آسوشیتد پرس:نمایندگان دمکرات کنگره خواستار تایید پایبندی ایران به برجام شدند

تهران – ایرنا – خبرگزاری آسوشیتد پرس روز پنجشنبه گزارش داد: تعدادی از نمایندگان دمکرات کنگره آمریکا که در مورد تایید برجام با باراک اوباما اختلاف داشتند، از دونالد ترامپ خواستند تا توافق هسته ای را تایید کند.

به گزارش ایرنا، این گروه از نمایندگان دمکرات کنگره امریکا خواهان اجرای سفت و سخت برجام هستند به طوری که ایران نتواند به رفتار خود در خاورمیانه ادامه دهد.
آنها می گویند اما اینکه ترامپ در روزهای آینده به کنگره گزارش خواهد داد که توافق هسته ای سال 2015 در راستای منافع ملی امریکا نیست و با این گزارش، آمریکا برنامه جامع اقدام مشترک را که مابین هفت کشور توافق شده است را ترک خواهد کرد ، مارا نگران می کند.
الیوت انگل، نماینده دمکرات کنگره از ایالت نیویورک دو سال قبل علیه برجام رای داده بود اما روز چهارشنبه در جلسه رسمی کنگره اظهار داشت: منافع آمریکا وقتی به خوبی حفظ خواهد شد که اطمینان حاصل کنیم مفاد آن قرار داد به درستی از طرف ایران اجرا شود.
انگل، که یکی از دمکرات های برجسته و عضو کمیته روابط خارجی کنگره است، گفت: ترک برجام از سوی واشنگتن پیام های خطرناکی به دوستان و در عین حال به دشمنان خواهد فرستاد.
وی گفت: آمریکا نیاز به همکاری با فرانسه، آلمان و انگلیس و تمامی طرفهای قرار داد هسته ای دارد و ما این عیب را باید برطرف کنیم و به کشورهای دیگر نشان دهیم که امریکا یک طرف قابل اعتماد است.
او گفت: در صورتیکه ما از برجام خارج شویم، رهبران کره شمالی انگیزه ای برای مذاکره برای خلع سلاح نخواهند داشت.
این نماینده دمکرات کنگره گفت: ما نیاز به همکاری با متحدین و طرفهای قرار داد داریم که با برنامه مشخصی تعیین شده است و نباید آمریکا را از دوستان نزدیکش در دنیا جداکنیم.
مقام های پیشین آمریکا در دولت اوباما که نقش کلیدی درسامان دادن توافق هسته ای داشتند اواخر روز چهار شنبه جلسه ای با حضور دمکراتهای کنگره برگزار کرده در مورد مزایای برجام به نمایندگان کنگره توضیح دادند.
جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و ارنست مونیز، وزیر انرژی سابق آمریکا و وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه سابق امریکا در این جلسه سخنرانی کردند.
ژنرال ژوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک آمریکا هفته گذشته به کمیته خدمات نظامی سنای آمریکا گفت: ایران قرارداد برجام را نقض نکرده است.
جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا به همان جلسه سنای آمریکا گفت: توافق هسته ای هنوز در راستای منافع امنیت ملی آمریکاست.
بیش از 180 نماینده دمکرات مجلس نمایندگان امریکا در نامه ای به ترامپ از او خواستند وفاداری ایران را به توافق هسته ای را تایید کند مادامی که مدرکی دال بر نقض آن داشته باشد.
در میان امضا کنندگان نامه، انگل و 12 نماینده دمکرات از مجلس نمایندگان آمریکا بودند که دوسال پیش از منتقدین برجام بودند. تد دوچ نماینده دمکرات ازفلوریدا و نیتا لوی نماینده دمکرات از نیویورک نیز این نامه را امضا کردند.
بن کاردن، سناتور دمکرات ازمری لند گفت: او نگرانی هایی در مورد آینده برنامه هسته ای ایران دارد اما نمی خواهد این قرار داد لغو شود.
کاردن گفت: ما وقتی این قرار داد را امضا کرده ایم باید اطمینان حاصل کنیم که به درستی اجرا می شود. ما نمی خواهیم ببینیم ما امریکا انرا نقض کند.
اروپام**1416** مترجم: صفر سرابی ××انتشاردهنده: عزیز موسوی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال