پنجمین دور مذاکرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به 'بن‌بست' خورد

لندن - ایرنا - 'میشل بارنیه' مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد پنجمین دور مذاکرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به دلیل عدم تفاهم طرفین بر سر صورتحساب برگزیت به 'بن‌بست' خورد.

به گزارش ایرنا، بارنیه در نشستی خبری به همراه 'دیوید دیویس' وزیر برگزیت انگلیس بابیان اینکه به رغم گشایش‌های جدیدی که در این دور از مذاکرات صورت گرفت، اما عدم تفاهم طرفین بر سر تعهدات مالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا 'ناخوشایند' بود.
وی، اظهارات نخست‌وزیر انگلیس در رابطه با پایبندی کشورش به پرداخت صورتحساب برگزیت را 'مهم' ارزیابی اما تأکید کرد که انگلیس حاضر به اعلام مبلغی که تمایل به پرداختش دارد، نیست.
بارنیه تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی من قادر نیستم تا هفته آینده در نشست شورای اروپا، به آغاز فصل جدید مذاکرات برگزیت توصیه کنم.
انگلیس از آغاز مذاکرات برگزیت، خواهان گفت‌وگو درباره آینده همکاری‌های تجاری طرفین در دوره پسا برگزیت بوده، اما اروپایی‌ها حاضر نیستند تا پیش از روشن شدن وضع حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلیس، وضع مرزی دو ایرلند در پسا برگزیت و هزینه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، دراین ‌باره مذاکره کنند.
لندن امیدوار بود تا پیش از نشست سران اتحادیه اروپا که قرار است هفته آینده در بروکسل برگزار شود، نظر مذاکره ‌کنندگان اروپایی را برای آغاز مذاکرات تجاری جلب کند؛ اما با اظهارنظر امروز میشل بارنیه بعید به نظر می‌رسد که این توافق حاصل شود.
دونالد توسک رئیس شورای اروپا نیز اوایل هفته جاری هشدار داد که چنانچه روند آهسته مذاکرات برگزیت ادامه پیدا کند، طرفین بایستی در رابطه با آینده مذاکرات تجدیدنظر کنند.
وی اظهار داشت که چراغ سبز اتحادیه اروپا برای مذاکرات تجاری دست‌کم تا پیش از دسامبر سال جاری حاصل نخواهد شد.
نمایندگان پارلمان اروپا نیز هفته گذشته به لایحه آغاز مذاکرات جداگانه تجاری با انگلیس رأی مثبت ندادند و خواهان پیشرفت در مذاکرات برگزیت شدند.
'میشل بارنیه' مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی کمیسیون اروپا هفته گذشته در پارلمان اروپا گفته بود: تا به امروز در رابطه با مذاکرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پیشرفت کافی صورت نگرفته و بر این اساس قادر نیستیم تا مرحله بعدی مذاکرات را آغاز کنیم.
وی افزوده بود: ما هرگز قبول نخواهیم کرد که 27 کشور عضو اروپا هزینه‌ای را که پیش‌تر از سوی 28 کشور عضو این اتحادیه تصمیم‌گیری شده ،پرداخت کنند. مالیات‌دهندگان 27 کشور اروپا، نبایستی تبعات منفی ناشی از تصمیمی را که به آن رأی ندادند بردوش بکشند.
سایر مقامات اروپایی نیز طی اظهاراتی در پارلمان اروپا، نسبت به روند مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا ابراز نارضایتی کردند.
روزنامه دیلی تلگراف اوایل هفته جاری در گزارشی از احتمال پیوستن انگلیس به موافقت‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) خبر داد و عنوان کرد که این امر سبب تقویت مراودات تجاری انگلیس با سه اقتصاد برتر دنیا خواهد شد.
روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ماه مارس گذشته (2017) با ارسال نامه نخست‌وزیر انگلیس به «توسک» رئیس شورای اروپا آغاز شد و متعاقباً نخستین دور مذاکرات برگزیت در ماه ژوئن برگزار شد.
انگلیس دو سال فرصت خواهد داشت تا بر سر چگونگی روابطش با اروپا پس از خروج از اتحادیه اروپا، مذاکره کند و این مدت موظف خواهد بود تا به‌طور کامل به تعهداتش در چارچوب عضویت در این نهاد اروپایی، عمل کند.
اروپام ** هـ ن **1324// انتشار دهنده: فردین پازوکی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال