لازم برای خنثی سازی و جمع آوری همه این مین ها را ندارد.

**دولت موقت لیبی، سرپرست جدیدی برای وزارت کشور تعیین کرد
پایگاه خبری شبکه' اللیبیه 218 ' نوشت: عبدالله الثنی رئیس دولت موقت لیبی، سرهنگ بازنشسته 'یونس محمد بلقاسم اسماعیل' را به عنوان سرپرست وزارت کشور تعیین کرد و قرار است تا زمانی که مجلس در خصوص وزیرکشور آینده نظر دهد، وی مسئولیت این وزارتخانه را در چارچوب وظایف قانونی بر عهده داشته باشد.

**سفر یک هیات لیبیایی به مسکو برای تقویت همکاری ها
پایگاه خبری ' لیبیا الاخبار ' نوشت: 'هشام ابو شکیوات' سرپرست وزارت ارتباطات دولت وفاق ملی لیبی در راس هیاتی عالی رتبه برای تقویت همکاری با روسیه عازم مسکو شد و روز گذشته نخستین جلسه در خصوص همکاری های دو کشور برگزار شد.
ابوشکیوات از روسیه به دلیل تلاش برای حل بحران لیبی تشکر کرد و در خصوص این سفر خود نیز گفت:نتایج این سفر وقتی ملموس و واقعی می شود که سفارت روسیه در لیبی بازگشایی شود.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است. این هرج و مرج باعث تقویت گروه های تندرو و تروریستی در این کشور شده است و داعش نیز با شکست های پیاپی در عراق و سوریه سعی در تقویت جایگاه خود در این کشور دارد.
این کشور اکنون دو دولت موازی دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی بوده و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی(دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی » که از ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش این کشور حمایت می کند.
پارلمان لیبی از دولت موقت که در شرق این کشور مستقر است حمایت می کند.

خاورم **2041**گزارش: سید شاهپور حسینی** ناشر: 1346** رحمت اله خدادادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال