در پنجمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح؛

هنرمندان از صلح به عنوان آرزوی جهانی گفتنند

تهران-ایرنا- پژوهشگر و مدرس دانشگاه گفت: صلح آرزوی جهانی بوده که زیبا، خواستنی و ماندگار است اما جمال و جلال آن هیچ کجا به چشم نمی آید.

به گزارش پنجشنبه شب خبرنگار ایرنا، «مرتضی کاخی» در پنجمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح که در خانه هنرمندان برگزار شد، افزود: همه کسانی که در مورد صلح صحبت می کنند در تدارک برای جنگ بوده و سعی دارند تا وسایل بیشتری برای اییجاد درگیری فراهم کنند.
کاخی به تجربیات متعدد خود در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: می توان گفت صلح چیست اما نمی توانم بگویم آن را دیده ام.
وی تصریح کرد: دنیای امروز دنیای به دست آوردن قدرت و پیشگامی است و انسانی نگریستن تنها بر دهان و زبان جاریست اما در عمل محقق نمی شود.
این استاد دانشگاه یادآورشد:برای تحقق صلح باید منابع قدرت طلبی و خودخواهی پنهان شده پشت صلح کنار رود و بدانیم که همه انسان ها در هر کجای دنیا شایسته زندگی در آرامش و صلح هستند اما واقعیت این است که با توجه به شرایط امروز جهان امکان تحقق آرزوی صلح هر روز کمتر می شود.

**بین صلح و هنر نسبتی طبیعی و بدیهی وجود دارد
«مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان نیز گفت : بین صلح و هنر نسبتی طبیعی و بدیهی وجود دارد و برپایی پنجمین دوره از این جشنواره نشانگر اهتمام و تلاش هنرمندان جوانی است که سعی دارند در زمینه صلح گامی رو به جلو بردارند.
وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره هنر برای صلح، جنبه بین المللی جدی تر شده و برگزاری آن با حضور شرکت کنندگان بسیاری از سایر کشورها همراه است.
در پایان این جشنواره نشان عالی هنر برای صلح به «محمود دولت آبادی» ، «محمدرضا شجریان»، «کورش شیشه گران» و «ناصر تقوایی» اهدا شد.
محمود دولت آبادی هنگام دریافت تندیس جشنواره گفت : ما جنگ را دوست نداریم و دوستدار صلح هستیم، متاسفانه در جنگ است که آشتی معنا پیدا می کند.
وی افزود: آشتی بشری آرزوی بزرگی است و بودا این آرزو را ترسیم کرده اما امروز این پیروان بودا هستند که قتل عام می کنند و از سویی دیگر هم پیامبر اکرم(ص) صلح را برای جهانیان به ارمغان آورد اما اکنون در یمن کودکان بسیاری در حال نابودشدن هستند.
دولت آبادی گفت: صلح را با حفظ توانایی دفاع از خود به جهانیان توصیه می کنم.
همچنین نشان عالی تقدیر جشنواره بین المللی هنر برای صلح نیز به مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه سینما اهدا شد.
جشنواره بین المللی هنر برای صلح با شعار 'بیایید صلح را به کودکانمان آموزش دهیم چرا که کودکانمان برای فردایی بهتر نیازمند صلح هستند' شامگاه پنجشنبه با حضور بیش از ٢٠٠ هنرمند از کشورهای ایران، فرانسه، ایتالیا، لهستان، مکزیک، اسپانیا، یونان، ترکیه، عراق، چین، اندونزی، ژاپن، هند، افغانستان، روسیه، جمهوری چک در خانه هنرمندان برگزار شد.
شبد**٣٢٢٩**1953**1010
خبرنگار: حنانه شفیعی**انتشار دهنده:حسن معظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال