بلومبرگ: رای کافی در سنای آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد

تهران – ایرنا – تارنمای خبری بلومبرگ روز جمعه در گزارشی نوشت: به احتمال قریب به یقین، رای کافی در سنای آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، این رسانه می‌افزاید: گرچه انتظار می‌رود ترامپ هفته آینده پایبندی ایران به برجام را مورد تایید قرار نداده و تصمیم‌گیری در خصوص اعمال مجدد تحریم‌های فلج‌کننده را به کنگره ارجاع دهد، ولی هیچ یک از این‌ها به معنای خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام نیست.
نویسنده ادامه می‌دهد: ترامپ چنانچه قصد داشت که تحریم‌های ثانویه را ضد صادرات نفت و نظام بانکی ایران اعمال کند، می‌توانست به طور مستقیم به وزارت خزانه‌داری دستور به چنین اقدامی بدهد. او نیازی ندارد که مطابق با قانون بررسی توافق‌نامه هسته‌ای ایران (مصوبه 2015 کنگره آمریکا) پایبندی تهران به برجام را رد کند.
بلومبرگ با مقایسه این اقدام دولت ترامپ با اقدام مشابه «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال 2013 برای دریافت مجوز حمله موشکی به سوریه از کنگره این کشور ادامه داد: او (ترامپ) وانمود می‌کند که به مجوز کنگره برای کاری نیاز دارد که می‌تواند خودش به تنهایی آن را انجام بدهد.
این رسانه می‌افزاید: این هفته «مک مستر» مشاور عالی رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی با گروهی از سناتورهای دمکرات دیدار کرده بود تا به آن‌ها اطمینان بدهد که کاخ سفید از کنگره درخواست اعمال مجدد تحریم‌ها را ندارد. پیامی مشابه هم به جمهوریخواهان منتقد سرسخت برجام داده شده که انتظار این است از هر تلاشی برای لغو این توافق کوتاهی نکنند.
بلومبرگ به نقل از منابع خود در سنای آمریکا می‌نویسد: راند پال سناتور جمهوریخواه به ترامپ هشدار داده است که برجام را لغو نکند. انتظار نمی‌رود جمهوریخواهان جف فلیک و سوزان کالینز هم از طرح تحریم‌ها حمایت کنند. تقریبا همه دمکرات‌ها هم در سال 2015 به نفع برجام رای داده بودند ... به احتمال قریب به یقین، رای کافی در سنای آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد.
رئیس جمهوری آمریکا مطابق با قانون مصوب کنگره این کشور تا 15 اکتبر (23 مهر) فرصت دارد تا پایبندی ایران به برجام را تایید کند.
بنابر ادعای رسانه‌ها؛ وی سخنرانی خود برای اعلام موضع در خصوص برجام را برای 12 اکتبر (پنچشنبه 20 مهر) برنامه‌ریزی کرده است.
شبس ** 9386 *1488* مترجم: مهران معینی جم*انتشاردهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال