جنجال بر سر ادامه حضور نیروهای ضد شورش در کاتالونیا

مادرید- ایرنا- ادامه حضور نیروهای ضدشورش در کاتالونیا پس از رویدادهای روز یکشنبه گذشته ، باعث جنجال های متعدد در نقاط مختلف این ایالت شده است.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، دولت اسپانیا با پیش بینی انفعال نیروی پلیس محلی ایالت کاتالونیا در برخورد با همه پرسی 1 اکتبر (نهم مهر) ، از چند روز قبل از تاریخ مذکور مجموعه ای از نیروهای ضدشورش پلیس ملی و گارد سیویل (ژاندارمری) این کشور را برای کمک به نیروهای مقیم این ایالت عازم کاتالونیا نمود.
پس از اینکه عملکرد خشن این نیروها در روز همه پرسی با انتقادات زیاد داخلی و خارجی روبرو شد، اعتراضاتی در محل اسکان آنها در کاتالونیا رقم خورده که با شعار علیه این ماموریت و توهین به آنها همراه است.
رئیس ایالت کاتالونیا از دولت خواسته بود این نیروهای اضافی را از کاتالونیا خارج کند اما ظاهرا دولت قصد ندارد حداقل تا تاریخ 11 اکتبر ( 19 مهر) این کار را بکند.
حال، اسکان این نیروها در هتل های کاتالونیا مشکلاتی را برای آنها فراهم آورده است. مردم جلوی هتل محل استقرار آنها تجمع می کنند و آنها را راحت نمی گذارند.
وزیر کشور اسپانیا تقصیر این وضعیت را متوجه رئیس ایالت کاتالونیا نموده که 'در سخنانش به نفرت از نیروهای امنیتی اسپانیا دامن می زند'.
از طرفی هتل های محل استقرار نیروها هم تحت فشار شهرداری های محلی قصد داشته اند نیروها را از هتل بیرون کنند اما وزیر کشور صراحتا دستور داد هیچ نیرویی پیش از اتمام قرارداد اجاره هتل، محل اسکان خود را ترک نکند.
همزمان یک سری مخالفان استقلال طلبی هم برای دفاع از این نیروها در محل هتل آنها تجمع کرده اند که گاها زد و خوردهایی بین آنها و مدافعین استقلال طلبی بوجود می آید.
بنابراین گزارش، کاتالونیا بخشی خودمختار با 7 میلیون و 523 هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به ‌شمار می‌رود و نزدیک به 20 درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در آنجا انجام می‌شود.
جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود چرا که 27 درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و 25 درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.
همچنین معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد 15 میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.
این همه پرسی که روز یکشنبه برگزار شد ازسوی قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شده و دادگاه قانون اساسی اسپانیا در 7 سپتامبر این همه پرسی را معلق کرد ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.
در همه پرسی روز یکشنبه 90 درصد رای دهندگان به استقلال این ایالت رای مثبت دادند.
در جریان این همه پرسی‌ غیرقانونی، درگیری هایی‌ بین نیروهای امنیتی که مانع از رای گیری شدند و رای دهندگانی که اصرار بر انداختن رای خود به صندوق ها داشتند، صورت گرفت که نزدیک به 850 مجروح برجا گذاشت.
شبک**اروپام *5*491**1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال