سپاه؛ مدافع ملت و دشمن تروریسم

تهران- ایرنا- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همه روزهای خطر و برهه های مختلف مدافع ملت و نظام و نیروی مهاجم در برابر تروریست ها بوده است. براین اساس تحریم سپاه به مثابه رودررویی در برابر مردم ایران و تقویت تروریست ها در منطقه است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، چندی است که برخی مقامات کاخ سفید از قراردادن سپاه در فهرست گروه های تروریست سخن به میان می آورند. سوالی که به ذهن متبادر می شود این است که آمریکا چگونه نیروی نظامی کشوری دیگر را می خواهد به عنوان گروه تروریستی معرفی کند در حالی که همین نیروی نظامی یکی از مهمترین نیروهای مبارزه با تروریسم است. این مساله گویای آن است که آمریکا خود بزرگترین مدافع تروریسم است چرا که تضعیف جبهه مبارزه با تروریسم به تقویت تروریست ها می انجامد. در شرایطی که گروه های تروریستی در عراق و سوریه در حال اضمحلال و نابودی هستند، سخن گفتن از تحریم جبهه مقابل تروریسم نشان از چهره واقعی کسانی می دهد که خود را نماد جهان آزاد می دانند.
روز چهارم مرداد ماه امسال «کاتسا » موسوم به قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ، که بر اساس آن ایران، کره شمالی و روسیه هدف قرار گرفته شده است. این قانون در مجلس نمایندگان آمریکا با 419 رای موافق و 3 رای مخالف به تصویب رسید. 2 روز بعد در ششم مرداد ماه سنای آمریکا نیز با 98 رای با آن موافقت کرد. دونالد ترامپ 11 مردادماه با امضای این مصوبه، آن را تبدیل به قانون کرد. در این قانون قید شده که تحریم‌های مربوط به گروه‌های تروریستی باید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال شود. بر اساس این قانون دولت آمریکا موظف است ظرف 90 روز این تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند.
در همین زمینه سردار «محمد علی جعفری » فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 16 مهرماه در جلسه‌ شورای راهبردی سپاه که با موضوع تحلیل رفتار دولت ترامپ تشکیل شد، با تشریح اقدامات خصمانه امریکایی‌ها در ماه‌های اخیر علیه ملت ایران و تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی اجرای قانون «کاتسا » را معادل با خروج یکجانبه امریکا از برجام می‌داند، گفت: همانطور که در گذشته نیز اعلام کرده‌ایم، در صورتی که قانون تحریم‌های جدید امریکا اجرا شود این کشور باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع 2 هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند. اگر کاخ سفید سپاه را «گروه تروریستی» اعلام کند، ارتش آمریکا را هم‌سنگ داعش در نظر می‌گیریم.
در همین زمینه حجت‌الاسلام حسن روحانی دیروز (نوزدهم مهرماه) در جلسه هیات دولت با بیان اینکه اگر آمریکا بخواهد علیه سپاه پاسداران اقدامی کند، این دیگر خطا اندر خطا است؛ سپاه پاسداران تنها یک واحد نظامی نیست، بلکه ‌سپاه پاسداران در دل این مردم بوده و در همه روزهای خطر از منافع ملی ما دفاع کرده است. سپاه نه تنها محبوب ملت ایران بلکه محبوب مردم عراق هم است چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهای عراق هم است چون اربیل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوریه هم است چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم است چون طرفدار حیثیت و استقلال لبنان بوده است؛ سپاه همیشه کمک مظلومان بوده و در برابر تروریست‌ها ایستاده است.
«محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت دوازدهم نیز در نشست هفتگی با اصحاب رسانه روز 18 مهرماه سپاه را یکی از مولفه های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب خواند. او افزود: سپاه مدافع ملت و مهاجم برضد‌ تروریست‌ها است، پس ‌اگر آمریکا چنین واکنشی را در برابر سپاه داشته باشد، خودش مثل داعشی‌ها می شود که همین مواضع را نسبت به سپاه دارند.
این همدلی میان مقامات کشورمان در زمینه نقش و جایگاه سپاه و از طرفی دیگر مقابله با تهدیدهای آمریکا، نشانگر وحدت و همکاری همه جانبه نیروها و نهادها برای پیشبرد اهداف عالیه کشور است. یکی از پیام های اصلی این سخنان، وحدت کلمه و همدلی است که میان مسئولان وجود دارد. این مساله نشان می دهد که مسئولان کشورمان از هوشمندی بالایی برخوردارند و نمی گذارند خوابی که دشمنان دیده اند، تعبیر شود.
هر چند ذهنیت نادرستی در افکار عمومی نسبت به نقاط متمایز میان دولت و برخی نهادها ایجاد شده بود و تا حدودی جامعه را به سمت نوعی سردرگمی و قطبی سازی پیش می برد. بر این اساس دشمن گمان می برد که با ایجاد انفکاک و تمایز میان نهادها می تواند به هدف خود برسد اما سخنان منسجم و هم راستای مقامات دولت و سپاه این رویکرد را خنثی کرد.
این امر حاکی از آن است که اگر حتی اختلاف دیدگاهی هم نسبت به برخی مسائل میان مسئولان وجود داشته باشد یک امر داخلی است و در زمینه منافع ملی و امنیت کشور همه همدل و هم جهت هستند و اختلاف معنایی ندارد. از این رو اگر در برخی زمینه ها سلیقه های متفاوتی وجود دارد اما این دلیل نمی شود که منافع ملی نادیده گرفته شود. این وحدت به مثابه پادزهری است که کشور را در برابر آفت ها و آسیب ها واکسینه می کند. بی شک وحدت و وفاق ملی یکی از ضرورت های مهم و اصلی برای هر کشور به شمار می آید و هر جامعه ای برای رویارویی با تهدیدهای بیرونی و چالش های درونی، ناگزیر از حرکت به سوی انسجام و وحدت است.
بنابر این تهدیدهای دشمن نمی تواند به عزم راسخ و پیوند مردم و نظام خدشه ای وارد سازد و مانند گذشته این انسجام و همدلی حفظ خواهد شد.

پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمد ستاری ** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال