روز حافظ و پیام تبریک وزیر ارتباطات/ پیوند باد صبا و علم ارتباطات

تهران-ایرنا- وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از شبکه های اجتماعی با انتشار عکسی از حافظیه شیراز نوشت: بیستم مهر روز شاعر نامی کشورمان حافظ شیرازی گرامی باد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ،محمد جواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:باد صبا یکی از عنصرهای طبیعی در اشعار حافظ استاگر از منظر علم ارتباطات به آن نگاه شود ارکان و مفاهیم فراگرد ارتباطی در آن به طور کامل مشهود است.
وی ادامه داد که باد صبا در اشعار حضرت حافظ نقش های ارتباطی بسیاری را بر عهده دارد در نقش منبع مطلع است، در جایگاه فرستنده خبر رسانی می کند، پیام می دهد، در نقش مجرا یا کانال، پیام و مفاهیم را منتقل می کند، در جاهائی نقش پیک و قاصد را دارد، گیرنده پیام است، معنا را در ذهن گیرنده متبلور می کند و خلاصه اینکه نقش های ارتباطی گوناگونی را می توان از باد صبا مشاهده کرد.
آذری جهرمی نوشت:حضرت حافظ به جز دستیابی به این موارد و ارائه مفاهیم والای انسانی در مضامین اشعارش، با در نظر گرفتن نقش مجزا برای باد صبا که با انتقال بو و عطر یار و گیسویش تحقق می باید و به ویژه در بیت' بوی خوش تو هر که ز باد صبا شنید از یار آشنا سخن آشنا شنید' به نکته ای ظریف اشاره کرده است که قرن ها بعد نظریه پرداز معروف دیوید برلو این حرف را در قالب نظریه ای جهانی با مضمون اینکه معنی در پیام نیست بلکه در ذهن گیرنده است ، ارائه کرده که مورد توجه و استقبال زیادی از سوی متفکران و اندیشمندان قرار گرفته است.
البته وی در انتهای مطلب آدرس مقاله را هم داده است:برگرفته از مقاله با عنوان :نقش های باد صبا در شعر حافظ از منظر ارتباطی آقایان علی اصغر کیا و سعید ثقه ای.
بیستم مهرماه در تقویم ملی کشورمان به نام روز حافظ نامگذاری شده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2078** 6075* تنظیم کننده: محمد مهدی بهرامی **انتشار: زهرا هجینی نژاد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال