صندوق بین المللی پول: اقتصاد لبنان خود را از آسیب های بزرگ در امان نگه داشته است

بیروت-ایرنا-«کریستین لاگارد» رئیس صندوق بین المللی پول گفت که به رغم مشکلات اقتصادی ناشی از حضور پناهجویان سوری و بالابودن بدهی های دولتی، اقتصاد لبنان انعطاف پذیر بوده و توانسته خود را از آسیب های بزرگ در امان نگه دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، لاگارد که به همراه هیاتی از صندوق بین المللی پول به بیروت سفر کرده و با مقام های ارشد این کشور دیدار کرده است، روز چهارشنبه با بیان این مطلب افزود: اقتصاد لبنان به انعطاف پذیری اش معروف است و بارها خود را از آسیب های جدی حفظ کرده است.
وی با اشاره به اینکه پناهجویان سوری یک چهارم ساکنان لبنان را تشکیل می دهند، گفت: این وضعیت ایجاب می کند که اقتصاد در مسیر پایدار باشد و از افزایش بدهی های عمومی جلوگیری شود.
لاگارد با بیان اینکه وضعیت اقتصادی لبنان همچنان در وضعیت دشواری قرار دارد هشدار داد: نرخ رشد اقتصادی امسال کاهش پیدا خواهد کرد و کسری بودجه این کشور را در وضعیت ضعیفی قرار می دهد.
رئیس صندوق بین المللی پول همچنین نسبت به افزایش بدهی های دولتی در لبنان هشدار داد و یادآور شد: میزان بدهی دولتی در لبنان 148 درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2016 است.
وی در عین حال از پیشرفت های سیاسی لبنان در ماه های اخیر گفت و افزود: با تصویب قانون انتخابات راه برای برگزاری انتخابات سراسری پس از هشت سال باز می شود اما در عین حال لبنان باید برای بهبود نرخ رشد اقتصادی خود دست به اصلاحات بیشتری برای بهتر کردن شرایط سرمایه گذاری کند.
بانک جهانی حدود سه ماه پیش در گزارشی پیش بینی کرد که لبنان در سال جاری میلادی شاهد افزایش نرخ رشد اقتصادی از یک و هشت دهم درصد به دو و نیم درصد خواهد بود.
بانک جهانی پیش بینی کرد رشد تولید داخلی لبنان در سال های 2018 و 2019 شتاب بیشتری گرفته و به عدد 2.6 درصد افزایش پیدا کند.
این نهاد معتبر جهانی همچنین در گزارش خود با استقبال از بازگشت ثبات سیاسی به لبنان این مساله را موجب تقویت تدریجی رشد اقتصادی در کشور دانست.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال