هیل:

دمکرات های کنگره به دنبال محدود کردن اختیارات ترامپ درباره کاربرد تسلحیات هسته ای هستند

تهران – ایرنا – تارنمای هیل نوشت: نانسی پلوسی رهبر دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا، از کنگره درخواست کرده است که استفاده رئیس جمهوری این کشور را از تسلیحات هسته ای مگر اینکه ایالات متحده مورد حمله قرار گرفته باشد، ممنوع اعلان کند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، تارنمای آمریکایی هیل افزود: پلوسی در یک نشست خبری در ساختمان کنگره آمریکا گفت: من این طرح را فوری می دانم، زیرا همه ما برای حفاظت و دفاع از ایالات متحده قسم یاد کرده ایم.
پلوسی افزود: تاکیدش بر تصویب این قانون، ارتباطی به بی ثباتی و پیش بینی ناپذیری ترامپ ندارد که شاخ و شانه کشیدن و تهدید نظامی وی علیه کره شمالی و تهدید به لغو توافق هسته ای با ایران، نگرانی های بسیاری در جناح های سیاسی و هر دو حزب اصلی ایالات متحده ایجاد کرده است.
وی با توصیف کردن قانون 1946 در باره مجاز دانستن رئیس جمهوری برای تهاجم هسته ای پیشدستانه و پیشگیرانه به عنوان قدیمی، از اعضای مجلس نمایندگان از هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات درخواست کرد که از قانون محدود کردن قدرت و اختیارات یکجانبه رئیس جمهوری حمایت کنند.
پلوسی درباره محدود کردن حملات هسته ای پیشدستانه، چند طرح را تشریح کرد که دامنه آن از پیشنهادها برای تعیین و گسترش اعضای هیات دولت که پیش از چنین حملاتی به رئیس جمهوری مشاوره می دهند تا صدور بیانیه فراگیری که آمریکا از سلاح هسته ای استفاده ابتدایی و اولیه، نخواهد کرد، گسترش یافته است.
پلوسی گفت که شخصا طرح آخر را ترجیح می دهد.
ترامپ پیشینه و تاریخچه طولانی از در پیش گرفتن مواضع تهاجمی و تجاوزکارانه در باره تسلیحات هسته ای دارد. وی در ماه دسامبر سال گذشته (2016) به عنوان رئیس جمهوری منتخب با نوشتن این مطلب در توئیتر که ایالات متحده باید به شدت توانایی هسته ای خود را تقویت کرده و گسترش دهد تا هنگامی که جهان در باره تسلیحات هسته ای منطقی فکر کند، هواداران مهار تسلیحات هسته ای را به شدت شگفت زده کرد.
ترامپ در هفته جاری نیز پس از آنکه شبکه خبری ان بی سی نیوز اعلان کرد که وی قصد افزایش قابل توجه و چشمگیر زرادخانه هسته ای این کشور را دارد، به شدت هدف انتقاد قرار گرفت. رئیس جمهوری و جیم متیس وزیر دفاع دولت وی، این گزارش را به شدت تکذیب کرده اند.
سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز در هفته جاری هشدار داد که رفتار بی ثبات و غیرقابل پیش بینی رئیس جمهوری، ایالات متحده را در مسیر جنگ جهانی سوم قرار می دهد.
پلوسی افزود: این طرح ارتباطی به ترامپ ندارد و به طور کلی مربوط به رئیس جمهوری آمریکاست و در صورتی که خاک ایالات متحده هدف حمله قرار گیرد، اجرا نخواهد شد .
رهبر دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا همچنین تصمیم ترامپ به رد پایبندی ایران به برجام را معادل با به خطر انداختن امنیت ملی ایالات متحده عنوان کرد و خواستار تلاش کنگره برای صیانت از این توافق بین المللی شد.
پلوسی با تاکید بر اذعان کارشناسان به پایبندی ایران به برجام، رد آن از سوی دولت ترامپ را تصمیمی به شدت خطرناک و بی ملاحظه دانست و گفت: چنین اقدامی امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد و از بین بردن برجام بهترین هدیه به افراطی ها خواهد بود. پایان دادن به برجام بدون دلیل خطایی فاحش خواهد بود که آمریکایی ها را در خطر انداخته و خاورمیانه را بی ثبات می کند.
رهبر دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد: در صورتی که دولت آمریکا تصمیمش برای رد پایبندی ایران به توافق هسته ای را عملی کند، کنگره باید با شدت و هشیاری از امنیت و منافع خارجی ایالات متحده صیانت کند.
نانسی پلوسی این بیانیه را پس از نشستی که «جان کری»، «ارنست مونیز» و «جک لو» وزیران خارجه، انرژی و خزانه داری باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همچنین وندی شرمن معاون کری با دمکرات های مجلس نمایندگان داشتند، منتشر کرد.
در این نشست که سفیران انگلیس، آلمان، فرانسه و اتحادیه اروپا در واشنگتن نیز حضور داشتند، کری و مونیز به دفاع از برجام و تشریح پیامدهای خروج آمریکا از برجام پرداختند.
اروپام**1486**1908
ترجمه: محسن شریفی**ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال