معاون وزیر بهداشت:

پیشگیری یکسان در تمامی حوزه ها راه کنترل بیماری مشترک انسان و دام است

کرمان - ایرنا - معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با تکنولوژی معضل بیماری های مشترک انسان و حیوان از بین نخواهد رفت و برای کنترل این نوع بیماری چاره ای جز پیشگیری یکسان در تمامی حوزه ها نداریم که بسیار موثر است.

به گزارش ایرنا ،علی اکبر حق دوست روز پنجشنبه در سمپوزیوم ملی بیماری بروسلوز در کرمان افزود: بیماری های مشترک بین انسان و دام به معضل جامعه بشری تبدیل شده است و باید درمان را بین انسان و حیوان به صورت هماهنگ پیش برد.
وی با بیان اینکه همواره سلامت پرندگان و حیوانات بر سلامت انسان موثر است اظهار کرد: برای کنترل بیماری بروسلوز (تب مالت) هماهنگی، انسجام کاری و آگاهی بخشی در جامعه نخستین گام، ارزانترین و موثرترین راه است.
معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در کنترل بیماری بروسلوز اصل بر واکسیناسیون است و فرهنگ سازی، آگاهی سازی جامعه و خود مراقبتی می تواند موجب تغییرات پایدار در کنترل بیماری بروسلوز (تب مالت) شود.
وی افزود: باید از منابع محدود درمانی و واکسیناسیون بیماری بروسلوز به شکل صحیح و در جای درست بهره برده و به گونه ای توزیع شود که بیشترین اثرگذاری را داشته باشد.
حق دوست ادامه داد: شرایط بودجه دولتی مطلوب نیست و باید منابع مالی در جایی هزینه شود که بیشترین تاثیر را داشته باشد و باید راهکارهای علمی در جهت کنترل بیماری باشد.
وی تصریح کرد: سنجش میزان آلودگی، شیوه انتقال بیماری، میزان آگاهی جامعه و هماهنگی بین سازمانی از اهمیت بالایی در درمان و پیشگیری از بیماری بروسلوز برخوردار است.
سمپوزیوم ملی بیماری بروسلوز (تب مالت) امروز (پنجشنبه) در محورهای اپیدمیولوژی بیماری بروسلوز، ارزیابی برنامه کنترل و مبارزه با این بیماری، طرح آخرین یافته های آزمایشگاهی و تبادل تجارب دامپزشکی و پزشکی در زمینه های مختلف این بیماری در سالن همایش های بانک ملی مرکزی کرمان برگزار شد.
سمپوزیوم ملی بیماری بروسلوز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان و اداره کل دامپزشکی استان با موضوع مبارزه با بروسلوز (تب مالت) در کرمان در حال برگزاری است.
خبرنگار: حامد سالاری **انتشار :هنام احمدی *
7420/ 5054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال