بعیدی‌نژاد:قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران نشانه بی‌اعتباری مواضع ترامپ نزد اروپاست

لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز چهارشنبه با اشاره به قرارداد ساخت بزرگ ‌ترین نیروگاه خورشیدی در ایران با ظرفیت تولید 600 مگاوات برق، توسط یک شرکت انگلیسی گفت که این همکاری نشان دهنده بی‌اعتباری مواضع ترامپ نزد کشورهای اروپایی است.

به گزارش ایرنا، بعیدی نژاد با انتشار پیامی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: پس از چند ماه مذاکره فشرده، یادداشت تفاهمی که سال گذشته با موافقت جناب آقای چیت چیان وزیر وقت نیرو میان آن وزارتخانه و یک شرکت انگلیسی نهایی شده بود، به قرارداد تبدیل شد و رسماً از امضای آن امروز در لندن رونمایی شد. این قرارداد ناظر برساخت یک نیروگاه بزرگ خورشیدی 600 مگاواتی در ایران می‌باشد که حجم سرمایه‌گذاری آن بالغ‌ بر 800 میلیون یورو خواهد بود. این نیروگاه ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی دنیا خواهد بود و قرار است ظرف سه سال ساخته شود.
وی افزود: خوشبختانه با اتخاذ سیاست دولت در افزایش سهم انرژی خورشیدی درمجموع سبد انرژی ایران، اشتیاق بسیاری برای سرمایه‌گذاری خارجی درحوزه‌ انرژی‌های نوین در ایران به وجود آمده است و در همین چارچوب شرکت انگلیسی نیز با اشتیاق کامل به سرمایه‌ گذاری در این حوزه در ایران مبادرت کرده است.
سفیر ایران در انگلیس تصریح کرد: تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی درهرصورت برای ایران باصرفه است. ضمن آنکه مصرف سرانه برق در ایران بالاست، هرگونه حجم اضافی تولید برق در ایران از انرژی خورشیدی می‌تواند به کشورهای همسایه نیز صادر شود. خوشبختانه هم اقلیم ایران و هم توسعه بسیار بالای صنعت برق و دارا بودن بهترین مهندسین برق دنیا که در دانشگاه‌های داخل تحصیل می‌کنند شرایط بسیار مطلوبی را برای تولید برق از انرژی‌های نوین فراهم نموده است، که می‌تواند ایران را به قطب اصلی منطقه و یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های جهانی مبدل سازد.
بعیدی نژاد اضافه کرد:رونمایی از این قرارداد بزرگ که یکی از بالاترین حجم قراردادهای سرمایه‌گذاری شرکت‌های انگلیسی در ایران را دارد، تنها یک روز پس از اظهارات تنفرآمیز ترامپ در نیویورک، نشانده بی‌اعتباری این‌گونه مواضع نزد کشورهای اروپایی دارد.
اروپام ** هـ ن **انتشار: زهرا هژبری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال