بازیکن سابق تیم آ ث میلان رئیس جمهوری لیبریا شد

الجزیره-ایرنا- پایگاه خبری روزنامه «الفجر » نوشت : « ژرژ وه‌آ» بازیکن سابق تیم فوتبال آ.ث میلان ایتالیا، رئیس جمهوری کشور آفریقایی لیبریا شد.

به گزارش ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری لیبریا سه شنبه گذشته برگزار شد و ژرژ وه آ 51 ساله موفق شد بیشترین آراء را از آن خود کند و رئیس جمهوری لیبریا شو .
او نخستین رئیس جمهوری در قاره آفریقا با سابقه ورزشی است.
الین جونسون که وه آ جانشین او می شود نیز نخستین رئیس جمهوری زن در قاره آفریقا بود و از 12 سال پیش رئیس جمهوری این کشور بوده و برنده جایزه صلح نوبل نیز شده است.
ژرژ وه‌آ در سال های 2005 و 2011 نیز برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود اما در انتخابات شکست خورد.
دوره ریاست جمهوری در لیبریا 6 سال است .
ژرژ وه‌آ در سال 1995 به عنوان بهترین بازیکن فوتبال جهان و بهترین بازیکن فوتبال اروپا انتخاب شد و در سال 1998میلادی نیز به عنوان بهترین بازیکن قاره آفریقا انتخاب شد و اینگونه او نخستین بازیکن فوتبال در جهان است که این سه عنوان بزرگ را در فوتبال به دست می آورد.
وی برای باشگاه های فوتبال زیادی در اروپا و از جمله منچستر سیتی، چلسی، پاریس سن ژرمن، موناکو و آث میلان بازی کرد و در سال 2002میلادی ازفوتبال کناره گیری کرد.
لیبــِریا کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن مانروویا و یکی از قدیمی‌ترین جمهوری های قاره آفریقا است.
این کشور در حاشیه شمالی خلیج گینه در غرب آفریقا قرار گرفته‌است. .
لیبریا سه میلیون 500 هزارتن جمعیت دارد و زبان رسمی آن انگلیسی است. همچنین مردم این کشور به ۲۹ زبان محلی آفریقایی دیگر تکلم می‌ کنند. مسیحیت، اسلام و برخی ادیان دیگر در این کشور رواج دارد.
خاورم**2041*1488*شبس *مترجم: سید شاهپور حسینی*انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال