سفیر عراق : استفاده از قوه قهریه برای مدیریت گذرگاه مرزی اقلیم کردستان دور از انتظار نیست

تهران – ایرنا – خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از « هشام العلوی » سفیر عراق در آنکارا در خصوص مدیریت گذرگاه های مرزی ترکیه و اقلیم کردستان عراق گزارش کرد: بغداد برای مدیریت گذرگاه مرزی خابور واقع در مرز ترکیه و اقلیم کردستان عراق، درصورت لزوم از قوه قهریه استفاده خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، العلوی که در کنفرانس مطبوعاتی در سفارت عراق در ترکیه سخن می گفت، در ادامه افزود: رزمایش نظامی اخیر نیروهای عراقی و ترکیه ای در مرز با اقلیم کردستان عراق، برای آمادگی به همین منظور انجام شد.
سفیر عراق در آنکارا همچنین اعلام کرد: دو کشور درحال حاضر راه های بازگشایی یک گذرگاه مرزی جدید را با هدف توسعه همکاری و مبادلات تجاری میان دو کشور بررسی می کنند و اقدامات لازم برای اجرای این کار، در مرحله آینده انجام می شود.
العلوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تمهیدات لازم برای سفر «بینالی یلدریم» نخست وزیر ترکیه به بغداد، گفت: عراق و ترکیه نیازمند نشست های رو در رو هستند.
وی با بیان این که دیدار آینده نخست وزیر عراق تنها مختص به بررسی موضوع همه پرسی نخواهد بود، افزود: همه مسائل مهم منطقه ای و دو جانبه در این دیدار بررسی خواهد شد.
سفیر عراق در ترکیه در بخش دیگری از سخنانش افزود: دیدار اخیر «عثمان الغانمی» رئیس ستاد مشترک عراق به ترکیه بیانگر تمایل بغداد برای توسعه همکاری امنیتی و اطلاعاتی با آنکاراست.
در موردی مشابه، وزارت امورخارجه عراق جمعه شب رسما تایید کرد که بغداد از تهران و آنکارا خواسته است تا مرزهای زمینی خود را با کردستان عراق ببندند.
همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق دوشنبه سوم مهرماه (25 سپتامبر) با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قانون اساسی این کشور و قوانین بین المللی، در مناطقی از شمال عراق شامل استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد نزاع از جمله کرکوک و خانقین برگزار شد.
دولت مرکزی عراق در پی برگزاری یک جانبه همه پرسی اقلیم کردستان عراق، با ممنوع کردن تمامی پروازهای بین المللی به اربیل و سلیمانیه خواهان تحویل فرودگاهها و معابر مرزی به دولت مرکزی شده است.
شبس*9363*1613*مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال