درگفتگو با ایرنا؛

نماینده جنبش تغییر: پیش بینی های رهبران اقلیم درباره حمایت آمریکا و اروپا غلط بود

اربیل-ایرنا- یکی از رهبران جنبش تغییر کردستان عراق، با اشاره به موج مخالفت های جهانی و منطقه ای در برابر همه پرسی کردستان عراق، گفت که پیش بینی های رهبران اقلیم درباره حمایت آمریکا و اروپا درست از آب در نیامد.

هوشیار عبدالله روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اربیل، در خصوص نتایج کار بارزانی گفت که بارزانی در بغداد جایگاه خود را از دست داد، پست معاون نخست وزیری را داشتند که آن را هم از دست دادند، پست نایب رئیسی پارلمان عراق را داشتند آن را هم از دست دادند، وزیر دارایی و وزیر امور خارجه را داشتند که همه می دانیم نماینده آنها در این پست هوشیار زیباری با یک پرونده بزرگ فساد مالی به اقلیم بازگشت.
عبدالله اضافه کرد: بارزانی تلاش کرد خود را چنین نشان دهد که نماینده کردهاست و نمی شود در چنین شرایطی جایگاه و قدرت سابق را در بغداد نداشته باشد.
وی از همراهی برخی از احزاب کرد عراقی با همه پرسی، اظهار تاسف کرد و افزود: متاسفانه برخی از احزاب کرد سیاسی بخصوص اتحادیه میهنی و اتحاد اسلامی کردستان عراق در حالی که خوب می دانستند همه پرسی در خدمت استقلال کردستان نیست، از این اقدام بارزانی حمایت کردند.
عضو فراکسیون تغییر در پارلمان عراق، مواضع آمریکایی ها و اتحادیه اروپا را در خصوص مسائل اقلیم دوگانه ارزیابی و اظهار داشت: پیش بینی های بارزانی از حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا درست از آب درنیامد، ما خوب می دانیم آمریکایی ها نقش محوری در تمدید غیرقانونی پست ریاست اقلیم بارزانی در سال 2013 میلادی داشتند. در 2015 هم برت مک گورک نقش مستقیمی در ابقاء غیرقانونی بارزانی بر مسند ریاست اقلیم کردستان عراق داشت.
هوشیار عبدالله با تاکید بر اینکه همه پرسی آسیبی جدی به جایگاه اقلیم کردستان عراق وارد کرده است تصریح کرد: آسیبی که همه پرسی بر موضوعات کردی وارد کرد خیلی جدی بود . ما دیدیم همه جهان مخالف آن بود و این اجماع برای مخالفت با آن، یکی از اهداف کشورهایی مانند ترکیه بود که در سایه همه پرسی این اجماع شکل گرفت.
هوشیار عبدالله در عین حال با اشاره به اینکه هدف مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه پرسی، استقلال کردستان عراق نیست، گفت: بارزانی می خواهد از کارت همه پرسی برای بازگشت قدرتمندانه به بغداد بهره بگیرد.
عبدالله در پاسخ به این سوال که 'اقلیم کردستان عراق معتقد است، ترکیه بدلیل داشتن قراردادهای نفتی و اقتصادی مرزهای خود را به روی اقلیم نخواهد بست، این قراردادها تا چه میزان می تواند در این روند موثر باشد؟'، پاسخ داد: قراردادهایی که بین ترکیه و حزب دمکرات کردستان عراق بسته شده منشا قانونی ندارد، چون نه به تایید پارلمان اقلیم رسیده است و نه به تایید پارلمان ترکیه، این قراردادها بیشتر معامله دوجانبه میان بارزانی و اردوغان است.
هوشیار عبدالله درباره رفتار آنکارا نیز مدعی شد که 'تاکنون ترکیه انتقال نفت را متوقف نکرده است چون نمی خواهد متضرر شود، می خواهد امتیاز جایگزین بدست بیاورد و بعد از آن است که صادرات نفت اقلیم را متوقف می کند. ترکیه تا زمانی که به این نتیجه نرسد که بازی برایش سود دارد، صادرات را متوقف نمی کند.'
به گفته این نماینده کرد در پارلمان عراق، فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان عراق، هرگونه اقدامی را کە شهروندان اقلیم کردستان عراق از آن متضرر شوند مردود می داند، اما در عین حال از تمامی اقداماتی که دولت مرکزی در راستای محدودسازی فساد در اقلیم بخصوص در حوزه هایی چون نفت، درآمدهای گمرکی و مرزها و فرودگاهها باشد قاطعانه حمایت می کند.
هوشیار عبدالله با انتقاد از تشدید تنش ها در مناطق مورد منازعه مانند کرکوک تاکید کرد که: جنگ در این مناطق به نفع هیچ کسی نیست و نباید تنش در این مناطق درست شود. براساس قانون اساسی عراق همه نیروها می توانند در این مناطق حضور داشته باشند. البته طبیعی است که این مناطق بصورت مشترک مدیریت شوند، به این شرط که زندگی و امنیت مردم حفاظت شود.
عضو کرد پارلمان عراق در ارتباط با احتمال تعویق برگزاری انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان در این منطقه با تاکید بر اینکه آنها خواهان برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده(یکم نوامبر 2017 میلادی) هستند، گفت: معتقد هستیم تلاشی از سوی حزب بارزانی و اتحادیه برای تعویق انتخابات وجود دارد. اینکه بارزانی خود را نامزد ریاست اقلیم نکرده است، خود به این معناست که آنها هنوز باور ندارند که انتخابات در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بارزانی پیش از برگزاری همه پرسی برای متقاعد کردن مخالفان، بر انجام انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان محلی در موعد مقرر تاکید می کرد و به مخالفان همه پرسی در این خصوص اطمینان می داد، اما پس از انجام همه پرسی زمزمه های تعویق انتخابات را براه انداخته است، موضوعی که باعث شده مخالفان احساس کنند در بازی همه پرسی کلاه سرشان رفته است.
همه پرسی اقلیم کردستان عراق در میان مخالفت های گسترده جهانی و منطقه ای و نیز هشدارهای دولت مرکزی عراق ، از سوی مسعود بارزانی در سوم مهرماه گذشته (25 سپتامبر 2017 ) در استان های کردنشین و مناطق اختلافی میان بغداد و اربیل برگزار شد.
به دنبال برگزاری این همه پرسی بغداد از کشورهای همسایه درخواست کرد مرزهای خود را بر روی اقلیم ببندند و در روز 26 سپتامبر به اربیل یک مهلت سه روزه داد تا مدیریت گذرگاه های مرزی، فرودگاه ها و نیز شبکه های مخابراتی (تلفن همراه) را به دولت مرکزی بازگرداند.
دولت مرکزی عراق از روز 29 سپتامبر به دنبال پایان مهلت مقرر مقررات منع پروازهای بین المللی به فرودگاه های کردستان عراق را به اجرا گذاشت، اما به دلایل انساندوستانه پروازهای داخلی را از این مقررات مستثنی کرد.
خاورم*3*351*1770*380

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال