هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

روزنامه صائب تبریز: از رنگ آمیزی پرتقال ها جلوگیری شود

تبریز - ایرنا - روزنامه صائب تبریز در شماره جدید خود طی مقاله ای با عنوان ' از رنگ آمیزی پرتقال ها جلوگیری شود' به پدیده خطرناک رنگ آمیزی مواد غذایی و میوه ها و خطرات ناشی از آن بر سلامت جسمی مصرف کننده ها پرداخته است.

به گزارش این روزنامه، یکی از پدیده های خطرناک علیه سلامت عمومی در کشور در سال های ظهور پدیده رنگ آمیزی مواد غذایی و میوه ها (مرکبات ) است که به طور مستقیم سلامت جسمی مصرف کننده را هدف قرار می دهد.
پدیده عرضه مواد غذایی به ظاهر مناسب و خوب ولی در واقع بی کیفیت و غیربهداشتی بعضا در بسته بندی های شیک و تمیز، البته کم و بیش شامل بعضی مواد غذایی و بعضی کنسروها و میوه ها مشکلی است که باید به شدت با آن برخورد شود.
ظهور پدیده رنگ آمیزی محصول مرکبات شمال کشور در سال های اخیر در واقع تیری است مستقیم که به سلامت مصرف کننده شلیک می شود.
با کمال تاسف در این خصوص نیز عدم هماهنگی بین دوایر مسئول و سازمان های نظارت کننده و … که عادت به فعالیت جزیره ای داشته و دارند، موجب می شود تا دلالان و سوداگران بازار میوه و تره بار به راحتی و با خیال راحت به تخلفات خطرناک و ضد سلامت و بهداشت عمومی خود در این عرصه ادامه دهند.
سال ها پیش بود که خبر رنگ شدن هندوانه ها و مرکبات برای رسیده جلوه کردن آن ها در رسانه ها اطلاع رسانی شد ولی در آن زمان به اهمیت این موضوع آن چنان که باید پی برده نشد.
رنگ آمیزی محصول مرکبات به ویژه پرتقال به این دلیل صورت می گیرد که برداشت محصول با یک ماه زودتر یا بیش از یک ماه زودتر از موعد صورت می گیرد و در این موقع از فصل میوه مورد نظر نه تنها نرسیده است، بلکه هنوز آبدار نشده و رنگی متمایل به سبز درختی دارد و لذا خریدار به محض مشاهده ظاهر میوه از خرید آن منصرف می شود.
این نوع میوه اغلب کال و نرسیده است و نشان می دهد که زودتر از موقع از درخت چیده شده است.
زود چیده شدن محصول برخی باغات نیز دو دلیل عمده دارد نخست اینکه باغدار از بیم بروز پدیده سرمای زود رس و یخ زدن میوه ها این اقدام را انجام می دهد و دوم اینکه با عرضه محصول زودهنگام به بازار گوی سبقت را از سایر باغداران گرفته و به اصطلاح سود نوبرانه میوه نصیب وی می شود!
برای فروش رفتن محصول کال پرتقال دلالان و واسطه ها در بازار میوه و تره بار اقدام به خرید انبوه از باغدار نموده و سپس آن را در حوضچه هایی با رنگ های شیمیایی رنگ آمیزی نموده و به طرزی ماهرانه به رنگ نارنجی و ظاهرا به رنگ طبیعی میوه پرتقال درمی آورند.
به این نحو محصول متقلبانه و ضد بهداشتی و خطرناک برای سلامت دستگاه هاضمه انسان در بازارهای میوه و تره بار به قیمت های گزاف به فروش می رود و به عنوان محصول نوبرانه عرضه و شناخته می شود!!
این اقدام در سال جاری به دلیل سرمازدگی سال گذشته محصول مرکبات مازندران زودتر از سال های قبل آغاز شده و رنگ آمیزی پرتقال های کال چیده شده برای عرضه در بازارهای تره بار کشور آغاز شده است.
در شرایطی که این پدیده خطرناک از چند سال پیش در کشور ما ظهور و بروز کرده است، دستگاه های ناظر و سازمان های مسئول بهداشت عمومی، استاندارد و ….. اقدام قابل مشاهده و در خور تاکنون برای برخورد با آن به عمل نیاورده اند.
به نحوی که در این رابطه محمدرضا شعبانی مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران در گفت‌وگویی خواستار برخورد جدی با این پدیده و جریمه سنگین فروشندگان و خریداران عمده این نوع محصولات شده است.
به گفته وی، در این رابطه به استانداری و جهاد کشاورزی استان مازندران نامه ارسال شده است تا از بروز این اتفاق و ادامه این تخلف خطرناک جلوگیری کنند، چرا که متاسفانه برداشت پرتقال مازندران از 12 روز گذشته آغاز شده در حالی که فصل برداشت آن 45 روز دیگر است و ورود پرتقال نرسیده به بازار به صورت رنگ‌آمیزی شده موجب نگرانی‌های بسیاری در بین تولیدکننده و مصرف‌کنندگان شده است.
وی افزود: پرتقال رنگ‌آمیزی شده موجود در بازار بدون عطر، طعم، مزه، کیفیت و آب مناسب به بازار وارد شده است و این شائبه را در ذهن مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند که پرتقال مازندران مانند سال‌های گذشته سرمازده و یخ‌زده شده است، چرا که رنگ‌آمیزی این محصول سبب می‌شود تا مردم تصور کنند که این پرتقال کاملا رسیده در حالی که 45 روز باقی مانده تا فصل برداشت این میوه دقیقا ایامی است که پرتقال، طعم، مزه، رنگ و آب مناسبی به خود می‌گیرد.
مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد: نباید اجازه دهیم که پرتقال رنگ‌آمیزی شده بازار این محصول را خراب کند چرا که این اتفاق سبب می‌شود تا باغداران که از سرمای سال‌های گذشته آسیب و خسارت فراوانی دیده‌اند، برای جلوگیری از بروز سرمای شدید و برف احتمالی محصول خود را زودتر از موعد برداشت کنند و به عده‌ای دلال و سودجو بدهند تا آنها را رنگ‌آمیزی و سپس در بازار با قیمت‌های گزاف بفروشند.
شعبانی تاکید کرد: استانداری مازندران، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دستگاه‌های متولی از جمله جهاد کشاورزی و سازمان‌های نظارتی مانند سازمان استاندارد، غذا و دارو و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید به این مسئله ورود کنند و با برخورد و جریمه خریداران و فروشندگان این میوه‌ها جلوی این اتفاق را بگیرند، چرا که هم‌اکنون هیچ مشکلی در تولید پرتقال وجود ندارد و عده‌ای سودجو با رنگ‌آمیزی این محصول مستقیما سلامت مردم و مصرف‌کنندگان را نشانه رفته اند.
حال این سئوال اساسی مطرح است در شرایطی که پرتقال مرغوب شمال و جنوب ایران در صورت سپرده شدن به متولیانی دلسوز قادر به عرضه در بازارهای جهانی و منطقه است، چرا باید به دست دلالان و سودجویانی بیافتد که فقط به منافع حرام و نامشروع خود فکر می کنند؟ به زعم همه دلسوزان و کارشناسان ارشد اقتصادی، برای بریدن از اقتصاد نفتی نیازمند کشاورزی، دامداری و صنعتی مستقل و متکی به استعداد های ذاتی و بومی خویش هستیم ، نباید به متخلفان و حرام خواران میدان داده شود تا حتی بازار میوه و تره بار کشور را بدنام کنند تا کشورهای منطقه هم از خرید میوه و سایر محصولات ایران منصرف شوند.
تنظیم کننده: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: رستگار
8023/6183

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال