روزی پر تنش در ایالت کاتالونیا؛ استقلال در ایستگاه نهایی

مادرید - ایرنا - همانگونه که انتظار می رفت، ایالت کاتالونیا با فرارسیدن روز همه پرسی‌ استقلال خود از اسپانیا، روز پرتنشی را پشت سر گذاشت و 90 درصد شرکت کنندگان در همه پرسی به استقلال رای «آری» دادند تا تقابل دولت مرکزی با مسئولان این ایالت به مراحل حساس برسد.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، اصرار جدایی طلبان به سرکردگی دولت محلی این ایالت برای برگزاری همه پرسی از یک طرف و سرسختی دولت در ممانعت از برگزاری همه پرسی مذکور حتی با توسل به نیروهای ضد شورش، صحنه های خشنی را در شهر های مختلف کاتالونیا بالاخص شهر بارسلونا رقم زد.
دولت اسپانیا توسل به زور را از طریق دو نیروی پلیس ملی اسپانیا و گارد سیویل (ژاندارمری) این کشور در دستور کار قرار داد چراکه پلیس محلی ایالت کاتالونیا به رغم دستور صریح مقامات قضایی، در ممانعت از رای گیری روز گذشته آشکارا در وظایف خود اهمال کرد.
از طرف دیگر به رغم تمامی تمهیدات چند هفته گذشته دولت مرکزی و اقدامات قضایی و پلیسی علیه جدایی طلبان، حوزه های رای گیری کاتالونیا – که در مدارس این ایالت دایر شده بودند – همگی صبح گذشته درب های خود را به سوی مردم باز کردند تا اینچنین حکم صریح دادگاه قانون اساسی اسپانیا مبنی بر غیر قانونی بودن همه پرسی یکم اکتبر(نهم مهرماه) ، آشکارا از سوی کاتالان ها نقض شود.
دادستانی به نیروی پلیس محلی ایالت کاتالونیا دستور داده بود از ساعت 6 صبح روز یکشنبه مدارس محل رای گیری را پلمپ کند اما عدم اجرای کامل این دستور از سوی پلیس کاتالونیا از یک طرف و اسکان داوطلبان از دو شب پیش در صدها مدرسه کاتالونیا، نهایتا منجر به باز بودن درب مدارس در روز رای گیری شد.
افسران ضد شورش پلیس ملی اسپانیا و گارد سیویل این کشور با هجوم به حوزه های رای گیری که بعضا شاهد صف های چند ده نفری برای رای دادن بودند، صحنه های ناخوشایندی از برخورد بسیار خشن با حاضران و ضبط اقلام انتخاباتی از جمله صندوق ها و تعرفه های رای گیری با اعمال کامل خشونت را رقم زدند.
بر اساس اعلام نهادهای مختلف، در مراکز درمانی ایالت کاتالونیا در روز گذشته بیش از 800 مجروح به خاطر اقدامات خشن پلیس ملی اسپانیا و گارد سیویل مورد مداوا قرار گرفتند.
صحنه های برخورد خشونت آمیز پلیس ملی و گارد سیویل اسپانیا با کاتالان ها به سرعت در نشریه ها، رسانه ها و شبکه های اجتماعی اینرنتی اسپانیا و دیگر کشورها منعکس شدند و مقامات ایالت کاتالونیا از جمله دولت محلی این ایالت، شهرداری و نمایندگانش در کنگره اسپانیا نیز به شدت از این برخورد خشونت آمیز در ایالتشان انتقاد کردند.
«کارلس پوییجدمونت» رئیس ایالت کاتالونیا در همین خصوص بیان داشت که رسوایی این برخورد غیر متعارف و خشن برای همیشه با دولت مرکزی اسپانیا همراه خواهد بود.
دولت مرکزی در توجیه اقدامات پلیسی روز گذشته خود در کاتالونیا، ضمن انتقاد از تخلف کاتالان ها در برگزاری یک روند غیر قانونی مرتبا به دستورات قضایی در این خصوص استناد کرد و عملکرد روز گذشته خود را برای اعمال قانون دانست.
دولت محلی ایالت کاتالونیا هم بی توجهی دولت مرکزی به خواسته ها و مطالبات خود را یادآوری کرده و به طرق مختلف 'سرکوب' روز گذشته مردم این ایالت به دست پلیس ملی و گارد سیویل اسپانیا را مورد تاکید ویژه قرار داد. جدایی طلبان همچنین خبر از پیروزی چشمگیر گزینه آری در مقابل گزینه خیر در همه پرسی روز گذشته داده اند که البته چنین نتیجه ای عجیب نیست چراکه مخالفان استقلال کاتالونیا عملا به خاطر تمهیدات دولتی و قضایی در روند روز گذشته شرکت نکرده اند.
احزابی همچون پودموس و چپ متحد به دولت مرکزی بابت عملکرد تند روز گذشته تاخته اند و در طرف مقابل حزب شهروندان کاملا از دولت حمایت کرد. سوسیالیست ها هم به نوبه خود اقدامات پلیسی روز گذشته را مورد انتقاد قرار داده اند.
خلاصه اینکه اقدامات روز گذشته پلیس ملی و گارد سیویل در برخورد بسیار خشونت آمیز با کاتالان ها تقریبا مورد انتقاد همگان قرار گرفت.
شایان ذکر است غیر قانونی اعلام شدن پروسه روز گذشته کاتالونیا از سوی دادگاه قانون اساسی اسپانیا و برخورد دولت اسپانیا در روز های گذشته با دست اندرکاران برگزاری همه پرسی مذکور، عملا شرایط برگزاری یک روند قابل نظارت کامل انتخاباتی را از بین برده بود و در روز گذشته صحنه هایی همچون رای دادن دو یا چند باره افراد و یا حتی رای انداختن مردم در یک صندوق رای در خیابان بدون هیچ گونه کنترلی هم در رسانه ها پخش شد.
البته در عین حال تصاویر بسیار بیشتری هم از حضور کاتالان ها پای صندوق های رای به مردم دنیا مخابره گردید و مقامات این ایالت از جمله رئیس ایالت و یا شهردار بارسلونا نیز در هنگام انداختن رای خود به صندوق با پوشش کامل خبری همراهی شدند.

** نتیجه همه پرسی روز گذشته کاتالونیا
بر اساس اعلام دولت محلی ایالت کاتالونیا، روز گذشته از مجموع 5 میلیون و 343 هزار واجد الشرایط رای دادن در ایالت کاتالونیا، 2 میلیون و 262 هزار نفر در همه پرسی شرکت کرده اند که یک مشارکت 42 درصدی را نشان می دهد. بر این اساس، از تعداد رای های اخذ شده، 2 میلیون و 20 هزار مورد به گزینه آری رای داده اند؛ 176 هزار به استقلال رای نه داده اند؛ و مابقی نیز رای های سفید یا باطله بوده اند.
به این ترتیب، گزینه آری به استقلال کاتالونیا 90 درصد رای آورده است که البته این رقم بیانگر جایگاه واقعی جدایی طلبی در ایالت کاتالونیا نیست. حضور بسیار پایین مخالفان استقلال در این همه پرسی (نظر به غیر قانونی اعلام شدن آن) از جمله توضیحاتی هستند که می توان بر پیروزی 90 درصدی گزینه آری در همه پرسی استقلال کاتالونیا ارائه کرد.
دولت محلی ایالت کاتالونیا هم اعلام کرده ممانعت پلیس ملی و گارد سیویل اسپانیا از رای گیری در برخی شعبه ها و یا کشف و ضبط اقلام انتخاباتی نیز مجموعا مانع از حضور 800 هزار نفر دیگر در همه پرسی روز گذشته شده است که قاعدتا اکثریت قریب به اتفاق آنها از طرفداران استقلال کاتالونیا بوده اند.

**خرسندی استقلال طلبان از پروسه روز گذشته
حاشیه های برگزاری همه پرسی روز گذشته ایالت کاتالونیا (از جمله غیر قانونی اعلام شدن از سوی دادگاه قانون اساسی، برخورد خشن پلیس و گارد سیویل اسپانیا با مردم این ایالت و ممانعت از برگزاری همه پرسی در بسیاری از حوزه ها) سبب نشد استقلال طلبان این ایالت حتی یک قدم از موضع خود عقب بنشینند.
حتی می توان گفت جدایی طلبان با تحولات روز گذشته جان تازه ای گرفته اند. دولت محلی ایالت کاتالونیا به سرکردگی حزب دموکرات این ایالت (که با ائتلاف با حزب چپ جمهوری خواه در این ایالت حکومت می کند) با خوشحالی تمام خبر از پیروزی دموکراسی در کاتالونیا داده است.
رئیس ایالت کاتالونیا شب گذشته برابر رسانه ها حاضر شد و خبر از ادامه پروسه استقلال طلبی این ایالت داد. بر این اساس، نتایج همه پرسی ظرف روزهای آینده به اطلاع پارلمان محلی ایالت خواهد رسید تا بر اساس مفاد قانون، مصوبه هفته های اخیر این پارلمان عملیاتی شود.
این مهم در صورت عملیاتی شدن به معنی اعلام استقلال یکجانبه پارلمان کاتالونیا از اسپانیا در روزهای آینده خواهد بود چراکه در قانون مذکور پیش بینی شده در صورت رای آوردن گزینه آری، فورا و به صورت یکجانبه از اسپانیا اعلام استقلال شود.
جدایی طلبان کاتالونیا نه فقط از اصل برگزاری همه پرسی مدنظرشان و نتیجه حاصله اظهار خرسندی کرده اند، بلکه صحنه های برخورد غیر متعارف و خشونت آمیز پلیس ملی و گارد سیویل اسپانیا که در بسیاری از نشریه های بین المللی هم منعکس شده را نیز برای مظلوم نمایی به شدت مورد بهره برداری قرار داده اند.
دولت محلی ایالت کاتالونیا تاکید داشته است برخورد خشونت آمیز پلیس و سرکوب مردم آنچنان به دور از هر گونه نظام دموکراتیک بوده که حتی بر تعداد طرفداران جدایی طلبی در کاتالونیا افزوده است و حتی کسانی که قصد شرکت در همه پرسی روز گذشته را نداشته اند، با دیدن تصاویر مورد اشاره به پای صندوق های رای رفتند.
اروپام *2*491**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال