درآیین رونمایی ازنرم افزار مقتل الحسین،

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی : 40 هزار جلد کتاب در قم دیجیتالی شد

قم- ایرنا-رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفت: در این مرکز تاکنون 40هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف علوم اسلامی و انسانی به صورت دیجیتالی و در قالب نرم افزارها تولید شد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حمید شهریاری روز پنجشنبه در آیین رونمایی از نرم افزار مقتل الحسین(ع) در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم افزود: این تعداد جلد کتاب به همراه هشت میلیون مقاله در مدت 21 سال به صورت دیجیتالی و نرم افزاری تولید شده است.
وی افزود: 200 هزار کلمه عربی ریشه یابی و 377 هزار روایات از منابع مختلف استخراج شده است.
وی با اشاره به این که ابزارهای دیجیتالی تحول عظیمی درحوزه های علمیه ایجاد کرده است گفت: با تولید این ابزارها طلاب توانسته اند در حوزه های علمی و پژوهی فعالیت داشته باشند.
رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ادامه داد: این مجموعه، نرم افزار جامع فقه را به مدت 15 سال تولید و در اختیار حوزه های علمیه قرار داده است که نقش مهمی در ارتقای علمی و پژوهشی حوزه های علمیه داشته است.
وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات علوم اسلامی قم ازبزرگترین مراکز تولیدی دیجیتالی در سراسر کشور است، گفت: این مرکز با هدف اشاعه فرهنگ غنی اسلام و تسهیل دستیابی به منابع و متون اصیل دینی در راستای ترویج معارف اهل بیت(ع) با بهره گیری از فناوری اطلاعات اقدام به تولید نرم افزارها کرده است.
وی گفت:تولید برنامه‏ های نرم‏ افزاری در زمینه‏ های مختلف علوم اسلامی و فرهنگ دینی، تحقیق و به کار‏ گیری بهترین شیوه‏ های به کارگیری ارتباطات شبکه‏ های‏ اینترنتی، استفاده از فن‏ آوری اطلاعات و ارتباطات، انتشار کتب به ویژه نسخه‏ های قدیمی و خطی و مجلات به صورت الکترونیکی و شناسائی، تقویت و ترویج عوامل رشد و توسعه فرهنگ ناب اسلام از جمله اهداف این مرکز است.
وی با تاکید بر این که در این مرکز اسناد روایت ها ارزیابی می شود گفت: تیم هایی از متخصصان اقدام به فعالیت های پژوهشی و متن کاوی کردند و موفق به ارزیابی منابع اصیل تاریخی و دینی شدند.
شهریاری ابراز داشت: اسناد سنجی در متون کهن، تجزیه و ترکیب ماشین مطالب، نگارش املایی کلمات عربی، برچسب گذاری بر متون، نمایه سازی، تقلب یابی در مطالب علمی، شناسایی هوشمند عبارت های قرآنی در متون، مشابه یابی لفظی و معنایی احادیث از دیگر اقدام های تیم های مجرب در این مرکز است.
آیین رونمایی از نرم افزار مقتل الحسین(ع) با پیام آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید برگزار شد.
مقتل الحسین توسط مرکز تحقیقات علوم اسلامی در چهار سال با هدف گردآوری منابع معتبر عاشورایی، زندگانی امام حسین(ع)، اهل بیت و اصحاب ایشان و واقعه عاشورا تولید شد.
7401/ 6133/ خبرنگار: فرزانه پیری ** انتشار- جعفرمسلمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال