خوزستان مقصد پنجمین سفر استانی وزیر جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم

تهران - ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی در پنجمین سفر استانی خود در دولت دوازدهم برای شرکت در جلسه بررسی اجرای طرح مقابله با ریزگردها و همچنین بازدید از نخیلات شهر آبادان، شامگاه امروز(چهارشنبه) به خوزستان سفر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در پی دستور رئیس جمهوری در جلسه دهم بهمن ماه پارسال در هیات وزیران در خصوص لزوم مهار کانون های بحرانی ایجاد آلودگی(گردوغبار و ریزگردها)، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به عنوان مجری «طرح جامع پوشش بیولوژیک کانون های بحرانی استان خوزستان» منصوب شد.
روحانی در این حکم تاکید کرد، لازم است با بهره گیری از مطالعات انجام شده، نظر متخصصان و صاحب نظران و با هماهنگی استاندار و دستگاه های اجرایی استان و مجری پروژه طرح تامین آب و استفاده از امکانات و نیروهای بسیج سازندگی، نسبت به طراحی و اجرای عملیات بذرپاشی و نهال کاری متناسب با اکوسیستم منطقه اقدام کنند.
وزیر جهاد کشاورزی در نخستین اقدام، «مجری طرح تامین آب عرصه‌های بحرانی ریزگردها» و همچنین «مجری طرح جامع پوشش بیولوژیک کانون‌های بحرانی خوزستان» را منصوب و بر ضرورت انجام مطالعات برای تهیه طرح های کوتاه مدت و بلندمدت تاکید کرد.
براساس مطالعات انجام شده،30 هزار هکتار از اراضی استان، کانون های بحرانی را تشکیل می دهد و طبق نقشه پراکنش کانون های ریزگرد استان خوزستان، در مجموع حدود 350 هزار هکتار از اراضی نیازمند مقابله با پدیده ریزگردهاست.
در این راستا، پروژه انتقال آب به صورت فوری و همچنین احداث کانال دائمی انتقال آب به عرصه های فوق بحرانی گردوغبار در جنوب شرق اهواز آغاز و در زمینه تهیه و کاشت نهال و مرطوب سازی 42 هزار هکتار از اراضی این منطقه اقدام شد.
مساحت زمین در طرح درختکاری جنوب شرق اهواز هفت هزار هکتار و تعداد نهال های پیش بینی شده یک میلیون و 750 هزار اصله نهال بوده که تا اردیبشت ماه امسال – زمان مناسب برای کاشت نهال در منطقه - این طرح با مشارکت پیمانکاران، جوامع محلی و بسیج در سطح 4200 هکتار به اجرا در آمده است.
در سفر وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان، چگونگی استمرار اجرای طرح مقابله با ریزگردها با مناسب شدن زمان کاشت نهال از آبان ماه با حضور مسئولان استانی و سایر دستگاه های اجرایی بحث و بررسی می شود.
اقتصام**٩١٨٦ ** 2023 ** خبرنگار: هما همت خواه ** انتشار: لطیف نکوئی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال