مردم بنگلادش خواستار تجهیز نظامی مسلمانان روهینگیا شدند

تهران – ایرنا – خبرگزاری فرانسه جمعه شب گزارش کرد: هزاران تن از مردم بنگلادش در تجمعی در شهر ساحلی «چیتاگونگ» در شرق این کشور از دولت خود خواستند، به پناهجویان مسلمان روهینگیا که درنتیجه سرکوب مقام های میانماری آواره شده اند، سلاح و مهمات نظامی بدهد.

به گزارش ایرنا، پلیس بنگلادش گفت: این تظاهرات با مشارکت 15 هزار معترض و بنا به درخواست گروه «حفظة الإسلام» در دومین شهر بزرگ بنگلادش انجام شده است.
«عزیز الحق اسلام آبادی» سخنگوی این گروه اسلامی به فرانس پرس گفته است: خواستار توقف کشتار دسته جمعی مسلمانان روهینگیا هستیم.
وی تاکید کرد: از دولت خود خواسته ایم تا به مسلمانان روهینگیا سلاح و مهمات بدهد تا آنان بتوانند سرزمین غصب شده خود را از دولت میانمار باز پس گیرند.
احزاب اسلامی در بنگلادش از جمله «حفظه الاسلام» تاکنون تجمعات اعتراض آمیز گسترده ای را در حمایت از مسلمانان روهینگیا برگزار کردند، به گونه ای که برخی از علمای اسلامی این کشور، از دولت خواستند تا برای آزادسازی استان راخین علیه دولت میانمار اعلام جنگ کند.
استان «چیتاگونگ» از استان‌های شش‌گانه کشور بنگلادش به مرکزیت شهری به همین نام است که در شرق این کشور و در مرز میانمار قرار دارد.
بیش از نیم میلیون روهینگیایی از ماه آگوست (مرداد/ شهریور) سال جاری تاکنون برای حفظ جان خود به بنگلادش پناه برده اند.
براساس آمارهای اعلام شده، از سوم شهریور گذشته (25 آگوست 2017) تاکنون، 6 هزار و 334 مسلمان روهینگیایی کشته و هشت هزار و 349 تن دیگر زخمی و شمار زنانی که از سوی نیروهای نظامی میانمار مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، 500 تن برآور شده است.
همچنین در گزارش ها آمده است که شمار روستاهای مسلمان نشین به آتش کشیده شده یکصد و 30 روستا، تعداد منازل مسکونی سوخته شده 23 هزار و 250 واحد، همچنین شمار مساجد ویران شده از سوی نظامیان میانماری 250 باب و تعداد مدارس تخریب شده 80 مدرسه است.
شبس**9363*1488*مترجم: محمد تدو* انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال