مقام های آمریکایی: ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کند

تهران - ایرنا - روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام های آمریکایی نوشت: ترامپ هفته آینده پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد تا تصمیم درخصوص سرنوشت برجام را به کنگره واگذار کند.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا، این روزنامه به نقل از مقام هایی که پیرامون راهبرد جدید کاخ سفید در قبال ایران از آنها سئوال شده، نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد هفته آینده اعلام کند که پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد.
براساس این گزارش، ترامپ به کنگره آمریکا اعلام خواهد کرد که این توافق در راستای منافع ملی آمریکا نیست تا تصمیم در مورد سرنوشت برجام را به این نهاد واگذار کند.
این اقدام نخستین مرحله از فرایندی خواهد بود که احتمال دارد به بازگرداندن بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران که به واسطه برجام تعلیق شده بود و در نتیجه خروج آمریکا از این توافق هسته ای بیانجامد.
انتظار می رود ترامپ طی یک سخنرانی در روز 12 اکتبر (20 مهرماه) راهبرد جامع دولتش در قبال ایران را اعلام کند که رویکردی شدیدتر و جامع تر دارد و گام آغازین برای اصلاح توافق هسته ای به شمار می رود.
به گفته چهار منبع نزدیک به ترامپ، او در حال حاضر از فشار به کنگره برای بازگرداندن تحریم های برجامی که باعث نقض توافق می شود، خودداری خواهد کرد.
هر چهار نفر تاکید کردند که این طرح هنوز تکمیل نشده و احتمال دارد دچار تغییراتی شود.
مایکل انتون که یکی از چهار منبع واشنگتن پست است در این باره گفت: دولت جزئیات این راهبرد را در زمان مقضی اعلام خواهد کرد.
دو تن از این افراد همچنین گفتند که همه اعضای تیم امنیت ملی ترامپ طی هفته های اخیر به وی توصیه کرده اند که پایبندی ایران به برجام را رد کند.
در صورت رد پایبندی ایران از سوی دولت ترامپ، کنگره 60 روز فرصت خواهد داشت تا تصمیم نهایی را بگیرد.
به گفته برخی منابع از کنگره، دولت ترامپ گفت و گو درباره اصلاحاتی برای تقویت توافق هسته ای را با کنگره آغاز کرده است.
شبد**9416**1379
مترجم: علیرضا آقازاده** انتشار دهنده: هادی افتخاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال