رئیس منطقه کاتالونیا خواستار میانجیگری برای حل بحران ناشی از برگزاری همه پرسی استقلال شد

تهران – ایرنا - «کارلس پوجدِمونت» رئیس منطقه کاتالونیای اسپانیا روز شنبه خواستار میانجیگری برای حل اختلاف شکل گرفته با دولت مرکزی این کشور در نتیجه برگزاری همه پرسی استقلال شد.

به گزارش ایرنا، وی در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که نیاز به میانجیگری برای حل این بحران فارغ از نتیجه همه پرسی فردا (یکشنبه) احساس می‌شود.
پوجدِمونت به کشور خاصی برای ایفای نقش میانجی اشاره نکرد، اما از اتحادیه اروپا به عنوان نهادی نام برد که باید وضعیت را به دقت نظاره و به نتیجه همه پرسی توجه کند.
وی در عین حال اظهار داشت که این حق شهروندان کاتالونیا است که برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند و او به همراه حامیانش در این همه پرسی شرکت خواهد کرد.
رئیس منطقه کاتالونیا بار دیگر از مادرید خواست که با به رسمیت شناختن حق برگزاری همه ‌پرسی استقلال، در خصوص جزئیات آن با دولت محلی وارد مذاکره شود و او تنها در چنینی شرایطی تصمیم به لغو همه‌پرسی روز یکشنبه خواهد گرفت؛ پیشنهادی که بعید است موافقتی با آن صورت بگیرد.
در روزهای گذشته هزاران نیروی پلیس برای جلوگیری از برگزاری این همه‌پرسی در کاتالونیا مستقر و میلیون‌ها برگه رای توقیف شده، برخی از تدارک‌دهندگان این فرآیند بازداشت و تارنما‌های اینترنتی مرتبط با آن مسدود شده‌‌اند.
دادگاه قانون اساسی اسپانیا پیشتر این همه پرسی را فاقد مشروعیت دانسته بود؛ با این حال مقام‌های محلی همچنان مصمم به برگزاری آن در روز یکشنبه هستند و به نظر نمی‌رسد از تصمیم خود منصرف شوند.
نتایج یک نظرسنجی که اخیرا انجام شده، نشان می دهد که نزدیک به 73 درصد مردم کاتالونیا موافق برگزاری یک همه پرسی مشابه همه پرسی استقلال 2014 اسکاتلند هستند.همین نظرسنجی اما شمار موافقان استقلال را 44.3 درصد و مخالفان را 48.5 درصد برآورد کرده است.
دولت محلی کاتالونیا در سال 2014 اقدام به برگزاری همه پرسی غیرالزام آوری کرد که در آن بیش از 80‌درصد شرکت کنندگان رای به استقلال دادند. گرچه مشارکت پایین 36‌درصدی موجب شده است که نتایج آن همه پرسی چندان قابل استناد نباشد.
شبس ** 9386 ** مترجم: مهران معینی جم××انتشاردهنده: عزیز موسوی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال