ایویتسا داچیچ: صربستان از تمامیت ارضی و حاکمیت اسپانیا حمایت می کند

بلگراد- ایرنا- ایویتسا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان گفت: صربستان از تمامیت ارضی و حاکمیت اسپانیا شدیدا حمایت می کند.

به گزارش ایرنا، داچیچ روز یکشنبه در جمعی از خبرنگاران در بلگراد گفت که مساله کنونی در اسپانیا مانند مساله کوزوو در صربستان یک اقدام یکجانبه است که با قانون اساسی و دولت مرکزی مطابقت ندارد و چنین حرکتی نقض قوانین بین المللی است.
وی همچنین به سناریوی کوزوو در خصوص اعلام یک جانبه استقلال آن اشاره کرد و هشدار داد که اتفاقی که برای صربستان رخ داد ممکن است برای هر کشوری در جهان پیش بیاید.
وزیر امور خارجه صربستان تصریح کرد: اگر قانون بین المللی وجود نداشته باشد پس هیچ کس از ما حفاظت نمی کند و همه مسائل به علاقه قدرت های بزرگ بستگی دارد.
اسپانیا یکی از پنج کشور عضو اتحادیه اروپا است که اعلام یکجانبه استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است.
پارلمان کوزوو در فوریه 2008 (بهمن 1386) بطور یکجانبه استقلال این منطقه را از صربستان اعلام کرد.
بلگراد با ادعای این که کوزوو استان جنوبی صربستان است، استقلال آن را قبول ندارد.
کاتالونیا بخشی خودمختار با 7 میلیون و 523هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا واقع است که خواستار استقلال ازدولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به‌شمار می‌رود و نزدیک به 20 درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در آنجا انجام می‌شود.
جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود چرا که 27 درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و 25 درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.
همچنین معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد 15 میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.
همه پرسی برای استقلال استان کاتالونیا از سوی قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شده و دادگاه قانون اساسی اسپانیا در 7 سپتامبر این همه پرسی را معلق کرد ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.
رای گیری همه پرسی‌ استقلال ایالت کاتالونیا در اسپانیا که از سوی جدایی طلبان برای روز یکشنبه فراخوان شده بود، در میان درگیری ها و زد و خورد با پلیس ضد شورش آغاز شد.
اروپام**436**3404**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال