مسکو اقدام آمریکا را توهین به روسیه خواند

مسکو - ایرنا - روسیه پایین کشیدن پرچم این کشور از مراکز کنسولی به اجبار تعطیل شده را در واشنگتن و سانفرانسیسکو دشمنی و توهین به نماد ملی روسیه خواند.

به گزارش ایرنا، رسانه های روسیه امروز (پنجشنبه ) اعلام کردند: ماموران آمریکایی این اقدام را در سه مرکز ارائه خدمات کنسولی روسیه انجام دادند.
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: دیروز از اقدام آمریکا آگاه شدیم و رسما آن را دشمنی علیه مراکز دیپلماتیک روسیه می دانیم.
وی افزود: اقدام واشنگتن را توهین به نماد ملی روسیه می دانیم و به طرف آمریکایی هم این موضوع را قاطعانه اعلام کرده ایم. بدیهی است که طرف روسی با پایین کشیدن پرچم ها از مراکز کنسولی اعلام موافقت نکرده است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: این اقدام را افرادی انجام دادند که پیشتر بدون دعوت و ناخوانده وارد مراکز کنسولی روسیه شدند، با شکستن قفل در به آن تعرض کردند و مانند اشغالگران رفتار می کنند.
زاخارووا همچنین خاطرنشان کرد: اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم مبنی بر اینکه حق مالکیت روسیه بر مراکز کنسولی لغو نشده ریاکارانه است، زیرا کارکنان روس را راه نمی دهند.
وی ادامه داد: در یک ماه اخیر پنج ساختمان دیپلماتیک روسیه در آمریکا برای طرف روسی غیرقابل دسترس شده است که چنین وضعیتی هیچگاه در تاریخ روابط رخ نداده بود.
آمریکا اواسط شهریور ماه گذشته، در راستای اقدامات ضدروسی مراکز کنسولی این کشور در واشنگتن و نیویورک و سرکنسولگری در سان فرانسیسکو را تعطیل کرد و ماموران امنیتی آمریکایی بدون اجازه روسیه این مراکز را تحت کنترل گرفته اند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه به این اقدام اعتراض و اعلام کرد که اقدام ماموران آمریکایی در اشغال ساختمان سرکنسولگری این کشور در سانفرانسیسکو، ناقض قوانین بین المللی است.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال