پوست مصنوعی حس لامسه را برای ربات‌ها به ارمغان می‌آورد

تهران- ایرنا- گروهی از محققان دانشگاه هیوستون با استفاده از تجهیزات الکترونیکی کشسان توانستند نوعی پوست مصنوعی بسازند که امکان تشخیص گرما و سرما را برای یک دست رباتی فراهم می‌کند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، این اولین بار است که محققان توانسته‌اند نیمه ‌رساناها را در شکل کامپوزیت لاستیکی تولید کنند. طراحی این پوست مصنوعی به‌ گونه‌ای است که مدارهای الکترونیکی آن بدون استفاده از هرگونه ساختار مکانیکی قادر هستند با کشش 50 درصدی لاستیک، بازهم به درستی کار خود را انجام دهند.
این فناوری جدید در مقایسه با نمونه‌های مشابه، دارای فرآیند تولید ساده، قابلیت تولید انبوه، یکپارچگی در ابعاد بزرگ، تحمل کشش بالا و هزینه تولید بسیار پایین است و می‌تواند حالت حس شده را در قالب واژه‌های قابل درک برای انسان‌های عادی بیان کند.
برای ساخت این پوست مصنوعی از نوعی پلیمر مبتنی بر سیلیکون موسوم به پلی دی متیل سلوکسان و نانوسیم‌های کوچک استفاده شده است.
به اعتقاد محققان، تولید پوست مصنوعی تنها یکی از کاربردهای این فناوری است و در آینده نزدیک این فناوری در تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی، ایمپلنت‌های پزشکی، ابزارهای نظارت بر سلامتی و رابط‌ های ماشین و انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1834
مترجم: سپیده علی کاشانی ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال