در گفت و گو با ایرنا

تحلیلگر لبنانی:واشنگتن در صورت خروج از برجام بیش از همه ضرر خواهد کرد

بیروت-ایرنا-«میخائیل عوض» نویسنده و تحلیلگر لبنانی در گفت و گو با ایرنا ضمن بعید دانستن خروج واشنگتن از برجام گفت که این اقدام بیش از همه به آمریکا و وجهه این کشور در عرصه بین المللی آسیب خواهد زد.

گفت و گو با میخائیل عوض که از تحلیلگران شناخته شده لبنانی است در شرایطی انجام گرفت که قرار است «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به زودی استراتژی این کشور در قبال ایران و توافق هسته ای را به صورت رسمی اعلام کند.
این تحلیلگر لبنانی، حملات اخیر دولتمردان آمریکایی علیه ایران را بیش از هر چیز «هیاهو» دانست که منجر به تصمیم عملی نخواهد شد. به گفته عوض، در صورتی که آمریکا بخواهد علیه برجام اقدامی انجام دهد، کشورهای اروپایی و روسیه با این تصمیم همراهی نخواهند کرد. وی همچنین استفاده از گزینه نظامی علیه ایران را بعید دانست.
در ادامه متن کامل گفت و گوی ایرنا با این تحلیلگر لبنانی می آید:

*ایرنا: چه سناریوهای احتمالی درباره نحوه برخورد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با مساله هسته ای ایران مطرح است؟
**عوض: به نظر من تنش آفرینی تبلیغاتی و حملات رسانه ای با هدف راضی ساختن یک عده که در دشمنی با ایران منافع مشترک دارند مطرح ترین سناریو در حال حاضر است. این سناریو از حد هیاهو فراتر نخواهد رفت و منجر به تصمیم گیری های عملی نخواهد شد چون امضای توافق هسته ای در زمان اوباما برآمده از سیستم و نهادی بود که امروز هم عملا پشت سیاست های ایالات متحده قرار دارد و اجازه خروج از آن را نخواهد داد چون خروج از توافق هسته ای ایران را به سمت دستاوردهای پیشرفته تر هسته ای سوق می دهد. گذشته از اینکه لغو توافق هسته ای تاثیر بدی در وجهه آمریکا می گذارد اما ضرری از آن متوجه ایران نمی شود به ویژه اینکه تهران اقدام به خروج از این توافق یا لغو آن نخواهد کرد.

*ایرنا: بنابراین شما معتقدید که مساله از حد تنش تبلیغاتی فراتر نمی رود؟
**عوض: بله اینطور فکر می کنم. این باور زمانی در من تقویت شد که وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد که لغو توافق هسته ای با منافع ملی آمریکا سازگار نیست. نمی توان اهمیت پنتاگون در تصمیم گیری های آمریکا را نادیده گرفت بلکه برعکس، پنتاگون در این قضیه حرف آخر را میزند و موفق شد نوعی کودتا علیه تیم اطرافیان ترامپ تشکیل دهد و شخصیت های اصلی این تیم را به حاشیه براند. فکر می کنم ترامپ قدرت سرکشی در برابر پنتاگون را ندارد برای همین به احتمال زیاد تصمیم گیری در این موضوع را به کنگره واگذار خواهد کرد. ترامپ با این شیوه مشکل پاسخگویی به رای دهندگانی که به آنها وعده لغو توافق هسته ای و تضعیف توان هسته ای و نظامی ایران را داده بود حل می کند.

*ایرنا: آیا می توان بر موضع اروپا که مخالف لغو توافق هسته ای است حساب کرد؟
**عوض: واقعیت آن است که اروپا هم مانند ایالات متحده در وضعیت عدم تعادل به سر می برد به ویژه اینکه تحولات بین المللی نقشه های آنها را به هم زده است. برای همین نیز شاهد موضع گیری های متناقض زیادی از هر دو طرف هستیم. باید قبول کنیم که آمریکا و اتحادیه اروپا تغییر کرده اند. اما در خصوص توافق هسته ای من فکر می کنم اگر آمریکا تصمیم به خروج از این توافق بگیرد کشورهای اروپایی سرکشی خواهند کرد و در این زمینه با چین و روسیه همراه خواهند شد. معتقدم واشنگتن توان تحت فشار گذاشتن طرف های اروپایی را ندارد.

*ایرنا: آیا ممکن است اوضاع به سمت گزینه نظامی پیش برود یا اینکه این احتمال به هیچ وجه وارد نیست؟
**عوض: هرگونه گزینه نظامی را بعید می دانم و فکر می کنم جمهوری اسلامی ایران دیپلماسی مثبت خود را حفظ خواهد کرد و اقدام به لغو توافق هسته ای نخواهد کرد. ایران با این کار فرصت بهانه جویی را از دست آمریکا می گیرد. همچنین روابط ایران با روسیه نیز باعث تقویت موقعیت ایران در هرگونه رویارویی آتی با واشنگتن می شود.
انتخاب گزینه نظامی از سوی آمریکایی ها تصمیم احمقانه ای خواهد بود و من آن را فرضیه قابل اعتنایی نمی دانم چون در آمریکا دولت موسسات حکمفرماست و منافع و توازن های موجود اجازه دست زدن به «جنون تابستانه» را که در بین آمریکایی ها معروف است نمی دهد.

*ایرنا: نقش اسرائیل در همه این جریانات چیست به ویژه اینکه گفته می شود اسرائیل باعث تشدید لحن ترامپ شده است.
**عوض: من در مساله روابط بین اسرائیل و آمریکا نظر خودم را دارم و معتقد نیستم که اسرائیل آمریکا را اداره می کند. رژیم صهیونیستی ابزاری در دست سیاستگذاران آمریکایی است. امروز این ابزار کارآیی خود را از دست داده و نمی تواند نقش محوله را به درستی انجام دهد. اسرائیلی ها حرف های زیادی می زنند اما قدرت انجام آن را ندارند. به نظر من رژیم صهیونیستی توان تاثیرگذاری بر تصمیم های آمریکا و پنتاگون را ندارد.
خاورم*388*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال