واکنش خبرنگار ایتالیایی به تلاش ترامپ برای لغو برجام:

حماقت ترامپ با لغو برجام ثابت خواهد شد

رم - ایرنا -'ویتوریو زوکونی' خبرنگار ایتالیایی با اشاره به تلاش 'دونالد ترامپ' برای لغو برجام و ارجاع آن به کنگره، گفت: حماقت ترامپ این است که تنها برای خشنود کردن تندروهای پایگاه خود و پاک کردن نام باراک اوباما، عملا یک بحران جدید هسته ای با ایران را باز می کند.

به گزارش ایرنا، این خبرنگار ایتالیایی روز جمعه در یک پیام صوتی در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ گفت: تصمیم ترامپ مبنی بر عدم گواهی برجام و ارجاع برنامه هسته ای ایران به کنگره، در هفته ِآینده، در حقیقت یک تصمیم نیست، بلکه عمل کردن به وعده های انتخاباتی اش است. یعنی لغو توافق با ایران که آنرا بدترین در تاریخ آمریکا محسوب می کند.
وی افزود: ترامپ با این اقدام می خواهد تمام خاطرات دوران اوباما را حذف کند و برجام مهمترین اقدام دولت پیشین در سیاست خارجی امریکا بود.
وی گفت: ترامپ با ارجاع برجام به کنگره، عملا وظیفه کنترل اینکه آیا ایران به مقررات توافق هسته ای احترام گذاشته است را بر گردن سنا محول می کند و بدین گونه دستان خود را می شوید که البته این اقدامی بسیار ناگوار و وخیم خواهد بود چرا که سنا این مسئولیت را برعهده نمی گیرد و آن را به تعویق می اندازد زیرا تاکنون تمام مقامات، دیپلمات ها و ژنرال های مهم دولت اذعان داشتند که ایران به مفاد برجام احترام گذاشته است و اجازه بازرسی های هسته ای را داده است که ربطی به سایر رفتارهای تهران درخصوص اتهامات دیگر ندارد.
وی افزود: شکایت از توافق هسته ای و عدم گواهی آن، که البته ترامپ شجاعت آن را ندارد، منجر به باز شدن یک جبهه دیگر از بحران هسته ای می شود درحالی که یک جبهه دیگر (کره شمالی) هنوز باز مانده است. این حماقت ترامپ است که تنها برای خشنود کردن تندروهای پایگاه خود و برای پاک کردن نام اوباما از تاریخ، یک بحران جدید هسته ای با ایران باز می کند.
به گزارش ایرنا، با اینکه ضرب الاجل 90 روزه تایید پایبندی ایران به برجام از سوی دولت ترامپ روز 15 اکتبر (23 مهر) به پایان می رسد، اما ظاهرا ترامپ سه روز زودتر در یک سخنرانی موضع خود را اعلام خواهد کرد. ترامپ از تایید پایبندی ایران متنفر است و مشاوران وی در جستجوی راهی هستند که با اصلاح قانون بازنگری برجام او را از تایید دوره ای پایبندی ایران معاف کنند.
با وجود آنکه ترامپ از زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 وعده خروج از برجام را داده و بارها بر آن تاکید کرده، اما برخی از وزیران و مشاوران ارشد او از جمله رکس تیلرسون، جیم متیس، مک مستر و جوزف دانفورد علاوه بر تایید پایبندی ایران به برجام، مخالف خروج از این توافق هستند.
بایدن با اشاره به رویکرد ترامپ درقبال توافق هسته ای با ایران همچنین هشدار داد خروج از برجام بر مذاکرات با کره شمالی تاثیر غیرمستقیمی خواهد داشت.
شبک**اروپام**461**1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال