کتابخانه های سیار آذربایجان غربی، کانونی برای پرورش فکری کودکان روستایی

مهاباد- ایرنا- کتابخانه های سیار روستایی یکی پس از دیگری در شهرستان های مختلف آذربایجان غربی راه اندازی می شود؛ کتابخانه هایی که با برخورداری از 60 هزار جلد کتاب تا زمان حاضر، تمام فعالیت های فرهنگی و هنری کتابخانه های ثابت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استان را به کودکان روستایی عرضه می کند.

به گزارش ایرنا نیروهای ماهر و متخصص این کانون، فعالیت های متنوعی چون نمایش فیلم، کتابخوانی، نمایش عروسکی نقد کتاب، نقاشی و خوشنویسی را در این کتابخانه های سیار به کودکان و نوجوانان هدیه می دهند تا استعدادهای نهفته آنان شکوفا شود.
کارشناس علوم تربیتی در مورد اهمیت راه اندازی کتابخانه های سیار روستایی و کتابخوانی برای کودکان معتقد است که خواندن داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد.
مریم ابوالقاسمی، ادامه داد: کتابخوانی برای کودکان در سنین زیر سه سال به ویژه در زمینه های زبان آموزی و آموختن کلمات تازه نقش بسیار مهمی دارد و در سنین بالاتر، گنجینه لغات آنان را به سرعت وسعت می بخشد و اطلاعاتش را غنی می کند.
به گفته وی کودک به کمک قصه و شعرخوانی، گوش دادن به آن و بازگو کردن قصه هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار و چگونگی برخورد با مشکلات شخصی را یاد می گیرد.
وی اظهار کرد: داستان ها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند، اثر عمیقی در فکر و روحیه، تخیل و قوت تصور آنان می گذارد و کودکان را برای شیوه معاشرت با دیگران آماده می کند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی با بیان اینکه اکنون هفت کتابخانه سیار روستایی در این استان وجود دارد، گفت: این کتابخانه های سیار روستایی تاکنون در شهرستان های ارومیه، اشنویه و تکاب راه اندازی شده است.
جواد زاهدی روز پنج شنبه در آئین افتتاح کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان 80 هزار نفری تکاب در جنوب آذربایجان غربی افزود: کتابخانه های سیار مجهز به تمام تجهیزات کتابخانه ای بوده و عضو گیری در آنها رایگان است.
وی با تاکید بر اینکه تا پایان امسال نیز یک کتابخانه سیار روستایی در میاندوآب افتتاح می شود، اظهار کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای 35 کتابخانه ثابت و سیار است و بیش از 40 نوع فعالیت کتاب محور ادبی، فرهنگی و هنری با پیوست فرهنگی کتاب در آنها صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، فرماندار شهرستان تکاب نیز در این مراسم گفت: ترویج کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین ابزارها و بسترهای تحقق توسعه پایدار است.
ایرج ثقفی افزود: برای بهبود شاخصه های توسعه توجه به ترویج کتابخوانی به ویژه در میان کودکان و نوجوانان امری ضروری به شمار می رود.
وی بیان کرد: آینده فکری و فرهنگی کودکان و نوجوان با توجه ویژه به ترویج کتابخوانی و تقویت روحیه انس با کتاب غنی تر می شود و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نقش موثر و شاخصی در تربیت فکری، ادبی و فرهنگی کودکان و نوجوانان دارد.
به گزارش ایرنا، کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان تکاب با هفت هزار جلد کتاب در حوزه کودکان و نوجوانان امروز افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد؛ این کتابخانه سیار در محدوده 20 روستای این شهرستان فعالیت خواهد کرد.
کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان تکاب هفتمین کتابخانه از این دست در آذربایجان غربی است.
امروز همچنین نمایشگاه و مرکز دائمی فروش و عرضه محصولات فرهنگی و نوشت افزار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تکاب در زمینی به مساحت 200 متر مربع به بهره برداری رسید.
7514/3093/3072
** گزارش از: امیر خالق نژاد ** تنظیم کننده: پیمان پاکزاد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال