وزیر راه و شهرسازی:

پروژه راه آهن اردبیل از طرح های حیاتی کشور و وزارت راه و شهرسازی است

اردبیل - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه راه آهن استان اردبیل یکی از طرح های حیاتی کشور و وزارت راه و شهرسازی است.

به گزارش ایرنا ، عباس آخوندی روز پنجشنبه در آئین افتتاح رسمی پروژه راه خلخال به فیروزآباد افزود: در حال حاضر اکثر قطعات این مسیر راه آهن 174 کیلومتری از اردبیل به میانه در حال اجرا بوده و با انجام مناقصه ای که اخیرا صورت گرفته یک قطعه باقیمانده از این پروژه نیز زیر عملیات اجرایی قرار خواهد گرفت.
وی گفت: با توجه به وجود 14 کیلومتر تونل در طول مسیر راه آهن اردبیل ، میانه به همراه چهار کیلومتر پل و وجود دره های عمیق در طول مسیر اجرای راه آهن این پروژه از پروژه های سخت و با هزینه سنگین وزارت راه و شهرسازی است که وی امروز قصد دارد در ادامه سفر خود به استان اردبیل از آخرین وضعیت عملیات اجرایی پروژه بازدید و در پایان سفر چگونگی پیشرفت و زمان اجرای این پروژه را به اطلاع مردم استان برساند.
وی در زمینه راه در حال احداث خلخال به منجیل نیز اظهار کرد: با توجه به تنگنای اعتباری موجود در دولت تامین اعتبار این پروژه کمی مشکل است ولی با این حال با توجه به داشتن ردیف اعتباری ملی وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل این راه ارتباطی تلاش خواهد کرد.
او اظهار کرد: افتتاح راه اصلی خلخال به فیروزآباد کریدر شرق و شمال به غرب کشور از طریق این راه ارتباطی مهم گشایش یافت و با بهره برداری از این مسیر امکان دسترسی خودروهای عبوری در شرق و شمال به غرب کشور از طریق استفاده از این مسیر هم اکنون امکان پذیر شده و این راه به عنوان کریدر راه های شرقی ، غربی کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه به طول 27 کیلومتر از سال 1382 و در سه قطعه یک و 2 قطعه هشت کیلومتری در ارتفاع یک هزار و 400 متری از سطح دریا و در شرایط سخت آغاز و با صرف اعتباری بالغ بر 420 میلیارد ریال امروز افتتاح و در اختیار مردم منطقه قرار گرفت.
وی از استان اردبیل به عنوان یکی از استان های مهم قطب کشاورزی ، دامداری و اقتصادی کشور نام برد و گفت: در سال های اخیر اقدامات خوبی در بهسازی و توسعه راههای ارتباطی این استان از جمله تکمیل و بهره برداری از راه خلخال به فیروزآباد صورت گرفته و امروز کلنگ احداث باند دوم راه ارتباطی اردبیل به سرچم برزمین زده شد که فاز اول این پروژه شمال احداث 20 کیلومتر از باند دوم این راه است که تلاش می شود با تامین اعتبار مورد نیاز در سال های آینده این راه تا سه راهی خلخال به فیروزآباد و سپس فیروزآباد به سرچم ادامه یابد.
بشیر خالقی ، نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز با تقدیر از سفر وزیر راه و شهرسازی به خلخال و همچنین حضور نمایندگان مردم استان در مجلس در آئین افتتاح راه خلخال به فیروزآباد گفت: با توجه به در حال اجرا بودن 4.5 کیلومتر از قطعه چهار این راه که به عنوان راه کنار گذر شهر خلخال دارای ردیف اعتباری ملی بوده انتظار از وزیر راه و شهرسازی و معاونین وزیر تامین اعتبار مورد نیاز این قطعه و اجرای سه تقاطع غیر همسطح موجود در مسیر 27 کیلومتری افتتاح شده این راه است.
وی با بیان اهمیت راه ارتباطی خلخال به پونل به عنوان مسیر تکمیلی کریدور شمال به شمال غرب کشور افزود: پس از گذشت بیش از 60 سال از عمر پروژه احداث راه خلخال به پونل هنوز این راه بدلیل وجود نواقص موجود در آن افتتاح رسمی نشده است.
وی اظهار کرد: به علت اجرا نشدن گالری و بهمن گیر در طول مسیر برفگیر جاده این راه در طول نیمی از سال بر روی خودروها مسدود شده و این موضوع همواره مورد اعتراض اهالی خلخال و استان همسایه گیلان و مسافران این جاده زیبا و جنگلی مشترک خلخال و گیلان است.
خالقی افزود: با تکمیل و بهره برداری از راه در حال احداث خلخال به منجیل از طریق اتصال به طارم زنجان مسیر فعلی 600 کیلومتری اردبیل به تهران با استفاده از این راه به 520 کیلومتر کاهش می یابد.
وی گفت: این راه با توجه به قرار گرفتن در منطقه معتدل وگرمسیری جنوب استان فاقد هرگونه گردنه و تونل بوده و در طول فصول سرد سال نیز خودروهای عبوری براحتی و بدون استفاده از امکانات زمستانی همچون زنجیر چرخ می توانند از این مسیر تردد کنند.
وزیر راه و شهرسازی در سفر امروز خود به خلخال از پروژه در حال احداث تبدیل 20 کیلومتر از راه فرعی خلخال به اسالم به جاده اصلی بازدید و در جریان آخرین روند اجرایی این پروژه قرار گرفت.
همچنین معاونین وزیر راه و شهرسازی بهمراه جمعی از مدیران اجرایی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل و نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس از پروژه در حال اجرای راه ارتباطی خلخال ، طارم منجیل بازدید و در وضعیت این راه ارتباطی خلخال به استان های زنجان و گیلان قرار گرفتند.
خلخال در 115 کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
خبرنگار: بهرام نقی زاده ** انتشار دهنده:عارف شیرزاد
7119/ 1257

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال