خبر درخواست بغداد از تهران و آنکارا برای بستن مرزها با کردستان عراق تایید شد

بغداد - ایرنا - وزارتخارجه عراق جمعه شب خبر هفته پیش رسانه ها مبنی بر درخواست بغداد از تهران و آنکارا برای بستن مرزهای زمینی خود با کردستان عراق در پی همه پرسی غیر قانونی در اقلیم را رسما تایید کرد.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه ای که در سایت وزارتخارجه و صحفه توئیتر آن منتشر شده، آمده است که وزارتخارجه عراق بیش از یک هفته پیش در یادداشتی رسمی به سفارتخانه ایران و ترکیه در عراق داده و از این 'دو کشور دوست' خواسته است مرزها را به روی کردستان عراق ببندند.
این گزارش حاکی است وزارتخارجه در این یادداشت از تهران و آنکارا خواسته است در خصوص گذرگاههای مرزی فقط با دولت فدرال (بغداد) کار کند و همه گذرگاه ها را تا زمانی که دولت مرکزی اداره آنها را در اختیار خود بگیرد ببندند.
در این یادداشت همچنین از دو کشور همسایه خواسته شده است: همه تعاملات تجاری بویژه امور مربوط به صادرات و فروش نفت با اقلیم کردستان عراق را متوقف کنند و در این زمینه تنها با دولت فدرال تعامل داشته باشند.
اطلاعیه وزارتخارجه عراق همچنین خبر داده است که بغداد درحال همکاری با ایران و ترکیه برای اجرای همه تصمیماتی است که برای اجرای قانون اساسی اتخاذ کرده است.
وزارتخارجه عراق یادآور شده است تعامل دو کشور همسایه (ایران و ترکیه) با مقامات دولت فدرال در چارچوب حسن همجواری، احترام به حاکمیت ملی عراق، تقویت همکاری دو جانبه و مقابله با تهدیدات مشترک صورت می گیرد.
همه پرسی اقلیم کردستان عراق به ابتکار رهبری حزب دمکرات کردستان عراق در سوم مهرماه در میان موج مخالفت های داخلی و منطقه ای و حتی بین المللی در اقلیم و مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل برگزار شد.
دولت عراق در واکنش به این همه پرسی، مقام های اقلیم را براساس مصوبه پارلمان عراق به انتقال مدیریت گذرگاه های مرزی و فرودگاه ها به نمایندگان دولت مرکزی موظف کرد که به دنبال بی اعتنایی مقام های اقلیم ، بغداد پروازهای بین المللی را به فرودگاه های اقلیم ممنوع اعلام کرد.
خاورم**380**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال