ایران و بروندی یادداشت تفاهم تشکیل کمیته مشترک سیاسی و اقتصادی امضا کردند

الجزیره-ایرنا- مدیران کل سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بروندی عصر جمعه در «بوجومبورا» پایتخت این کشور، یادداشت تفاهم 'تشکیل کمیته مشترک سیاسی و اقتصادی' امضا کردند.

به گزارش ایرنا، در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه بروندی به تهران، وزیران امورخارجه دو کشور در خصوص تشکیل این کمیته مشترک به توافق رسیدند و یادداشت تفاهم مربوطه نیز پس از نهایی شدن، امروز در بوجومبورا توسط «مهدی آقاجعفری» مدیر کل آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان و «فردیناند باشیکاکو» مدیرکل آفریقا، آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه بروندی امضا شد.
براساس این یادداشت تفاهم، کمیته مشترک سیاسی و اقتصادی دو کشور به صورت سالانه به ریاست مدیران کل سیاسی وزارت خارجه ایران و بروندی، به نوبت در تهران و بوجومبورا تشکیل خواهد شد.
آقاجعفری پیش از امضای این یادداشت تفاهم با وزیر امور خارجه بروندی نیز دیدار و گفت و گو کرده بود.
وزیر امور خارجه بروندی در این دیدار که با حضور «سیدمرتضی مرتضوی» سفیر اکرودیته جمهوری اسلامی ایران در بروندی و «عمر نزیمبر» سفیر بروندی در تهران انجام شد، روابط کشورش با ایران را برادرانه توصیف و از تشکیل کمیته مشترک سیاسی و اقتصادی میان دو کشور استقبال کرد.
وی در ادامه نقش این کمیته را در گسترش روابط و همکاری های دو کشور به خصوص در زمینه های علمی، فناوری، بهداشتی و اقتصادی بسیار مهم دانست.
'نیامیتوه' همچنین با اعلام آمادگی بروندی برای همکاری های بانکی با ایران، از شرکت های ایرانی برای حضور فعال در بروندی دعوت کرد.
مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه ایران در چارچوب سفر منطقه ای خود به چند کشور آفریقایی، سه شنبه گذشته در اوگاندا، با «موسی علی» معاون نخست وزیر،«جولیوس اونن» قائم مقام وزیر بازرگانی، صنعت و تعاون و «علی کاروهانگا» رئیس اتاق نفت و معادن این کشور جداگانه دیدار کرد.
جمهوری بروندی کشوری است در مرکز آفریقا و در منطقه دریاچه‌های بزرگ که در همسایگی اوگاندا، کنگو، رواندا و تانزانیا قرار دارد.
این کشور حدود سه میلیون و 600 هزار تن جمعیت دارد و زبان رسمی مردم آن، فرانسوی و دین اکثریت مردم این کشور مسیحیت است.
خاورم **2041*شبس*1488 *خبرنگار: سید شاهپور حسینی*انتشاردهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال