طرح تشدید تحریم‌های موشکی ایران در یک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید

تهران – ایرنا – کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرحی را با هدف شناسایی و تحریم اشخاص و نهادهای ایرانی و خارجی مرتبط با فعالیت‌های موشکی ایران به تصویب رساند.

به گزارش ایرنا، طرح H.R. 1698 موسوم به «قانون موشک‌های بالستیک و اجرای تحریم‌های بین‌المللی ایران» برای اجرایی شدن همچنین نیازمند تصویب در صحن اصلی مجلس نمایندگان، سنا و در نهایت تایید رئیس جمهوری آمریکا است.
«اِد رویس» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که وظیفه تدوین این طرح را بر عهده داشته است، در بخشی از اظهارات خود در تشریح جزئیات آن گفت: این طرح مهم، انجام تحقیقاتی جامع برای شناسایی و تحریم شرکت‌ها، بانک‌ها و اشخاص تدارک دهنده برنامه‌های تسلیحات غیراتمی و موشکی ایران را چه در داخل و چه در خارج از این کشور ملزم می‌سازد.
بر اساس پیش نویس این طرح که در تارنمای اطلاع رسانی کنگره آمریکا منتشر شده است، رئیس جمهوری این کشور باید در یک بازه زمانی 90 روزه از زمان تصویب نهایی، گزارشی از موارد زیر را به نمایندگان ارائه دهد:
(الف) تحلیلی از زنجیره تامین در داخل و خارج از ایران که مستقیم یا غیرمستقیم، برنامه موشک‌های بالستیک حکومت ایران را به طرز چشمگیری تسهیل یا در پیشبرد آن کمک‌رسانی می‌کند
(ب) شرحی از توزیع جغرافیایی زنجیره تامین داخلی و خارجی تشریح شده در بخش (الف)
(پ) ارزیابی توانایی حکومت ایران در فرآوری کالا، خدمات یا فناوری مورد نیاز برای پیشبرد برنامه موشک‌‌های بالستیک
(ت) شناسایی اتباع خارجی که بر مبنای اطلاعات موثق، به طور مستقیم یا غیرمستقیم به تسهیل یا کمک‌رسانی به برنامه توسعه موشک‌های بالستیک ایران پرداخته‌اند؛ از جمله زنجیره تامین داخلی و خارجی تشریح شده در بخش (الف)
از جمله دیگر موارد ذکر شده در این طرح می توان به الزام رئیس جمهوری آمریکا برای ارائه گزارشی از آزمایش های جدید موشکی ایران به کمیته های روابط خارجی دو مجلس این کشور در فاصله کمتر از 30 روز پس از وقوع هر آزمایش اشاره کرد.
وی در گزارش‌های خود باید اعلام نظر کند که آیا آزمایش موشکی ایران، در تناقض یا ناسازگار با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بوده است یا نه.
این در شرایطی است که این قطعنامه که پیرو توافق هسته ای به تصویب رسید و تمامی قطعنامه های ضد ایرانی پیشین را لغو کرد، هیچ منعی برای آزمایش های موشکی ایران در نظر نگرفته است.
وزارت امور خارجه کشورمان هم پیش از این در همین خصوص تاکید کرده بود که آزمایش های موشکی ایران هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه شورای امنیت ندارد. بهرام قاسمی سخنگوی این وزارتخانه گفته بود: سیاست دفاعی مشروع ایران منطبق بر حقوق و مقررات بین المللی بوده و تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست.
آمریکا در برجام متعهد شده است تا «از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و هدف این توافق» خودداری کند؛ با این حال مقام‌های آمریکایی پیوسته به دنبال توسعه تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران با هدف افزایش فشارها به کشورمان هستند.
شبس ** 9386 ** 1488 ** مترجم: مهران معینی جم ** انتشاردهنده: بهمن بامداد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال