مشکل بیماری بروسلوز در اجرای برنامه است

کرمان - ایرنا - مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: مشکل بیماری بروسلوز (تب مالت) در برنامه نیست بلکه در اجرای برنامه است به علت نبود بودجه و امکانات برای خرید واکسینه تنها 30 درصد از دام های کشور را می توانیم پوشش دهیم.

به گزارش ایرنا داریوش جهان پیما پنجشنبه در همایش سمپوزیوم ملی بیماری بروسلوز در کرمان با تاکید بر اینکه برای دریافت نتیجه باید تخصص گرایی شود گفت: دامپزشکی تنها و مهجور مانده است و در کارگروه سلامت دامپزشکی نادیده گرفته شده است و با نادیده گرفتن مشکلی حل نمی شود.
وی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی باید تامین مالی شود تصریح کرد: در استان های بالاتر از میانگین کشوری در بیماری مشترک بین دام و انسان و واکسن وارد کردیم و این استان ها از میانگین کشوری پایین تر آمدند.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: بروسلوز 2 جنبه بهداشتی و اقتصادی دارد و از همین جنبه ها ضربه می خوریم که باید برطرف شود.
وی افزود: با هماهنگی بیشتر بین دستگاه ها، پیشتیبانی سیاست مدارها و آگاه سازی مردم می توان به موفقیت در درمان و پیشگیری از بیماری بروسلوز دست یافت.
**همکاری بین بخشی راهکار کنترل بیماری مشترک انسان و دام
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: همکاری بین بخشی ازجمله سیاست های سازمان دامپزشکی در استان کرمان برای کنترل بیماری مشترک بین دام و انسان بسیار موثر است.
حسین رشیدی افزود: با انجام اقدامات و همکاری بین بخشی در استان کرمان سند امنیت غذایی تدوین شد و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام، سلامت و امنیت غذایی در این سند تعریف شده است.
وی بیان کرد: اقدامات انجام شده منجر شد که سمپوزیوم ملی بیماری بروسلوز برگزار شود تا دانسته ها را جمع بندی کنیم و شناخت بیشتری از این بیماری در سطح استان کرمان داشته باشیم و بتوانیم با همکاری بین بخشی شاهد کنترل بیماری و کاهش آن باشیم.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برنامه های خوبی برای کنترل بروسلوز در شهرستان های بردسیر و شهربابک با میانگین بالاتر از نرم کشوری به مرحله اجرا گذاشته ایم.
وی با بیان اینکه بیماری بروسلوز (تب مالت) مشترک بین انسان و دام است افزود: اهمیت این بیماری در خسارت قابل توجه اقتصادی به دام بوده که منجر به کاهش باروری، سقط جنین و کاهش شیردهی می شود و در اقتصاد دامپروری تاثیرگذار است.
رشیدی ادامه داد: این بیماری با هزینه زیاد درمانی در انتقال به انسان بیماری مزمن، طولانی مدت و فرسایشی عمل می کند و منجر به شیوع بیماری خطرناک هزار چهره را در انسان می شود.
بیماری بروسلوز یا تب مالت بیماری مشترک بین دام و انسان است که برای کنترل آن عموما از روش واکسیناسیون استفاده می شود.
سمپوزیوم ملی بیماری بروسلوز به مدت یک روز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان و اداره کل دامپزشکی استان با موضوع مبارزه با بروسلوز (تب مالت) در کرمان برگزار شد.
به گزارش ایرنا این همایش روز پنجشنبه در محورهای اپیدمیولوژی بیماری بروسلوز، ارزیابی برنامه کنترل و مبارزه با این بیماری، طرح آخرین یافته های آزمایشگاهی و تبادل تجارب دامپزشکی و پزشکی در زمینه های مختلف این بیماری در سالن همایش های بانک ملی مرکزی کرمان ادامه یافت .
این سمپوزیوم با هدف درمان و پیشگیری علمی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان به خصوص تب مالت در سالن همایش های بانک ملی کرمان برپا شد و در نهایت با اهدای لوح تقدیر از مقالات علمی و سخنرانان این همایش تجلیل شد.
خبرنگار: حامد سالاری ** انتشار : بهنام احمدی *
7420/ 5054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال