در گفت وگو با ایرنا

کارشناس ارشد کارنگی: اختلال در برجام نشانه عهد شکنی آمریکا است/کنگره با ترامپ همراه نیست

نیویورک- ایرنا- کارشناس ارشد موسسه کارنگی معتقد است هرگونه نقض یا اختلال در برجام نشانه عهد شکنی آمریکا در جهان خواهد بود و در کنار عواقب زیانباری که برای دولت دونالد ترامپ دارد، موجب شکاف میان اروپا و آمریکا خواهد شد.

دکتر 'دیوید کریست' کارشناس امنیتی و تاریخ نگار نظامی آمریکا در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا تصمیم احتمالی ترامپ به خودداری از تایید پایبندی ایران به برجام را رویکردی نادرست و زیانبار برای اعتبار جهانی آمریکا دانست.
وی افزود: گرچه همه نشانه ها حاکی از این است که تصمیم ترامپ به خودداری از تایید پایبندی ایران به برجام قطعی است اما بر اساس آنچه شنیده ام کنگره آمریکا تمایل چندانی به همصدایی با ترامپ و اعمال دوباره تحریم ها ندارد.
کریست ادامه داد: به نظر می رسد ترامپ در نظر دارد در یک مانورقانونی با تکیه بر این توجیه که برجام در راستای منافع ملی آمریکا نیست ، تصمیم گیری در مورد آن و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را به عهده کنگره بگذارد و در این صورت کنگره 60 روز فرصت خواهد داشت تا در این مورد تصمیم گیری کند.
کارشناس ارشد موسسه کارنگی اضافه کرد: به هر حال این رویکرد ترامپ از آن جا که ایران به گواه همه محافل بین المللی تاکنون بطور کامل به برجام پایبند بوده است، اقدامی واکنش برانگیز خواهد بود.همچنین با تنش ها و نا آرامی های گسترده ای که در منطقه خاورمیانه وجود دارد، چنین رویکردی که حتی ممکن است به رویارویی آمریکا و ایران در منطقه منجر شود به نفع ترامپ نخواهد بود.
کریست تاکید کرد: حتی اگر از نظر آمریکا این یک توافقنامه خوب نباشد، خروج از آن یا عدم احترام به آن برای اعتبار آمریکا زیانبار خواهد بود چرا که نقض یا اختلال در آن، از نظر جهان به نشانه عهد شکنی آمریکا به عنوان یک طرف این توافقنامه به ثبت خواهد رسید.
وی به سرنوشت لیبی به عنوان یک نمونه از بد عهدی های آمریکا اشاره کرد و گفت: ما شاهد بودیم که قذافی چگونه با مقاومتی بسیار کمتر از کره شمالی حاضر شد همه برنامه های هسته ای خود را کنار بگذارد اما در نهایت دیدیم که بر سر این کشور چه آمد.
کارشناس امنیت ملی آمریکا ادامه داد: این بد عهدی آمریکا که سر انجام به سرنگونی قذافی منجر شد، طبعا چه در کشورهای منطقه و چه در سایر نقاط جهان این داوری را به وجود می آورد که توافق با آمریکا بر سر هیچ موضوعی قابل اعتماد نیست و نمی توان به پایبندی این کشور به معاهدات و توافقنامه ها امیدی بست.
کریست اضافه کرد: هر گونه لطمه ای به برجام در واقع این پیام را برای کشوری چون کره شمالی در بردارد که بهتر است به وعده و وعیدهای آمریکا اعتمادی نکند و چیزی را که ضامن بقای این کشور است، بخاطر این وعده و وعید ها از دست ندهد.
وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر، سیاست منزوی کردن ایران که به نظر می رسد یکی از رویکردهای مورد علاقه ترامپ است نمی تواند سیاست سازنده ای باشد و نتایج معکوسی برای آمریکا به بار خواهد آورد.
کارشناس موسسه کارنگی در پاسخ به این سوال که ترامپ در این مانور قانونی در مقابل کنگره کشورش چه منافعی را دنبال می کند؟ گفت: گرچه نمی توان به درستی به آنچه که در ذهن ترامپ می گذرد پی برد اما تا آنجا که به حدس و گمان می توان گفت این اقدام ترامپ ناشی از مقاومت کسانی همچون متیس یا تیلرسون ( وزیران دفاع و خارجه ) در مقابل تصمیم او به لغو برجام بوده است.
کریست افزود: ترامپ به عنوان یک حرکت حسابگرانه تصمیم گرفته است بار مسئولیت در مورد این توافقنامه را از دوش خود بردارد و بر دوش کنگره بگذارد تا به این ترتیب هرگونه انتقاد محتمل در رابطه با این توافقنامه و سرنوشت آن را متوجه کنگره کند.
وی ادامه داد: به هر حال و با وجود این حقیقت که تاختن به ایران یکی از موضوعاتی است که معمولا مایه اتحاد میان تند روهای کنگره آمریکا و همفکرهای جمهوریخواه آن ها می شود، در شرایط کنونی و با مسائل داخلی متعددی که پیش روی کنگره قرار دارد، همراهی قانونگذاران آمریکایی با ترامپ چندان محتمل به نظر نمی رسد.
این کارشناس امنیتی ادامه داد: آنچه که واضح است چنین رویکردی از سوی ترامپ در میان اروپایی ها خریداری ندارد و طرف های اروپایی و به همان اندازه چین و روسیه نیز در پایبندی به این توافقنامه مصمم هستند.
کریست تصریح کرد: این فرصت خوبی در اختیار ایران می گذارد تا از شکافی که میان آمریکا و سایر طرف های این توافقنامه به وجود می آید به نفع خود استفاده کند.
وی تاکید کرد: تردیدی نیست که ترامپ می توانست با رویکردی عاقلانه در رابطه با ایران کمک کند که ایران در ارتباط تنگاتنگ با جامعه بین الملل باقی بماند و آمریکا نیز از منافع حاصل از تعامل ایران با دنیای غرب بهره ببرد اما او با پیش گرفتن این موضع خصمانه نه تنها از امکان چنین تعامل سازنده ای جلوگیری می کند بلکه خطر تنش ها و مناقشات بیشتری در منطقه را هم تقویت می کند.
اروپام-3-541**1429 ** 1324// انتشار دهنده: فردین پازوکی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال