چرا 'اسرائیل' علیه حزب الله لبنان هیاهو می کند؟

تهران – ایرنا- ولید شقیر نویسنده لبنانی، با اشاره به هشدارهای مکرر رژیم صهیونیستی نسبت به قدرت حزب الله لبنان که همزمان با تشدید حملات دولت آمریکا ضد آن صورت می گیرد، هدف از این کار را توجیه حمله به مواضع این حزب در سوریه با سرپوش آمریکا عنوان کرد.

شقیر در مقاله ای که امروز پنجشنبه در روزنامه الحیات منتشر شد نوشت: هدف از هشدارهای مداوم 'اسرائیل' به جامعه جهانی در مورد توسعه تسلیحاتی و موشکی حزب الله، بوجود آوردن یک محیط سیاسی، امنیتی و دیپلماتیک علیه ایران و حزب الله برای توجیه حملات تل آویو به مواضع این دو در سوریه، تحت پوشش آمریکاست، بدون اینکه موجب پاسخ نظامی از جانب تهران، حزب الله، ویا دولت سوریه شود. وبه همین دلیل است که تل آویو اخیرا مدعی ایجاد تاسیسات موشکی از سوی ایران در سوریه وجنوب لبنان شده است.
وی افزود: به گفته منابع لبنانی نزدیک به رهبران روسیه، مسئولان لبنانی موضوع تهدیدهای تل آویو به جنگ علیه لبنان را با مسکو مطرح کرده اند و ارزیابی دیپلماتیک روسیه از این موضوع، چنین بود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای ادامه حیات کابینه پر از اختلاف خود وحفظ حداقل انسجام در صفوف آن بدون اینکه مجبور به راه اندازی جنگ با لبنان شود، نیازمند ایجاد فضای جنگی با خطرناک نشان دادن ایران وحزب الله است.
نویسنده لبنانی به نقل از منابع سیاسی این کشور عواملی را خاطر نشان کرد که نشان می دهد رژیم صهیونیستی تمایل ندارد آغازگر جنگ جدیدی باشد:
اول اینکه، جنگ های داخلی در عراق، سوریه و یمن، موجب تحلیل رفتن ارتش های مهم عربی شده است که تهدید راهبردی برای رژیم صهیونیستی هستند.
دوم، درگیری بین شیعه وسنی در برخی کشورهای عربی که موجب تضعیف کشورهای حامی فلسطین شده است، به نفع رژیم صهیونیستی است که موجب جری شدن این رژیم در ادامه یهودی سازی شهر قدس و تضعیف مذاکره کنندگان فلسطینی و بعید بودن تشکیل کشورمستقل فلسطینی می شود.
سوم، پروژه ایران هراسی که موجب نزدیکی برخی کشورهای عربی وبویژه حاشیه خلیج فارس به رژیم صهیونیستی شده است ومقامات صهیونیستی بر روی عادی سازی روابط با این کشورها حساب باز کرده اند.
چهارم تلاش تل آویو وواشنگتن برای گرفتن مشروعیت عربی از حزب الله لبنان و اعمال تحریم های جدید علیه آن ومشارکت دادن برخی کشورهای عربی درتحریم ها علیه حزب الله.
وپنجم، اولویت نداشتن جنگ با رژیم صهیونیستی برای حزب الله در حال حاضر وتمرکز بر جنگ با تروریست ها در سوریه.
به نوشته شقیر، این منابع همچنین خاطر نشان کردند که تصمیم به جنگ چه از سوی طرف اسرائیلی و یا لبنانی به شرایط منطقه ای وتصمیم واشنگتن در خصوص توافق هسته ای بستگی دارد.
خاورم*1049
مترجم وانتشاردهنده : مریم کاظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال