برگزاری شانزدهمین جشن انجمن منتقدان تئاتر با تجلیل از استاد اسماعیل شنگله

تهران- ایرنا- شانزدهمین جشن سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر با معرفی برگزیدگان و تجلیل از استاد اسماعیل شنگله و دکتر علی اکبر فرهنگی، در تالار استاد کیارستمی موزه آبگینه برگزار شد.

به گزارش پنجشنبه شب خبرنگار ایرنا، شانزدهمین جشن سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر با حضور چهره‌هایی همچون سعید پورصمیمی، مهدی فخیم زاده، اکبر زنجانپور، مرضیه برومند، حمید لبخنده، احترام برومند، رخشان بنی اعتماد، زهرا اشراقی، هنگامه اخوان، لیلی رشیدی، سیمین غانم، الهام پاوه نژاد، علیرضا تابش (مدیر بنیاد سینمایی فارابی) و با اجرای فرزاد حسنی برگزار شد.
در آغاز این جشن، علیرضا تابش و سید حسین سیدزاده (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر) نشان «عبدالحسین نوشین» را در تقدیر از نویسنده و روزنامه نگار فقید عرصه تئاتر، محمدرضا رستمی، به همسر وی اهدا کردند.
الهه خسروی یگانه، همسر زنده یاد رستمی، پس از دریافت هدیه گفت: همسر من هیچ وقت قلم به مزد نبود. در یک سالی که از مرگ او گذشته، همچنان درگیر پرونده پزشکی همسرم هستم که به علت خطای پزشکی از دنیا رفت. امیدوارم همه ما میراث‌دار خوبی برای او باشیم.

** اهدای جوایز شانزدهمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان تئاتر
در ادامه این مراسم، جوایز برگزیدگان شانزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر اهدا شد. برای اهدای این جوایز، سه تن از اعضای هیئت داوران، یعنی سید فرید قاسمی، روح الله جعفری و بابک برزویه به روی صحنه آمدند. البته به دلیل اینکه فریدون عموزاده خلیلی، دیگر عضو هیئت داوران، در سفر به سر می‌برد، در این مراسم حضور نداشت.
برندگان این مسابقه در بخش‌های مختلف بدین شرح اعلان شدند:
بخش یادداشت: صبا حیدرخانی (خبرگزاری ایلنا)؛ بخش ترجمه: شیرین میرزانژاد (خبرگزاری هنرآنلاین)؛ بخش گفت و گو: عباس غفاری؛ بخش عکس: مرجانه پورحسین.
هیئت داوران در بخش گزارش و نقد برنده‌یی را انتخاب نکردند.

** اهدای نشان مسئولیت اجتماعی به دو کارگردان جوان
سپس با حضور امیر روشن (رئیس دبیرخانه نشان مسئولیت اجتماعی کشور) و بابک دُربیگی (مدیر روابط عمومی بانک پارسیان) نشان «مسئولیت اجتماعی» به نازنین سهامی برای کارگردانی نمایش «مانوس» و امین میری، کارگردان نمایش «شِلتِر» اهدا شد.
پس از این بخش، علی رحیمی، نوازنده هنگ درام، به روی صحنه آمد و دقایقی به تکنوازی این ساز کوبه‌یی – ملودیک پرداخت.

** تقدیر از استاد مدیریت ارتباطات
در ادامه این جشن، کلیپی درباره دکتر علی اکبر فرهنگی، استاد پیشکسوت مدیریت ارتباطات، پخش شد که در آن چند تن از شاگردانش، از جمله عادل فردوسی پور، به ذکر سجایا و ویژگی های استاد پرداختند. پس از پخش این کلیپ، مرضیه برومند روی صحنه آمد تا از استاد فرهنگی تقدیر کند و نشان «عبدالحسین نوشین» را به وی اهدا کند.
دکتر فرهنگی هم که در میان تشویق حاضران هدیه و نشان خود را دریافت کرده بود، گفت: یکی از آرزوهای چهل، پنجاه ساله‌ام این بود که روزی در خدمت برخی از عزیزانی که در این جمع حضور دارند، باشم و خوشحالم که این آرزو امشب برآورده شد.
وی همچنین گفت: در دانشگاه های هنر جای چند واحد درسی خالی است که یکی از آن ها، همین دانش ارتباطات و دیگری، مدیریت سازمان های هنری است. مدیران ما بینش هنری ندارند و هنرمندانمان نیز غرق در مسائل هنری اند و با مدیریت آشنا نیستند؛ در نتیجه، نوعی جدایی در زمینه مدیریت هنری اتفاق افتاده که امیدوارم در آینده ارتباط بین هنرمندان و دانش مدیریت ارتباطات بیشتر شود.

** تقدیر از برگزیدگان تئاتری سال 95
در ادامه زهرا اشراقی برای تقدیر از برندگان بخش پژوهش تئاتر در سال 95 روی صحنه آمد تا جایزه شیدا مسعودی و روح الله جعفری را به ترتیب برای کتاب های «کارنامه تلخکان» و «گروه هنر ملّی از آغاز تا پایان» اهدا کند.
اشراقی پیش از اهدای این جوایز گفت: من به کار هنر بسیار علاقه دارم، اما زندگی سیاسی ام مانع شد که به شکل جدی به هنر بپردازم. در این جمع احساس بسیار خوبی دارم، زیرا به نظر من افراد خود واقعی خود را نشان می دهند، اما من مجبورم امشب خود واقعی ام را نشان ندهم.
فرزاد حسنی، پس از تقدیرهای این بخش، پیام استاد عباس جوانمرد، هنرمند و کارگردان پیشکسوت تئاتر، برای کتاب روح الله جعفری را برای حاضران خواند.
جایزه فعال ترین عضو انجمن و خبرنگار برتر حوزه تئاتر در سال 95 را لیلی فرهادپور به علی اکبر عبدالعلی زاده، مدیر سایت ایران تئاتر، اهدا کرد.
پس از این نیز مریم دوستی، کارگردان فیلم تازه اکران شده «دریاچه ماهی» روی صحنه آمد تا از کوشاترین ناشر تئاتر در سال 95 تقدیر کند. جایزه این بخش را دوستی به لیلا حسین خانی، مدیر نشر آگه اهدا کرد.
برای تقدیرهای بعد، سیمین غانم (خواننده) روی صحنه آمد تا در نخستین تقدیر ویژه از کارگردانان برتر تئاتر در سال 95، جایزه این بخش را به علیرضا کوشک جلالی اهدا کند؛ اما چون این کارگردان برای اجرای نمایش در آلمان به سر می‌برد، الهام پاوه نژاد به نمایندگی از وی جایزه‌اش را دریافت کرد.
دومین تقدیر ویژه نیز قرار بود از حسین محب اهری به عمل آید که این بازیگر نیز به دلیل حضور در صحنه فیلم برداری در این جشن غایب بود.

** تجلیل از استاد بزرگ بازیگری ایران
در ادامه این مراسم کلیپی پخش شد که در آن، مهدی فخیم زاده، اکبر زنجانپور، مهوش افشارپناه، حمید لبخنده و احترام برومند درباره استادِ خود، اسماعیل شنگله سخن گفتند. سپس در میان انبوه تشویق‌های ممتد حاضرانی که به پاس احترام از صندلی‌هایشان برخاسته بودند، استاد اسماعیل شنگله، بازیگر خاطره ساز و کارگردان برجسته تئاتر ایران روی صحنه آمد.
استاد شنگله گفت: نباید در کاستی هایی که برای تئاتر پیش آمده، تنها دولت‌ها را مقصر بدانیم؛ زیرا به نظر من، خود ما هنرمندانِ تئاتر نیز مقصریم. پیش از انقلاب در همه استان ها تئاتر داشتیم، اما انقلاب که شد، به بهانه اینکه در بسیاری از شهرها مدیران علاقه یی به تئاتر نداشتند، همه هنرمندان به تهران آمدند؛ درحالی که تهران دو سالن تئاتر بیشتر نداشت.
وی افزود: تئاتر برای بروز خلاقیت هنرمند، نیاز به سالن دارد. از طرف دیگر می بینیم که سالانه صدها نفر از دانشگاه ها فارغ‌التحصیل بازیگری می‌شوند و همه هم در تهران می مانند و چون جا و امکانات برای اجرای همه وجود ندارد، شروع می کنند علیه یکدیگر اقدام کردن. البته تا به حال کسی علیه من «نزده» فقط چند بار تا کنون مرده ام!
ای کاش به خاطر اطرافیانِ ما هم که شده، این کارها را نکنند و با این خبرهای دروغین خانواده های ما را نگران نسازند.
استاد شنگله که چند سالی است جلو دوربین ظاهر نشده، گفت: بمن بازیکری که پنجاه درصد وجودش را سر کار بیاورد، بازیگر نمی دانم. در آخرین کاری که حضور داشتم، به کارگردان گفتم که بازیگری را بوسیدم و گذاشتم کنار؛ زیرا سر صحنه آن کار می دیدم که بازیگرانی حضور دارند که هم زمان در سه کار دیگر نیز بازی می کنند و این یعنی با همه وجود به کار پایبند نیستند.

** معرفی نمایش ها و گروه تئاتری برتر سال 95
در ادامه این مراسم، چهار نمایش برتر سال 95 که بر اساس آرای اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر برگزیده شده بودند، معرفی شدند و کارگردان های این نمایش ها مورد تقدیر قرار گرفتند. نمایش های برتر بدین شرح اعلام شد:
رتبه نخست: نمایش می سی سی پی نشسته می میرد، به کارگردانی همایون غنی زاده.
رتبه دوم به صورت مشترک: نمایش «دوشسِ مَلفی» به کارگردانی محمد رضایی راد و نمایش نام، تمام مادران به کارگردانی محمد رحمانیان.
رتبه سوم: نمایش «صور اسرافیل» به کارگردانی عامر مسافر آستانه.
جوایز این بخش را رخشان بنی اعتماد اهدا کرد. غنی زاده هنگام دریافت جازه اش بر لزوم احترام گذاشتنِ هنرمندان به مخاطبان تئاترهایشان تأکید کرد که رخشان بنی اعتماد نیز رعایت آدابِ نمایش دیدن از جانب تماشاگران را گوشزد کرد.
سپس هنگامه اخوان، خواننده موسیقی سنتی، جوایز بخش فعال ترین برنامه رادیویی و تلویزیونی مرتبط با تئاتر را به ترتیب به فرهاد دهنوی برای برنامه «پرده آخر» (رادیو گفتگو) و امیر قمیشی برای برنامه «چشم شب روشن» (شبکه چهار سیما) اهدا کرد.
در پایان نیز قشنگ کامکار، از اعضای گروه «کامکارها» جایزه بهترین گروه تئاتری سال 95 را به علی مسعودی، سرپرست گروه «گاراژ تیاتر» از قم اهدا کرد.
بدین ترتیب پرونده شانزدهمین جشن سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر بسته شد تا سال بعد به خواست خداوند، دفتر دوره هفدهم این جشن برای بررسی تئاترِ سال 96 گشوده شود.
شبد**3067**9122
گزارش: امیرحسین دولتشاهی** انتشار دهنده: مهدی نعمتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال