رشد 25 درصدی اعتبارات پارک های علم و فناوری/تغییر برنامه در بودجه 97

تهران- ایرنا- رییس امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به رشد 25 درصدی اعتبار پارک های علم و فناوری از 94 تا 96، گفت: برنامه این پارک ها در لایحه بودجه 97 از 4 برنامه به 3 برنامه تغییر کرده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، بهزاد قره یاضی در بیست و ششمین نشست پارک های علم و فناوری روز چهارشنبه اظهار کرد: در بخش های مختلف تخصیص اعتبار نیز طی سال های 94 افزایش داشته ایم و برای نمونه در بخش تعمیر و نگهداری تخصیص اعتبار در سال 94 تنها 31 درصد و در شش ماهه اول سال 96 100 درصد بوده است.
وی در این نشست در محل وزارت علوم همچنین با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری نباید افزایش نیرو داشته باشند یادآور شد: اصلاح برنامه و فعالیت پارک ها در لایحه بودجه سال 97 انجام شده است و از آنجایی که بر اساس برنامه 40 درصد بودجه همه دستگاه ها مبتنی برعملکرد است پارک ها باید برنامه های خود را در راستای برنامه لایحه بودجه 97 تدوین کرده و بودجه درخواست کنند.
رییس امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به لایحه بودجه 97 یادآور شد: بر این اساس پارک‌ها باید در 3 حوزه برنامه پژوهش و راهبری علم و فناوری، تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی، توسعه فن‌آفرینی و حمایت برنامه داشته باشند که ذیل این 3 حوزه 15 فعالیت تعریف شده است.
وی همچنین سه انتظار از پارک های علم و فناوری را برشمرد و توضیح داد: کمک به رسوخ یافته های پژوهشی در تولید و زندگی روزمره مردم، خوداتکایی بدون اجحاف به بخش های مختلف و پرهیز از کارسازی برای رفع معافیت مالیاتی از مهم ترین انتظارات از پارک هاست.
قره یاضی تصریح کرد: باید یافت های پژوهشی را با مکانیزم پارک های علم و فناوری به زندگی مردم رسوخ دهیم که هنوز در این امر موفق نبوده ایم.
وی با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون نفر دانش آموخته می شوند گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه دولت موظف به ایجاد 960 فرصت شغلی سالانه است و حتی در صورت تحقق این امر سالی 200 تا 300 هزار نفر در مجموع دانش آموختگان دانشگاهی و ...بیکار خواهند بود.

****نشستی با حضور وزیر سابق و سرپرست فعلی وزارت علوم
در نشست امروز روسای پارک های علم و فناوری با حضور دکتر وحید احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم وتحقیقات و فناوری، محمود شیخ زین الدین معاون تجاری سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خسرو پیری مدیر کل دفتر امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر مقامات وزارت علوم و معاونت علمی همچنین سازمان برنامه بودجه، محمد فرهادی وزیر پیشین علوم تحقیقات و فناوری نیز همراه با سیدضیا هاشمی سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری دقایقی حضور یافت.
دکتر محمد فرهادی با اشاره به ایجاد ۴۲ پارک فناوری در کشور گفت: نقش پارک های علم و فناوری در اقتصاد کشور بسیار موثر است.
وی با اشاره به فعالیت های این وزارتخانه در زمان وزارت وی افزود: به پارک های فناوری خصوصی مجوز فعالیت داده شد و حرکت به سمت اشتغال و تولید از دیگر اقدامات انجام شده در این وزارتخانه است.
فرهادی با تاکید بر نقش پارک ها بر اقتصاد کشور بر ضروت ایجاد دانشگاه های نسل سوم تاکید کرد و گفت: ما نیاز به دانشگاه های کارافرین داریم و دانشگاه ها باید از طریق توسعه فناوری نقش مناسبی در ایجاد کارافرینی داشته باشند.

***پرسش و پاسخ؛ بیان مشکلات روسای پارک های علم و فناوری
بعد از پایان سخنان هر یک از مدیران بخش های مختلف روسای پارک های علم و فناوری دغدغه ها و مشکلات حوزه های خود را بیان کرده و پیشنهاداتی برای تقویت شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد مستقر در این پارک ها می دادند.
پارک های علم و فناوری یکی از نهادهای اجتماعی مؤثر در توسعه فناوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و اشتغال زایی تخصصی بوده و محیط هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه ای شرکت های فناور کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی به شمار می آیند.
مهمترین فعالیت های پارک های علم و فناوری بازارسنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، تجاری سازی، فروش و پشتیبانی های بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی است.
همکاری های بین المللی برای استفاده از تجارب جهانی و حضور مؤثر در بازارهای فناوری جهان از اهداف راهبردی پارک های علم و فناوری به شمار می رود.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال