نماینده سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره:

زائران باید در ایام حج از گرفتاری های جهان اسلام آگاه شوند

تهران- ایرنا- نماینده سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره گفت: بازگویی مشکلات و گرفتاری های امروز جهان اسلام و چاره جویی برای حل آن در موسم حج، اگرچه با موانع بسیاری روبه رو است اما روحانیون کاروان های ایران باید در این ایام، مسائل مرتبط را مطرح و مردم را نسبت به‌ آنها آگاه کنند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی در همایش روحانیون کاروان های حج 96 در مدینه منوره با بیان این مطلب افزود: گرفتاری های امروز مردم میانمار و اینکه این گروه از مسلمانان در چه شرایطی هستند باید بازگو شود تا حجاج با مشکلات و دغدغه های مسلمانان در نقاط مختلف دنیا آشنا شوند.
وی اظهار کرد: مسلمانان متدین میانمار که کمتر کسی می داند تهیه کننده چوب های به کار رفته در کعبه، مسجد النبی و ضریح های مطهر ائمه در ایران،‌ عراق و سوریه، آنها هستند،‌ مظلوم واقع شده اند و در بسیاری از موارد در تنها کشوری که حکومت هندو دارد، از بسیاری معارف دینی فاصله دارند.
عابدی تصریح کرد: مطابق آنچه امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه می فرمایند، ما در برابر این آوارگی مظلومان مسئولیت داریم و در پیشگاه خداوند متعال این وظیفه بر گردن ما است که مخالفت خود را با شرایط به وجود آمده برای آنها ابراز کنیم.
نماینده سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره در بخش دوم سخنان خود به تمرکز تکفیری ها و سلفی ها و نقطه ثقل کارهای علمی و نگارشی آنها در عربستان روی معرفی شیعیان به عنوان تکفیری و تندرو، اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته کتاب های متعددی در طول یک سال تنها در دو شهر مکه و مدینه علیه شیعیان نوشته می شد که البته در دوسال گذشته تا حدی و بنا به دلایلی کاهش یافته است.
وی تصریح کرد:‌ برای نمونه، درباره آیه ولایت،‌ این کتاب ها این طور می نویسند و به شدت تاکید دارند که قرآن نباید بر اساس تاریخ،‌ شان نزول و اسباب نزول تفسیر شود و توجه به شان نزول را یک نوع تاویل و تکذیب قرآن عنوان می کنند. البته با تناقض های بسیاری روبه رو هستند و در برخی موارد که با اشکال مواجه شده اند،‌ خود آنها سراغ شان نزول آیات رفته اند.
حجت الاسلام و المسلمین عابدی گفت: ‌هیچ شکی در نوع تفکر و تندروی این گروه ها و اینکه پایه گذار فعالیت های گروه های تکفیری به شمار می روند، وجود ندارد اما رویه آنها پیش تر متمرکز روی این مساله بود که به اعتقادات شیعیان حمله می کردند تا آنها را مشرک و کافر معرفی کنند اما اکنون در کتاب ها می نویسند و تاکید دارند که شیعیان تکفیری هستند و اقدامات ارهابی و ترور مربوط به شیعیان است و در مقابل، سلفی ها اعتدالی و میانه رو هستند.
در ادامه این همایش حجت الاسلام والمسلمین علی پروانه مدیر امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری و حجت الاسلام مظاهری از اعضای شورای استفتاء بعثه،‌ نکاتی را برای روحانیون کاروان ها در زمینه نحوه ارزیابی و همچنین بخش مسائل شرعی بازگو کردند.
همایش روحانیون کاروان های حج 96، هر هفته دو بار با ورود کاروان های جدید به مدینه منوره به همت مدیریت امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری تشکیل می شود.
اجتمام**٣٢٢٩**1834
دریافت:حنانه شفیعی** انتشار: ناهید شفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال