قرار بازداشت 79 نفر در ترکیه به اتهام عضویت در گروه گولن صادر شد

آنکارا- ایرنا- قرار بازداشت 79 نفر به اتهام عضویت در گروه گولن، استفاده از نرم افزار ارتباط محرمانه کودتاگران و تلاش برای ساقط کردن دولت ترکیه صادر شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، قرار بازداشت این افراد که از جمله معلمان و کارکنان مدارس و آموزشگاه های خصوصی تعطیل شده متعلق به فتح الله گولن هستند، توسط دادستان جمهوریت شهر آنکارا صادر شده است.
دادستانی کل شهر آنکارا در ادامه رسیدگی به پرونده استفاده کنندگان از نرم افزار ارتباط محرمانه بایلوک که مورد استفاده کودتاگران ترکیه بوده است، با اطمینان از استفاده 79 نفر از این نرم افزار، قرار بازداشت آنها را صادر کرد.
بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی ترکیه، تا کنون 30 نفر از این افراد دستگیر شده اند و تلاش برای دستگیری بقیه متهمان ادامه دارد.
این رسانه همچنین اعلام کرد که مدارسی که این متهمان در آن کار و یا تدریس می کردند، به علت تعلق به فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه و بر اساس بخشنامه در حکم قانون صادر شده با استفاده از اختیارات قانونی وضعیت فوق العاده، پیش از این تعطیل شده است.
به گزارش ایرنا و به نقل از مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن نزدیک 170 هزار نفر بوده که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
شمار متهمان مرتبط با کودتای سال گذشته ترکیه نزدیک 170 هزار نفر اعلام شده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال