دیدار ظریف با پوتین و لاوروف/ بازتاب گسترده در روسیه

مسکو - ایرنا - دیدار و مذاکرات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با ولادیمیر پوتین که در اقامتگاه رسمی رئیس جمهوری روسیه در شهر سوچی انجام گرفت، بازتاب گسترده خبری در این کشور یافت.

به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی کاخ کرملین با اشاره به اینکه دیدار پوتین و ظریف روز چهارشنبه و بدون حضور خبرنگاران انجام گرفت، نوشت: در این نشست دامنه گسترده ای از موضوعات روابط دوجانبه، اوضاع خاورمیانه از جمله مسائل سوریه و عراق و منطقه خلیج فارس و نیز مبارزه با تروریسم مطرح و مورد بحث قرار گرفت.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه نیز با اشاره به رایزنی ظریف با لاوروف به نقل از سخنان وی نوشت: پس از دیدار وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری روسیه، ما نیز مذاکره کردیم.
وزیر خارحه روسیه ادامه داد: گفت وگوهای فراگیر تمامی موضوعات در روابط اعم از دوجانبه و مسائل بین المللی را در بر گرفت.
لاوروف گفت: در مذاکرات دوجانبه توجه خود را بر توافق های روسای جمهوری روسیه و ایران در ماه مارس (هشتم فروردین در کرملین) متمرکز کردیم و اهمیت ادامه فعالیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، کمیته عالی روابط صنعتی و بازرگانی و کمیسیون فنی-نظامی مورد تاکید قرار گرفت.
محمد جواد ظریف نیز با اشاره به مباحث دیدار با رییس جمهوری روسیه که با همراهی لاوروف و مهدی سنایی سفیر ایران برگزار شد، گفت: مذاکرات پرمحتوا و خوبی انجام گرفت که شامل موضوعات مختلف مورد علاقه بود.
وزیر خارجه ایران ادامه داد: گسترش روابط، ادامه همکاری در حوزه های مختلف بین دو کشور از نظامی تا انرژی هسته ای، حمل و نقل، راه آهن، نیروگاههای حرارتی و انرژی از عرصه های مهم مناسبات دو کشور است.
وی تاکید کرد: احساس کردم، رییس جمهوری روسیه مانند سران ایران علاقه مند به گسترش همکاری ها هست و ما بر این باوریم روابط دو کشور در حوزه اقتصادی می تواند از وضعیت موجود که امسال نسبت به سال گذشته 70 درصد رشد داشته، پیشرفت های بسیار بیشتری داشته باشد.

***بازتاب دیدارها و مذاکرات در شبکه های تلویزیونی روسیه:
دیدار وزیر خارجه با رئیس جمهوری روسیه در شبکه های تلویزیونی نیز بازتاب گسترده ای داشت.
شبکه اول از شبکه های سراسری روسیه در بخش های خبری خود گفت: وزیر امور خارجه ایران بدون حضور خبرنگاران با رئیس جمهوری دیدار کرد.
در اخبار این رسانه گفته شد: در مذاکرات ظریف و پوتین، اوضاع سوریه و عراق و منطقه خلیج فارس مورد بررسی قرار گرفت و دو طرف به مساله مبارزه با تروریسم توجهی خاص داشتند.
شبکه تلویزیونی راشاتودی هم خاطرنشان کرد: وزیر خارجه ایران و رییس جمهوری روسیه در این دیدار مسائل مهم منطقه خاورمیانه را بدون حضور خبرنگاران مورد بررسی قرار دادند.
شبکه های مهم دیگر از جمله تلویزیون دولتی، زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه و ار.ب.کا نیز دیدارهای ظریف با پوتین و لاوروف را پوشش خبری دادند.

***بازتاب در روزنامه های روسی:
دیدار وزیر خارجه با رئیس جمهوری روسیه در روزنامه های روسی هم بازتاب گسترده داشت.
راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه امروز نوشت: دیدار ظریف و پوتین در سوچی بدون حضور خبرنگاران انجام گرفت و در آن طیف وسیعی از مسائل خاورمیانه بررسی شد.
در گزارش روزنامه آمده است: پوتین پیش از دیدار ظریف با سعد حریری نخست وزیر لبنان نیز در سوچی مذاکره کرده بود.
روزنامه کامسامولسکایا پراودا هم با اشاره به گفت وگوی وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری روسیه در باره مسائل خاورمیانه از جمله عراق و سوریه و مبارزه با تروریسم، نوشت: دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین پیش از آغاز دیدار، فقط اطلاعات مربوط به فراهم آمدن مقدمات مذاکرات را اعلام کرد و جزییات بیشتری در این مورد نگفت.
روزنامه های دیگر نیز از جمله ماسکوفسکی کامسامولتس و ماسکو پست هم دیدارهای ظریف با وزیر خارجه و رئیس جمهوری روسیه را بازتاب دادند.

***بازتاب دیدارهای ظریف در خبرگزاری های روسیه:
ایتارتاس با اشاره به دیدار ظریف و پوتین نوشت: در این مذاکرات مسائل مهم خاورمیانه به ویژه سوریه و مبارزه با تروریسم مورد بررسی قرار گرفت.
در این گزارش به اظهارات میخائیل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه و نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه اشاره شده که در باره مذاکرات ظریف و پوتین گفته بود، این برنامه ها در قالب تداوم مذاکرات منظم دو کشور صورت می گیرد.
بوگدانف به موضوعات دستور کار دیدار پوتین و ظریف اشاره کرد که بحران سوریه و اوضاع منطقه خاورمیانه از آن جمله بود.
خبرگزاری اسپوتنیک هم نوشت: تمام مسائل مهم منطقه خاورمیانه از جمله بحران سوریه و مبارزه با تروریسم در دیدار پوتین با ظریف در سوچی مورد بررسی قرار گرفت.
رسانه روسی خاطرنشان کرد: این رایزنی روسیه و ایران بدون حضور خبرنگاران و در اقامتگاه رسمی پوتین انجام گرفت.
خبرگزاری های روس بالت، اینترفکس و تارنماهای متعدد از جمله گازتا رو، وستنیک قفقاز و نیواینفورم هم دیدار وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهوری روسیه و رایزنی با وزیر خارجه این کشور را پوشش خبری دادند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال