ترکیه: اصرار اقلیم کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی استقلال عواقبی خواهد داشت

آنکارا- ایرنا- وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اگر بارزانی و مقامات اقلیم کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی استقلال اصرار کنند، بدون تردید عواقبی خواهد داشت و تاوان خواهند داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، وزارت امور خارجه ترکیه در این بیانیه با بیان این که 'اربیل باید متوجه عواقب برگزاری همه پرسی استقلال باشد'، تاکید کرده است که اصرار بر برگزاری همه پرسی استقلال به رغم توصیه‌های دوستانه، بدون تردید عواقبی خواهد داشت که باید مورد توجه قرار گیرد.
وزارت امور خارجه ترکیه با ابراز خرسندی آنکارا از تصویب نشدن تصمیم همه پرسی اداره اقلیم کردستان عراق در رأی گیری روز گذشته پارلمان این کشور اعلام کرده است: مقامات ترکیه بارها خطرات ناشی از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را بیان کرده و تبعات آن را متوجه مقامات محلی اقلیم کردستان عراق و مردم دوست و برادر عراق عنوان کرده اند.
در این بیانیه تاکید شده است: ترکیه مخالفت خود را در خصوص اقدام به برگزاری همه پرسی استقلال به صراحت اعلام کرده است و تصمیم پارلمان عراق در 12 سپتامبر را نشانه اهمیت به تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی این کشور دانسته و به طور کامل از آن حمایت می کند.
به گزارش ایرنا، مقامات اقلیم کردستان عراق و احزاب کرد عراقی حدود سه ماه پیش در نشستی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم، تصمیم گرفتند که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را در ماه نهم سال جاری میلادی(25 سپتامبرـ سوم مهرماه 1396) میلادی برگزار کنند.
تصمیم اربیل مبنی بر برگزاری همه پرسی در 25 سپتامبر سالجاری، موجب واکنش ها و مخالفت های جدی در داخل و خارج از عراق شد و تاکنون هیچ مرجعی به جز رژیم اشغالگر اسرائیل از برگزاری این همه پرسی حمایت نکرده است.
این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه را در پی داشت به طوری که این کشورها مخالفت جدی خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله عراق اعلام کردند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال