دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

اساس وحدت و یکدلی امت اسلامی اهل بیت پیامبر (ص) است

تهران - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، وحدت، انسجام و یکپارچگی مسلمانان را نشانه محبت خداوند متعال به جمع مومنان دانست و گفت: اساس این وحدت و یکدلی امت اسلامی زیر چتر اهل بیت پیامبر (ص) محقق شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله محسن اراکی در سخنان پیش از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و روایات اسلامی در خصوص نهی تفرقه و دعوت به وحدت اظهار داشت: این آیات اینگونه تفسیر شده که 'با نعمت خدا شما یکدل شدید چراکه همگان پراکنده و با هم دشمنی می کردید از رو با نعمت الهی الفت، صمیمیت، انسجام، وحدت و... میان شما برقرار شد.
وی در عین حال گفت: روایت شده که اگر این رحمت و نعمت بر قومی نازل شد آن قوم را یکدل کرد و در مقابل تفرقه و نفاق، دشمنی و ستیز اگر بر قوم و امتی نازل شد و در پی آن اگر اختلاف و درگیری و دشمنی بین آنها رخنه کرد این رخنه نشانه عذاب الهی است.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به واقعه عاشورا حسینی و گذشت سالها از این واقعه، راهپیمایی چندین میلیونی اربعین را اساس و ریشه همدلی و وحدت همگان به ویژه امت اسلامی عنوان کرد.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه، تظاهرات بی نظیر و سیل خروشان دهها میلیونی اربعین حسینی که در تاریخ بشر بی‌سابقه است را از معجزات رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) دانست که امروز در حال تبیین و تفسیر شدن است.
آیت الله اراکی تاکید کرد: در راهپیمایی و پیاده روی اربعین حسینی که سال گذشته حدود 25 میلیون حضور داشته و بنا بر پیش بینی ها امسال به بیش از30 میلیون زائر حسینی (ع) خواهد رسید سیلی از جمعیت دو هفته در حال حرکت از همه راههای مختلف عراق بصورت متصل به سمت کربلا و مرقد مطهر و منور آقا ابا عبدالله الحسین (ع) خواهند بود و این از معجزات پیامبر اکرم (ص) است.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ابراز امیدواری کرد که همه مسلمین جهان گرد شمع وجود حسین بن علی(ع) و اهل بیت(ع) جمع شده و ادامه دهند راه آنها باشند و همواره آنها را الگوی خود در مسیر زندگی قرار دهند.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ابراز امیدواری کرد تا با بهره‌گیری از حماسه بزرگ و تظاهرات اربعین حسینی و سایر مراسم و آیین اهل بیت(ع)، راه برای وحدت امت اسلامی هموار شود.
آیت الله اراکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیاتی از قرآن و روایت درباره توجه خداوند متعال به انسانها، اظهار داشت: خداوند قادر است از هر طرف بر انسان عذاب نازل کرده و برخی از انسانها را به وسیله برخی دیگر به ستیز و دشمنی وادار کند از این رو این دشمنی و سیتز جمعی با جمعی دیگر، یکی از علایم و نشانه های عذاب الهی است لذا یکدلی بین جمع ها و اتحاد آنها نیز نشانه رحمت و نعمت الهی خواهد بود.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: اهل بیت رسول اکرم (ص) منشا نزول وحدت و همدلی و امت واحده هستند.
به گزارش ایرنا، آیت الله محسن اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت سالروز تشکیل این مجمع در نماز عبادی و سیاسی جمعه تهران به عنوان نخستین سخنران پیش از خطبه ها به ایراد سخن پرداخت.
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی سال ۱۳۶۹ هجری شمسی با هدف تلاش برای آشتی دادن مذاهب مختلف اسلامی و ایجاد تقریب بین دیدگاه‌های آنان تشکیل شد.
شعار این مجمع وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا و با هدف تقریب مذاهب اسلامی در حوزه قدرت جهان اسلام تشکیل شد.
این مجمع با برگزاری همایشهای ملی و بین‌المللی با هدف نزدیکی بین فرق اسلامی تا کنون به فعالیت پرداخته و همچنان ادامه دارد.
فراهنگ ** 1355 **1569 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان ** انتشار: علی حبیبی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال