قائم مقام شورای عالی قرآن: در مقطع طلایی ترویج فرهنگ قرآنی هستیم

تهران - ایرنا- قائم مقام شورای عالی قرآن از دوران کنونی به عنوان یک مقطع طلایی برای ترویج فرهنگ قرآنی یاد کرد که جامعه قرآنی و مسئولان باید قدر آن را بدانند.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا سید علی سرابی روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت ششمین سالگرد کرسی‌های تلاوت اذانگاهی در حسینیه الزهرای مجتمع امام خمینی (ره) گفت: رهبر معظم انقلاب به عنوان پرچمدار قرآنی در عرصه فعالیت های قرآنی کشور منحصر به فرد هستند و ما باید این فرصت را مغتنم شمرده و اهداف و منویات قرآنی ایشان را پیش ببریم و در انس مردم با قرآن تلاش کنیم.
وی برپایی کرسی‌های تلاوت را یکی از خواسته های رهبر معظم انقلاب در عرصه فعالیت های قرآنی دانست و با ارائه گزارشی از عملکرد 6 ساله شورای عالی قرآن در برپایی کرسی‌های تلاوت گفت: تاکنون رشد چشمگیری در ارتباط با قرائت و حفظ قرآن در جامعه داشته ایم ولی با وجود این پیشرفت ها هنوز فرهنگ گوش کردن به تلاوت قرآن در جامعه نهادینه نشده است.
سرابی با اشاره به برخی از روایات ائمه معصومین گفت: شنونده تلاوت قرآن در پاداش با قاری مساوی است و اگر پای تلاوت می نشینیم، به عنوان یک عادت و سیره مستمر نیست در حالی که این سیره در برخی از کشورهای اسلامی وجود دارد و مردم این کشورها ساعت‌ها پای تلاوت می‌نشینند و به استماع قرآن عادت دارند.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر بر روی این موضوع تاکید داشته اند و نکته جالب توجه این است که گاهی منفعت گوش کردن به آیات الهی از تلاوت قرآن بیشتر است و ما تلاش کرده ایم به این رهنمون رهبر معظم انقلاب عمل کنیم.
قائم مقام شورای عالی قرآن اضافه کرد: شورای عالی قرآن در برخی از نقاط کشور کرسی های تلاوت برگزار می‌کند و صدا و سیما به ویژه رادیو قرآن به انعکاس این تلاوت ها می پردازد. البته ما امیدواریم کرسی‌های استاندارد در سطح کشور برگزار شود تا سیمای قرآن و سایر شبکه های تلویزیونی نیز بتوانند این کرسی های اذانگاهی را انعکاس دهند و پخش این برنامه ها در صدا و سیما در فرهنگ‌سازی استماع تلاوت موثر خواهد بود.
احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن با اشاره به تاثیر کرسی های تلاوت در فرهنگ فهم و تدبر قرآن در میان مردم از آمادگی این رادیو برای پخش تلاوت زنده در اذان صبح خبر داد و گفت: اگر جمعیت قابل توجهی در برخی از مساجد وجود داشته باشد، آمادگی پخش تلاوت زنده را بر روی آنتن داریم.
این قاری و داور بین المللی از محمدحسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما که تا سال گذشته مسئولیت رادیو قرآن را به عهده داشت، تجلیل کرد.
در ادامه این مراسم از دست اندرکاران کرسی های سه گانه تلاوت اذانگاهی در حسینیه الزهرا(س) مجتمع امام خمینی(ره)، سجد لویزان و خبرگزاری تسنیم تجلیل شد و همچنین از اذان عباس امام جمعه رونمایی شد.
فراهنگ**1003**1823
خبرنگار: محمد رضا جعفر ملک ** انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال