تورنمنت چهارجانبه چین؛ فرصتی برای خودنمایی دختران فوتبالیست ایران در جمع بزرگان

تهران- ایرنا- تیم فوتبال دختران جوان ایران (زیر 19 سال ) هفته گذشته برای حضور در تورنمنت چهار جانبه راهی چین شد تا در برابر تیم هایی همچون آمریکا، ژاپن و کشور میزبان که فوتبال بانوان آنان در سال های اخیر عناوین اول تا سوم جهان را در کارنامه دارد در مستطیل سبز به مصاف هم بروند.

به گزارش ایرنا، دختران فوتبالیست جوان ایران در دیدار نخست با هدایت «لیلا وقاری» مقابل نماینده چین (میزبان تورنمنت چهار جانبه ) بازی کردند و نتیجه 8 بر صفر به نفع چینی ها تمام شد و بازی دوم و سوم ایران مقابل نمایندگان ژاپن و آمریکا بود که شاگردان وقاری نتیجه این دو بازی را نیز به ترتیب 5 بر یک و 5 بر صفر به این دو حریف مطرح خود واگذار کردند تا بدون حتی یک امتیاز به کشور بازگردد.
درحالی که تمرینات تیم ملی فوتبال بزرگسالان از حدود دو ماه قبل و تقریبا با یک وقفه دو سال و نیمه با حضور «مریم آزمون» از سر گرفته شده است، اما تمرینات تیم دختران زیر 19 سال طی این سالها به طور منظم در این سال ها برگزار شده و از زمستان گذشته نیز با تغییر سرمربی با سابقه و موفق تیم ( مهناز امیر شقاقی) و سپرده شدن سکان هدایت تیم به لیلا وقاری پیگیری شده است، رقم خوردن چنین نتایجی در تورنمنت پکن کمی دور از انتظار به نظر می رسد.
تعدادی از کارشناسان فوتبال زنان درخصوص عملکرد دختران فوتبالیست ایران در مصاف با تیم های چین ،آمریکا و ژاپن معتقدندد که با توجه به شرایط حاکم بر فوتبال بانوان در شرایط فعلی نمی توان انتظار بیشتری از این تیم داشت .
آنان معتقدند برخلاف فوتسال زنان که رشد قابل توجهی داشته و مقام قهرمانی آسیا را یدک می کشد، فوتبال بانوان براساس برنامه های تعریف شده کمیته بانوان پیش نرفته و سطح این رشته ورزشی کشورمان حتی در حد چهار تیم برتر آسیا نیست که حالا انتظار داشته باشیم که این تیم بتواند در برابر تیم های جوان کشورهای برتر جهان عرض اندام کند و نیاز به فرصت کافی، برنامه ریزی دقیق و تلاش بیشتر داریم تا فوتبال بانوان ایران بتواند خود را در عرصه بین المللی مطرح کند.

** برای ایستادن در جمع برترین های آسیا نیاز به مربی خارجی تراز اول داریم
فریده شجاعی نایب رئیس اسبق زنان فوتبال می گوید: وقتی قصد داریم عملکرد یک تیم را بررسی کنیم ابتدا باید ببینم فدراسیون چه حمایتی از آنان می کند و آیا شرایط لازم برای موفقیت تیم فراهم است یا نه.
شجاعی افزود: 10 سال پیش ما در فدراسیون فوتبال سند راهبری فوتبال و فوتسال زنان را با توجه به ظرفیت های موجود با هدف ایستادن ایران در جمع سه تیم برتر آسیا تهیه کردیم و اگر چه فوتسال زنان توانست بالاترین جایگاه آسیا را به نام خود ثبت کند اما متاسفانه در بخش فوتبال به دلیل حمایت ناکافی بویژه در سال های اخیر نتوانستیم به برنامه تعریف شده در این خصوص دست یابیم .
وی در ادامه تمرین پیوسته و منظم همراه با برگزاری اردو ها و مسابقات تدارکاتی را لازمه آماده سازی درست تیم های ملی فوتبال زنان در رده های مختلف سنی عنوان کرد و گفت: تورنمنت چین در حکم دیدارهای تدارکاتی برای تیم ملی بود و باید بپذیریم که هنوز فوتبال زنان ایران جایگاهی در فوتبال آسیا ندارد که انتظار داشته باشیم این تیم بتواند در برابر برترین های جهان قد علم کند.
شجاعی خاطرنشان کرد: با آغاز فعالیت فوتبال زنان در ایران ما حتی در برابر تایلند بازی را با هشت گل واگذار کردیم اما بعد ها به جایی رسیدیم که با این تیم قدرتمند و یا تیم هایی چون میانمار و ویتنام تساوی کرده و حتی برنده هم شدیم .
نایب رئیس اسبق فدراسیون فوتبال ادامه داد: من معتقدم در شرایط حاضر فوتبال زنان نیاز به حضور مربیان با تجربه خارجی دارد تا ضمن هدایت رده های مختلف تیمی، سطح دانش و تجربه مربیان داخلی در همراهی با این مربی خارجی افزایش یابد.
شجاعی استفاده از مربیان داخلی با همکاری مربیان با تجربه مرد در کسوت مشاور فنی یا مدیر تیم را از دیگر راهکارهای حمایتی از تیم های فوتبال زنان و راههای ارتقا جایگاه فوتبال زنان در سطح آسیا و جهان عنوان کرد و گفت: در یک دوره تیم ملی با هدایت مریم ایراندوست و همراهی پدرش به عنوان یکی از مربیان کارآزموده فوتبال ایران فعالیت می کرد که این مساله موجب موفقیت هایی برای تیم ملی شد و ما نتایج خوبی نیز در سطح آسیا کسب کردیم.
وی لیلا وقاری را از مربیان و بازیکنان شناخته شده فوتبال زنان عنوان کرد و گفت: اما باید بپذیریم که وقاری تاکنون در چند رویداد بین المللی تیم را هدایت کرده و یا چه تیمی را در کوران رقابت های لیگ هدایت کرده است ، قطعا این ها مسایلی است که باید مورد توجه قرار گیرد .

* تیم اعزامی به چین تجربه کافی برای بازی بین المللی نداشت
مرضیه جعفری سرمربی تیم شهرداری بم نیز در این خصوص گفت: اگر چه تمرینات تیم فوتبال دختران جوان طی سال های اخیر به طور منظم برگزار شده است اما تیمی که به چین اعزام شد از همه بازیکنان با تجربه این رده سنی برخوردار نبود.
وی به طور مثال به نبود شبنم بهشت یکی از بازیکنان خوب رده جوانان درتیم اعزامی به چین اشاره کرد و گفت: تیمی که به چین رفت تیمی نوپا و کم تجربه است و اگر فدراسیون سیاست اعزام تیم زنان به تورنمنت ها و رقابت های برون مرزی را در دستور کار دارد به طور قطع فوتبال زنان ایران خواهد توانست خیلی زود جایگاه خود را در آسیا و جهان بیابد.
سرمربی تیم فوتبال لیگ برتری شهرداری بم اضافه کرد: به اعتقاد من نتیجه تیم جوانان نه تنها بد نبوده که باید 'خوب' هم ارزیابی شود زیرا تیم ایران در برابر تیم هایی بازی کرد که از برترین و صاحب نام های این رشته در جهان محسوب می شوند.
جعفری نیز به حضور سرمربی خوب خارجی در کنار تیم ملی فوتبال بانوان ایران اعتقاد داشته و می گوید: اینکه به صرف یک مربی خارجی هر کسی که پیدا شد نباید کنار تیم ملی قرار گیرد بلکه همانطور که فدراسیون برای جذب مربی خارجی خوب خرج کرد و کارلوس کی روش را برای هدایت تیم ملی فوتبال مردان دعوت کرد باید یک مربی قدر و مطرح خارجی برای فوتبال بانوان به ایران بیاید و فدراسیون هم به فکر پرداخت حقوق خوب به مربی خارجی باشد تا بانوان فوتبالیست کشورمان قدرت و تجربه کافی و لازم برای حضور در میان برترین های آسیا و سپس جهان را کسب کنند.
این مربی فوتبال بانوان با بیان اینکه امروز وقت این حرف ها نیست،ادامه داد:باید به عملکرد کادر فنی و تیم دختران جوان بها داده شود تا این تیم با روحیه و توان بالا کار خود را دنبال کند.
به گفته جعفری 'نداشتن یک برنامه جامع برای فوتبال بانوان' گناهی نیست که بشود آن را به گردن کادر فنی یا بازیکنان جوان فوتبال انداخت.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ایرنا در تلگرام irnanarzesh@ همراه شوید.
ورزشی **1828** 1701
خبرنگار: خدیجه روزبهانی* انتشار: حمید قدیمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال