سهام عدالت از گذشته تاکنون؛ از پرداخت سود تا آزاد سازی

تهران - ایرنا -سفره سهام عدالت در دولت نهم با هدف توزیع ثروت دولت و کاهش فقر پهن شد، پس از گذشت 10 سال موعد سوددهی این سهام رسیده البته هنوز مشخص نیست سهم هر یک از 49 میلیون و 200 هزار نفری بر سر این سفره نشسته اند چقدر است.قرار است تا پایان هفته سود سال گذشته پرداخت شود.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، سهام عدالت در واقع یارانه ای است که از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. قرار بر این بود بنابر این طرح، یک تا 90 درصد سهام 60 شرکت‌ دولتی، به قشرهای کم‌ درآمد و 18 گروه مختلف فروخته شود.
در نهایت آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت در بهمن ماه سال 1384 به تصویب هیات دولت رسید حالا پس از گذشت 10 سال، طبق قانون قرار است سود سهام عدالت برای سال 1395 را در چند مرحله در نیمه دوم امسال پرداخت کنند.
در حال حاضر 61 میلیون نفر از جمعیت کشورمان مشمول دریافت سهام عدالت هستند در عین حال که از مجموع 49 میلیون نفردارای سهام ، تاکنون 33 میلیون نفر شماره شبای حساب بانکی خود را برای دریافت سود در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند. در مرحله اول به بخشی از این جمعیت سود پرداخت خواهد شد.
قرار است براساس اولویت بندی ها تا چند روز دیگر اولین مرحله از پرداخت سود انجام شود. البته یک بار در دولت دهم پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مسئولان وقت در چند مرحله به پرداخت سود سهام عدالت اقدام کردند در حالی که بر اساس قانون، پرداخت سود تا پایان 10 سال ممنوع بوده و در همان زمان هم مجلس مانع از ادامه روند پرداخت سود از سوی دولت شد.
سبد سهام عدالت ترکیبی از 60 شرکت دولتی است. ارزش این برگه‌ ها در ابتدا 500 هزار تومان سهام بود که در حال حاضر به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و مشمولان طبق قانون فرصت 10 ساله برای تسویه اقساط سهام تا سقف یک میلیون تومان را داشتند که این مهلت، سی و یکم شهریور ماه به پایان رسید و قرار است تا پایان هفته جاری سودها به حساب دهک های در اولویت واریز شود.
** تعیین رقم سود سهام تا اواسط هفته
«جعفر سبحانی» مشاور سازمان خصوصی سازی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا از پرداخت سود سهام عدالت تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: طبق برنامه اعلام شده، سود سهام تا چند روز دیگر واریز می شود اما هنوز رقم سود و دهک های در اولویت اولین پرداخت مشخص نشده است.
مشاور سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه دوشنبه یا سه شنبه هفته جاری تعداد نفرات در اولویت دریافت سود سهام مشخص می شوند، اظهار داشت: رقم سود به میزان سوددهی شرکت های دولتی که سهام بستگی دارد و همچنین باید مشخص شود این میزان سود را باید بین چه تعدادی از مشمولان در اولویت توزیع کنیم.
سبحانی ادامه داد: پیشنهاداتی را برای تعیین دهک های در اولویت به شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل44 قانون اساسی ارائه داده ایم که نتیجه آن اواسط هفته جاری اعلام می شود.

** وعده آزادسازی سهام در سال آینده
طبق قانون بسترهای آزادسازی سهام عدالت باید تا 10 سال پس از اجرای این طرح فراهم می آمد، با این حساب موعد قانونی برای آزادسازی سهام سال گذشته بوده است. اما اجرای آن با موانعی مواجه بود از جمله پرداخت سود که در حال حاضر این مرحله در حال انجام است. مانع دیگر، تسویه حساب اقساط سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان بود که آخرین مهلت قانونی برای تسویه اقساط سی و یکم شهریور ماه بود که این فرصت به پایان رسید و قرار نیست تمدید شود.
اما سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد و دارایی توانستند لایحه ساماندهی سهام عدالت را که در آن سازو کار آزادسازی سهام تشریح شده، در هیات دولت به تصویب برسانند و قرار است به زودی این لایحه به مجلس تقدیم شود. طبق مفاد این لایحه، آزاد‌سازی‌ سهام در قالب صندوق‌های سرمایه ‌گذاری قابل معامله در بورس انجام می شود که طبق گفته مشاور سازمان خصوصی سازی به پژوهشگر ایرنا پیش بینی می شود تکلیف این لایحه در مجلس در سال آینده روشن شود.
اگر مجلس موافق این لایحه باشد، مفاد آن به قانون تبدیل می شود و خرید و فروش سهام در چارچوبی که قانون تعیین کرده، آزاد می شود و پس از آن دارندگان سهام عدالت می توانند سهام خود را در بازار مورد معامله قرار دهند .

پژوهشم **9345** 1601** خبرنگار: نازیلا مهدیانی ** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال