مهر علیزاده: با کمک دولت نپال در این کشور زورخانه می سازیم

تهران- ایرنا- رئیس فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای در نشست خبری با رسانه های خارجی، گفت: با کمک مسئولان شهری و دولت نپال در این کشور زورخانه می سازیم.

به گزارش ایرنا از فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، محسن مهرعلیزاده امروز (پنجشنبه) در نشست خبری در مورد نخستین دوره مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی کشورهای جنوب آسیا شرکت کرد. این نشست خبری با حضور رسانه های خارجی در شهر کاتماندو پایتخت نپال برگزار شد.
در ابتدای این نشست قرارداد همکاری بین ایران و نپال برای گسترش ورزش زورخانه ای بین رئیس فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و رئیس فدراسیون نپال امضا شد.
در این نشست همچنین رئیس فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای با اشاره به گسترش ورزش زورخانه ای بین کشورهای آسیا از برگزاری اولین دوره مسابقات در جنوب اسیا ابراز شادمانی و امیدواری کرد که این مسابقات زمینه گسترش بیشتر ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی در سایر کشورهای منطقه شود.
محسن مهر علیزاده در مورد ساخت زورخانه در کشور نپال گفت: در حقیقت طرف نپالی درخواست ساخت یک زورخانه و ورزشگاهی بزرگتر از زورخانه را دارد و در یاداشت تفاهمی که امروز امضا کردیم نامه و درخواست آنها را قبول کردیم تا به هیات رئیسه ارایه کنیم و مثل همه کشورهای دیگر طرح های معماری ایرانی و اسلامی کشورمان را برای ساخت زورخانه در نپال ارایه می کنیم. فدراسیون جهانی کمک فنی را انجام می دهد و در اختیار گذاشتن زمین و مسایل مالی به عهده شهرداری و دولت نپال است تا در این زمینه مساعدت های لازم را انجام بدهند.
رئیس فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای در مورد تعامل با کشورهای مختلف آسیایی به ویژه جنوب این قاره گفت: عمده ترین کار ما برگزاری مسابقات و ایجاد ساختارهای اداری در قاره ها و کشورهای مختلف است و برنامه های آموزشی و مسابقات را در قاره های مختلف داریم.
وی گفت: اولین دوره تورنمنت جنوب آسیا بین 8 کشور منطقه برگزار می شود. در مراحل ابتدایی برای گسترش ورزش، اول آموزش های لازم را به ورزشکاران می دهیم و بعد مسابقات برگزار می شود. وقتی در کشوری وارد می شویم نمایندگی 5 نفره به این کشور می دهیم و بعد عضوگیری و آموزش مرشد و مربی انجام می شود و سپس انتخابات هیات رئیسه فدراسیون به شکل انتخابی برگزار می شود.
مهرعلیزاده تصریح کرد: مسئولان ورزش نپال به ما و وعده کرده اند که این رشته را به مقام سوم یا دوم ورزش ملی شان برسانند. رشته اول در این کشور کریکت و ورزش دوم فوتبال است و آنها روی ورزش زورخانه ای کار کرده اند تا ورزش زورخانه ای را به مقام دوم یا سوم ملی برسانند.
اولین دوره ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی در جنوب آسیا به میزبانی نپال از فردا آغاز می شود. در این دوره 8 کشور نپال،هند، افغانستان، بوتان، بنگلادش، سری لانکا، مالدیو و پاکستان شرکت دارند.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی 9118 **1584
خبرنگار: سید جواد بشیری**انتشار:مولوی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال